STRUČNJACI OBJASNILI KAKVA JE SITUACIJA SA GORIVOM: Da li njegove cene imaju isti trend kao benzina i dizela
Gorivo, Foto: Marina Lopičić, Zorana Jevtić

promene

STRUČNJACI OBJASNILI KAKVA JE SITUACIJA SA GORIVOM: Da li njegove cene imaju isti trend kao benzina i dizela

Mićević je ove promene na tržištu objasnio

Objavljeno:

Miodrag Kapor, stručnjak za energetiku i VIBER Tomislav Mićević, iz Udruženja Naftnih kompanija Srbije, gostovali su u jutarnjem programu Kurir televizije i razgovarali o promenama na tržištu nafte, izazvanim ratnim dešavanjima u Ukrajini.

Početkom godine cena sirove nafte bila je 117 dolara po barelu, dok je sada barel nafte tipa “brent” 76 dolara. Međutim, cene evrodizela u Srbiji ne prate svetsko tržište, pa je trenutna cena evrodizela maksimalnih 184 dinara, kao što je bila početkom juna, a benzina 177 dinara za litar.

Zašto je to tako, po kojoj formuli se određuje cena naftnih derivata u našoj zemlji? - pitala je voditeljka Redakcije Olja Lazarević.

Mićević je ove promene na tržištu objasnio, uključivši se putem vajber poziva.

- Najviša cena je 87, 33 po barelu i to od 12. aprila. Cene u Srbiji prate kretanja na regionalnom tržištu. Država određuje. Ona pokušava da simulira tržište i da ograniči maržu naftnom sektoru, ali i da prenese utisak sa regionalnog tržišta. Za vlasnika jedne benzinske stanice, maloprodajna cena određuje se na osnovu veleprodajne cene. Na te veleprodajne cene utiče puno drugih elemenata i dizela i benzina. I u Srbiji i u regionu. Cene goriva u Srbiji imaju isti trend kao i cene benzina i dizela - rekao je Mićević i dodao:

- Moramo biti deo tržišta, ne možemo se izolovati. Cene goriva u simuliranim uslovima, kreću se u istim oscilacijama na gore i na dole.

Tomislav Mićević, Miodrag Kapor
foto: Kurir TV

Kapor daje ugao priči kroz cenu ruske nafte na svetskom tržištu.

- Ural, ruska nafta imala je nižu cenu od ostalih vrsta nafte. Nis je na tome uzimao fin profit. Nakon šestog paketa sankcije Rusiji, Nis uvozi naftu kao i ostale kompanije u svetu, a postoji restrikcija na rusku naftu. Mi imamo monopol jedne kompanije, i ako bi neko pokušao da se takmiči sa Nisom, i uvozi naftu, na primer iz Beča - tržište ne bi moglo bez države da fukcioniše na tržišnim uslovima - smatra Kapor.

01:22

Po kojoj formuli se određuje cena naftnih derivata u našoj zemlji?

Mićević se slaže.

- To nije izuzetak. U Bugarskoj imate samo jednu rafineriju, kao i u Slovačkoj i u Austriji, a sa druge strane država ima jake mehanizme kontrole ponašanja dominantih učesnika na tržištu. Imaju određene barijere, a neretko se dešavalo da naftne kompanije budu pod istragom i da budu kažnjene jer su pokušale da eliminišu efikasnije kompanije od sebe. Na taj način država i štiti potrošača, tako da je tačno - Naftna industrija Srbije je najsnažnija na domaćem tržištu - kaže Mićević.

00:48

SRBIJI SU UGALJ I NAFTA BITNIJI OD GASA! Šormaz za Kurir TV šokirao: Ne uvođenjem sankcija Rusiji SAMO GUBIMO

(Espreso/Kurir.rs)


Uz Espreso aplikaciju nijedna druga vam neće trebati. Instalirajte i proverite zašto!
counterImg

Espreso.co.rs


Mondo inc.