SRBI U NEMAČKOJ REĐAJU KUTIJE ZA 2.000 EVRA! Kada čujete koliko zarađuju naši "preko" - neće vam biti dobro!
Radnici, Foto: Printscreen / Twiter

ludilo!

SRBI U NEMAČKOJ REĐAJU KUTIJE ZA 2.000 EVRA! Kada čujete koliko zarađuju naši "preko" - neće vam biti dobro!

Poslovi za Srbe u Nemačkoj variraju od radnika u industriji do lekara, Srbi i dalje plaćeni manje od Nemaca ali mogu veoma dobro da žive

Objavljeno:

Oko 450.000 Srba živi u Nemačkoj, i najveći broj njih radi na težim poslovima kao što je građevina. Ali mnogo ih je i u ugostiteljstvu gde zarađuju skoro 2.000 evra mesečno. Srbi koji su završili medicinu mogu da računaju i na iznos od skoro 7.000 evra mesečno!

Plate se značajno razlikuju i po gradovima, a nemački Zavod za statistiku objavio je podatke o zaradama. Mnogi Srbi rade i posao sa strane, pa tako zarade dve do tri hiljade evra radeći dodatno po dva do tri sata dnevno. Ako su završili fakultet, kao i Nemci, dobiće mnogo više novca, ali je i dalje na snazi pravilo da doseljenici zarađuju manje od lokalaca.

Građevina

Zidar 2.900 evra Tesar 2.700 evra Keramičar 2.660 evra Moler 2.350 evra

Zdravstvo

Medicinska sestra 2.600 evra Maser 2.450 evra Negovatelj starih 2.350 evra Fizioterapeut 2.070 evra Lekar 6.600 evra

Industrija

Rukovodilac proizvodnje 4.500 evra Elektrotehničar 3.460 evra Tehničar elektronike 3.140 evra Zavarivač 3.000 evra Radnik u proizvodnji 2.500 evra Autolakirer 2.560

Transport

Vozač kamiona 2.400 evra Vozač autobusa 2.200 evra Vozač dostavljač paketa 2.100 evra Magacioner 1.900 evra

Ugostiteljstvo i održavanje

Pomoćni kuvari do 1.900 Konobari oko 1.800 Sobarice, održavanje oko 1.800

Najmanje zarade

Što su bolje kvalifikacije i poznavanje jezika, to su veće šanse za posao ali Srbi se uglavnom prijavljuju poznajući nemački samo površno, i sa diplomom srednje škole. U Nemačkoj, inače, najmanje zarađuju zaposleni u ugostiteljstvu i oni koji su zaposleni preko agencija. Tako, recimo, radnici i u hotelima i restoranima u proseku zarađuju do 1.800 evra, a sličnu zaradu imaju i frizeri, magacioneri. Zaradu od 2.000 i veću imaju vozači kamiona i autobusa i dostavljači, što su česta radna mesta za Srbe i strance u Nemačkoj. S druge strane, najbolje su plaćeni radnici u oblasti biotehnologije, finasijskih usluga i usluga osiguranja, energetike i IT sektor.

Primera radi lekari u Nemačkoj mesečno u proseku zarade i do 6.500 evra, dok su posle njih po visini prhoda IT stručnjaci koji zarađuju blizu 6.000 evra. I građevinski inženjeri dobro zarađuju, njihova plata mesečno ide i do 4.500 evra.

KAKO PRONAĆI POSAO U NEMAČKOJ?

Građani Srbije mogu raditi u Nemačkoj samo ako imaju dozvolu boravka i dozvolu za rad. Radna mesta mogu da potraže na brojnim specijalizovanim internet portalima. U Srbiji postoji i nekoliko agencija koje se bave nalaženjem posla u Nemačkoj. Jedan od čestih načina dolaska do posla i dalje je ipak preko poznanika koji već žive u ovoj evropskoj zemlji.

O vraćanju u domovinu najveći broj njih u Nemačkoj ne razmišlja. Iako većina po odlasku priča i planira da preko granice ostane neko kraće vreme potrebno da zaradi novac i da se potom vrati u svoju zemlju, malo ko od njih to i uradi. Razlozi su realni - mnogo veća zarada za isti rad nego u Srbiji, lagodniji život i kako tvrde, manje stresa, jurnjave, strahova za egzistenciju i pitanja kako porodici obezbediti bar osnovna sredstva za život.

(Espreso / Blic)


Uz Espreso aplikaciju nijedna druga vam neće trebati. Instalirajte i proverite zašto!
counterImg

Espreso.co.rs


Mondo inc.