Srbi stalno kupuju u pekarama, a niko neće da radi u njima: Plata pekara dobro plaćena, ide do 200.000 dinara!
Pekara, Foto: Godong / robertharding / Profimedia

posao

Srbi stalno kupuju u pekarama, a niko neće da radi u njima: Plata pekara dobro plaćena, ide do 200.000 dinara!

Ključ je u motivaciji radnika

Objavljeno:

Iako je posao pekara sve traženiji, a zarade idu i do 200.000 dinara, vlasnici pekara širom Srbije imaju ozbiljan problem – nema ko da radi. Plate su visoke, radno vreme standardno, ali ni početnici ne žele da prihvate posao, iako nude i 1.000 evra mesečno i dva slobodna dana nedeljno.

Srbi svakodnevno kupuju u pekarama, a da ni ne slute koliko je danas teško pronaći dobrog i pouzdanog pekara. U Beogradu, ali i širom unutrašnjosti, vlasnici pekara se žale na hroničan nedostatak radne snage.

Vlasnik jedne pekare iz Mladenovca koja zapošljava više od 100 ljudi.

Da mi je neko pre 10 godina rekao da ćemo ostati bez radnika u većini zanata, ne bih verovao. Nije problem samo sa pekarima, radnika generalno nema ni u ostalim sektorima. Tražim trenutno magacionera koji mesečno može da zaradi više od 100.000 dinara i ne mogu da ga nađem. Ja u mojoj firmi dajem sve od sebe da obezbedim što bolje uslove da bih zadržao svoje radnike i za sada uspevam u tome. Funkcionišemo kao porodica. Sada smo u fazi ukidanja noćnog rada, a pekarima smo dali uslove petodnevnog rada u nedelji, plate od 120.000 do 200.000 dinara. Plaćeni su kao visokoobrazovani kadar iako cena rada odavno ne prati cene proizvoda, ali nemamo izbora.

Ističe da je ključ u motivaciji radnika, ulaganjima u njih i izgradnji odnosa poverenja.

Pekara
Pekarafoto: Godong / robertharding / Profimedia

– Trenutno nam je na praksi učenik iz Smederevske Palanke i pošto je reč o vrlo vrednom detetu koje je sada druga godina srednje škole, odlučio sam da mu dam stimulaciju svakog meseca. To ga je toliko motivisalo da je počeo da se trudi i radi, tako da sam mu obećao stalan posao kada završi školu, kao i iznos plate koju sam spreman da mu isplaćujem. Očekujem od njega da za nekoliko godina bude šef proizvodnje i siguran sam da će tako i da bude.

Na pitanje kako uspeva da zadrži zaposlene, kaže da su uslovi koje nudi ravni onima u državnom sektoru.

– Imaju sve uslove kao da rade u državnom sektoru, a ne u pekari. U našem društvu su stvari pogrešno postavljene, nema ekonomske logike u tome da se drži cena hleba za očuvanje socijalnog mira. Bio sam sada u Valensiji u poseti jednoj pekari gde vekna zanatskog hleba košta od osam do 12,5 evra, a plate radnika su im kao kod nas. Ja sam za to da i seljak koji je posejao žito, mlinar i svi ostali u lancu uberu svoj prinos i da svi budu zadovoljni. Samo je to rešenje. Ovako u pekarstvu imamo evropske plate, a cene socijalne, neodrživo.

Na kraju dodaje da su se vremena drastično promenila.

– Pre desetak godina svaki vlasnik pekare je imao luksuz da se nezadovoljnom radniku zahvali na saradnji i da mu otkaz, dok je danas to nedopustivo. Vlasnik praktično izbroji do 10 pre nego što nešto kaže, jer ako pekar ode, drugog će teško naći, govori sagovornik za Informer.

Bonus video:

04:20

Većina nije svesna koliko je ovaj posao opasan - Zašto su radnici Gradske čistoće sve češća meta nasilnika?

(Espreso/Bizportal.rs/Preneo D.M.)


Uz Espreso aplikaciju nijedna druga vam neće trebati. Instalirajte i proverite zašto!
counterImg

Espreso.co.rs


Mondo inc.