OVAJ RAK JE DRUGI NAJČEŠĆI MALIGNITET U SRBIJI: Dr Radosavljević otkriva koja metoda lečenja je JOŠ UVEK primarna
Hemioterapija je i dalje primarna metoda, Foto: Printscreen/RTV Pink

PODACI REGISTRA

OVAJ RAK JE DRUGI NAJČEŠĆI MALIGNITET U SRBIJI: Dr Radosavljević otkriva koja metoda lečenja je JOŠ UVEK primarna

Svaki pacijent je priča za sebe i samim tim zahteva jedinstven pristup

Objavljeno:

Prema podacima Registra za rak Srbije rak debelog creva je 2. vodeći uzrok obolevanja u ženskoj (iza raka dojke) i muškoj populaciji (iza raka pluća) Srbije. U Srbiji, rak debelog creva je 2. vodeći uzrok umiranja (iza raka pluća) u muškoj, a 3. (iza raka dojke i raka pluća) u ženskoj populaciji. Samo prošle godine u Srbiji je od raka debelog creva obolelo više od 4.500 ljudi.

- U Srbiji se rak debelog creva kasno otkriva i to je jedan od razloga zašto je mortalitet za 20 - 30% viši nego u razvijenim zemljama Evrope - ističe dr Nenad Mijalković, gastroenterolog onkolog, Klinički centar Srbije (KCS).

- Hemioterapija je i dalje primarna metoda lečenja i kod nas funkcioniše kao svuda u svetu. Međutim, da bi lečenje bilo uspešnije neophodno je da uključimo i biološke lekove. Ono što je dobro je da se ovi lekovi nalaze na listi RFZO-a, a ono što je potrebno je samo proširiti indikacije kako bi ih svi pacijenti dobili u prvoj liniji lečenja. U ovom trenutku 200 pacijenata dobija ciljanu biološku terapiju dok bi terapija trebalo da postane dostupna za 700 pacijenata. RFZO je do sada sa pažnjom pratio naše savete, tako da ne sumnjam da će tako biti i u ovom slučaju - napominje dr Davorin Radosavljević, direktor Klinike za medikalnu onkologiju na Institutu za onkologiju i radiologiju Srbije (IORS).

- Svaki pacijent je priča za sebe i samim tim zahteva jedinstven pristup. Precizna medicina dosta doprinosi uspešnom lečenju, jer omogućava da se na osnovu genetike, biomarkera i nekih drugih karakteristika sagledaju potrebe svakog pacijenta pojedinačno. Mi na taj način prilagođavamo terapiju pacijentu, jer ne reaguje svako isto na određeni lek. Na taj način se nude efikasnija rešenja.Naravno, kada govorimo o prevenciji, ona je ključna kako bi se izbegao rizik oboljevanja. Fizička aktivnost, kvalitetna ishrana, izbegavanje alkohola i cigareta su prvi koraci u očuvanju zdravlja - ističe dr Siniša Radulović, predsednik Udruženja medikalnih onkologa Srbije (UMOS).

Približno 25% pacijenata već prilikom postavljanja dijagnoze ima metastatsku bolest, koja očekivano ima najlošiju prognozu. Ključ uspešnog lečenja su preventiva i rano dijagnostikovanje, pa je preporuka da svako ko ima više od 50 godina poseti svog lekara i prema potrebi uradi kontrolne testove.

Bonus video:

(Espreso.co.rs / Blic.rs)


Uz Espreso aplikaciju nijedna druga vam neće trebati. Instalirajte i proverite zašto!
counterImg

Espreso.co.rs


Mondo inc.