zdrav život
DEVOJKE SVE VIŠE RAZMIŠLJAJU O ŽIVOTU NA SELU: Pogotovo kada uđu u neke godine!
Da se vratite na selo, čime biste se bavili?
Život na selu nije lak, zbog čega većina mladih, kada dođe vreme za studije odluči da svoj životni put nastavi u velikom gradu. Međutim, mnogi vremenom shvate da ni grad nije "El Dorado", te im kroz glavu setno provejavaju misli o povratku na rodnu grudu, o čemu najbolje svedoče odgovori koji su se ređali ispod tvita devojke iz Srbije, a koji su za temu upravo imali povratak na selo.
"Da se vratite na selo, čime biste se bavili?", napisala je tviterašica koja se na ovoj mreži potpisuje kao "Luda cvećarka" i sudeći po broju odgovora, napravila pravi metež na Tviteru. Naime, u komentarima se javio veliki broj mlađih osoba koji su se ili vratili ili razmišljaju o tome.
Dok su neki videli dobru zaradu u voću, drugi su se zalagali za povrće, dok su treći videli idealnu zaradu u držanju domaćih životinja.
"Pa, pošto mi zemljoradnički poslovi nisu strani, verovatno bih imao svoju bašticu i svaki dan je obrađivao, a pored toga bih uzeo dve kravice i možda neku kozu, mačku, kera i eto super. Živelo bi se od zemljoradnje!", napisao je tviteraš koji se na ovoj mreži predstavlja kao "Dragica Prva".
Višnja, koja je uvek bila dobar i unosan posao, primamljiva je i Katarini.
"Nastavila tatin napušten biznis sa plantažom višanja i čuvala sve moguće životinje", napisala je ona.
Sledeća tviterašica, Ognjenka, takođe je videla budučnost u voćarstvu.
"Malina ili šljiva u zavisnosti od terena", bila je kratka u svom izlaganju.
Brojčano gledano, dame su bile prisutnije ispod objave, a može se reći i konkretnije kada se radi o poslovima kojima bi zarađivale za život, radeći na selu.
"Poljoprivreda i stočarstvo. I što sam starija sve više razmišljam o kući na selu i stadu ovaca", napisala je Ana.
Jelena je dobru zaradu videla u sadnicama dunje, ali poput Ane, i ona u stočarstvu vidi idealnu zaradu.
"Dunja. Stočarstvo pride jer nešto treba da se jede i prodaje do dunje. Kako god selo je milion poslova u najavi."
Tviteraš po imenu Vuk, video je idealan izvor prihoda u sadnji i teškom radu.
"Poljoprivredom i voćarstvom", napisao je kratko.
Među odgovorima bilo je i onih korisnika koji su nna šaljih način zagovarali ideju "seoskog" hedonizma.
"Izdavala stanove u gradu i time finansirala svojih 100 mačaka na selu, pila pivo i gledala u nebo, malo mi za sriću treba", napisala je Daša.
Mio je jedan od onih, kako je i sam napisao, povratnika, koji uveliko razrađuju svoj posao.
"Ja se vratio.....smokve....Malo korona usporila ali bila bi već i sušara gotova.....", napisao je on, uz dodatak video snimka sa
Tviterašica po imenu Sanja, idealan način zarade videla je u gajenju orašastih plodova.
"Proizvodnjom hrane za sopstvene potrebe. Plus bih zasadila orahe i lešnike.", napisala je.
Devojka po imenu Ana, navela je kako se prvi put u životu odlučila da sa porodicom ode na selo, te je u detaljnom opisu navela šta im je sve u planu što se tiče gajenja i proizvodnje.
"Ne vraćam se, odlazim po prvi put. Pedesetak šljiva i koja dunja više, kruške, jabuke, kajsije, breskve, trešnje, višnje po par stabala. U planu je povrće, cveće, neka koka. Za nas, pre svega, šta pretekne poklonićemo ili prodati.", napisala je Ana.
Dragana je u svoje mesto donela "duh Francuske", odnosno, ponosno je pokazala slike na kojima se vide njena polja lavande.
"Evo bavim se", kratko je napisala.
Na kraju, ponovo se oglasila i autorka tvita, koja je otkrila kako je ona deneracija u svojoj porodica koja je rođena u gradu, ali koja je za život, odabrala selo.
"Najpametnije. Ja sam druga generacija koja je rođena u gradu i već se vratila u selo"
Sudeći po svim odgovorima, veliki broj mladih u Srbiji, bilo da imaju porodice ili su još uvek bez supružnika i dece, sanja o životu na selu, te izgleda da su beton i čelik kojima obiluju gradovi, počeli da gube primat nad zdravim životom i samim radnim navikama koje su potrebne za život na selu.
Bonus video:
(Espreso / Blic)
Uz Espreso aplikaciju nijedna druga vam neće trebati. Instalirajte i proverite zašto!