CENA OVE VOĆKE NIKADA NIJE BILA JEFTINIJA: Ovo je procena za SEZONU PRED NAMA, neprihvatljivo za PROIZVOĐAČE
Maline, Foto: RINA

oPADA

CENA OVE VOĆKE NIKADA NIJE BILA JEFTINIJA: Ovo je procena za SEZONU PRED NAMA, neprihvatljivo za PROIZVOĐAČE

Berba malina počinje za oko mesec dana i sve se češće postavlja pitanje, nakon za malinare odlične prošle godine, kakvu će cenu ove godine ponuditi hladnjačari

Objavljeno:

Zbog nemogućnosti da prodaju malinu adekvatno otkupnim cenama, izvoznici sada duguju proizvođačima novac za oko 30 odsto otkupljenog roda. Prognoze oko cene nisu sjajne, jer kako najavljuju, po kilogramu će se plaćati najviše dva evra.

Berba malina počinje za oko mesec dana i sve se češće postavlja pitanje, nakon za malinare odlične prošle godine, kakvu će cenu ove godine ponuditi hladnjačari.

Mnogi otkupljivači tvrde da je prodajna cene malina prošle godine bila nerealno visoka, bez obzira na kvalitet domaćeg proizvoda, tako da umesto tržišta Evrope malina je svoje mesto našla u skladištima.

maline
foto: Espreso

Hladnjačari najavljuju da će otkupna cena ove sezone biti daleko niža u odnosu na prethodnu godinu kao i da će se ove godine prvenstveno ići sa otvorenim računima. Kako pojedini ističu, ne mogu da dozvole da gube 50 odsto. Drugi razlog je što niko nema ni mogućnosti da unapred i po fiksnoj ceni plati nešto što je unapred neizvesno i nesigurno.

Dobrivoje Radović, predsednik Asocijacije malinara Srbije tvrdi da su u najvećem problemu mali hladnjačari, koji su prošle godine imali solidnu dobit.

„U Ivanjicu je prošle godine ušao Agropartner, koji je plaćao 530 dinara na zatvoren račun i sve su isplatili do oktobra meseca. Prošle godine su veliki hladnjačari morali da kupe malinu od malih i to po ceni koju su upravo mali diktirali. I takva situacija se ponavlja poslednje tri godine, ali je to bilo vreme u kom je na tržištu falilo maline“, rekao je Radović.

maline
foto: Espreso

Predviđa znatno lošiju sezonu u odnosnu na prethodnu i prinos koji će biti umanjen za 10.000 tona.

„Vremenski uslovi nam ne idu na ruku. Kasni vegetacija, a branje je za mesec dana. Moja je procena da će biti slabiji prinos. Bićemo srećni ako bude u Srbiji rodilo 50.000 tona. Prošle godine je maksimalna proizvodnja u Srbiji bila 60.000 tona“, kaže Radović.

Kako ističu malinari, cilj je da hladnjače izmire dug iz prethodnog otkupa prema proizvođačima maline. Za sada je jedino sigurno da malinari u novu sezonu ulaze sa velikom neizveznošću.

(Espreso/Nova s)


Uz Espreso aplikaciju nijedna druga vam neće trebati. Instalirajte i proverite zašto!
counterImg

Espreso.co.rs


Mondo inc.