PENZIJA I PENZIONERI
KAKO BI MOGLO DA SE SPROVEDE REŠENJE O SOCIJALNOJ PENZIJI U SRBIJI? Na papirima je najviše ŽENA koje nemaju staž
Procena je da u Srbiji ima skoro 200 000 ljudi, koji su stariji od 65 godina, a nemaju penziju
U mladosti radite - u starosti očekujete penziju. Najčešće to jeste tako. Ali ima i onih koji su radili čitavog veka - na polju, u kući, u domaćinstvu - ali taj rad nigde nije upisan, bar ne kao zvanični radni staž.
Kada dođu do poznijih godina ili kada više ne mogu da rade - penzije nema. U toj poziciji je, kažu procene, oko 200.000 ljudi. Čak 85 odsto čine žene. Za njih se konačno nazire rešenje - socijalna penzija. Na nju će imati pravo stariji od 65 godina, koji nemaju imovinu, niti minimalnih 15 godina staža.
Procena je da u Srbiji ima skoro 200 000 ljudi, koji su stariji od 65 godina, a nemaju nikakve prihode. Tačnije nemaju penziju, jer nemaju makar minimalnih 15 godina staža. Najčešće su to žene- u papirima se ne vidi da su radile što ne znači da nisu – naprotiv.
Socijalna penzija – kada je bude, mogla bi konačno da prepozna njihov rad.
Iz Udruženja ‘’Snaga prijateljstva’’ Amity kažu da država ima mehanizam kojim pomaže najugroženije, ipak on je limitiran i ne pokriva sve one koji bi trebalo da primaju socijalne penzije.
Zato što mogu da konkurišu oni koji nemaju više od hektar zemlje ili ako imaju više od hektar onda moraju da stave tu zemlju pod hipoteku kod države, to je jedan uslov, drugi je da duže decu i druge zakonske srodnike koji su u obavezi da učestvuju u njihovom izdržavanju Ovaj vid novčane pomoći treba da bude jedna vrsta narodne naknade za odricanje, doprinos i povređeno dostojanstvo ljudi koji neće ostvariti penziju a marljivo su radili, ističe ministar za brigu o selu Milan Krkobabić.
Vreme je da konačno po ugledu na civilizovane evropske zemlje, na zemlje u okruženju da im se odužimo na taj način. Moja prvobitno ideja je bila nekih stotinjak evra po ugledu na Hrvatsku, ali sada vidim da su odskočili i povećali na 150 evra.To nema nikakve veze sa penzijom, za to se ne uplaćuju doprinosi, novac ide iz budžeta, iz onog dela koji je namenjen za buduću odgovornu socijalnu politiku.
Koliki iznos je dovoljan, teško je odrediti, ali na osnovu inicijative neće biti manji od 100 evra i jednom godišnje će se usklađivati sa troškovima života.
Onome ko nema ništa, živi negde u seoskoj sredini , ne može više ni da kopa ni da sadi, njemu je i tih 100 evra veliko kao kuća. Kupiće sebi malo hleba, najosnovniji lek, imaće koliko- toliko da živi.
U regionu ova praksa se primenjuje već nekoliko godina, socijalne penzije se isplaćuju u Severnoj Makedoniji u iznosu od oko 100 dok je u Hrvatskoj cifra povećana i trenutno iznosi oko 150 evra.
Bonus video:
(Espreso / Blic / Helena Košutić / Prenela: A.P)
Uz Espreso aplikaciju nijedna druga vam neće trebati. Instalirajte i proverite zašto!