KADA ĆEMO PONOVO MOĆI DA PUTUJEMO U INOSTRANSTVO KOD NAJMILIJIH: Bake kod unuka mogu tek od juna?
Bake kod unuka mogu tek od juna?, Foto: Profimedia

NAČEKAĆEMO SE...

KADA ĆEMO PONOVO MOĆI DA PUTUJEMO U INOSTRANSTVO KOD NAJMILIJIH: Bake kod unuka mogu tek od juna?

Još malo u Nemačkoj i aufiderzen tablice

Objavljeno:

Mnogi građani Srbije koji treba da se vrate na posao u inostranstvo, ali i oni čija deca po belom svetu treba da dobiju prinovu, kao zapete puške čekaju da se otvore granice.

Međutim, nemali je broj i onih koji bi da se vrate u zemlju. Najave da bi avio-prevoz mogao da bude uspostavljen od 18. maja još ne treba uzimati zdravo za gotovo, dok na putovanje autobusom van granica Srbije, po svemu sudeći, sigurno nećemo pre juna.

Upitana kada ćemo moći putovati, odnosno kada će biti otvorene granice i uspostavljen međunarodni putnički drumski saobraćaj, ali i avio-prevoz, ministarka saobraćaja Zorana Mihajlović kazala je za „Alo!” da će o tome epidemiolozi dati konačnu reč.

- Kada epidemiolozi budu rekli da je bezbedno i kada uspostave protokole o tome šta je sve potrebno. Kad je reč o avio-prevozu, mi smo spremni za 18. maj. Ali avio-prevoz, odnosno redovne linije, zavise ne samo od nas već i od drugih zemalja - rekla je nedavno za „Alo!” Mihajlovićeva.

Jedna od onih koji s nestrpljenjem čekaju da se otvore granice jeste i Ljiljana Mađarević (62) kako bi otputovala u Baden-Baden kod ćerke, koja je bukvalno pred porođajem.

Termin joj je sutra, 6. maja, na Đurđevdan, a Ljiljana je zbog toga kao na iglama i od televizora i telefona se maltene ne odvaja ne bi li čula vest o otvaranju granica. Kaže da će iste sekunde rezervisti kartu i krenuti put Nemačke da pomogne ćerki i zetu.

- Sami su u Nemačkoj, nigde nikoga nemaju. On radi, tako da će ona biti sama s bebom kod kuće. Plan je bio da ja dođem da im pomognem u početku i na to su računali. Međutim, zatvaranje granica i uvođenje vanrednog stanja potpuno nas je sve poremetilo. Verujte mi da ne spavam koliko sam se opteretila zbog svega - navodi Ljiljana.

Isti slučaj je i sa Jelenom Ristić (51). Sin joj je u Cirihu. I ona je još krajem aprila trebalo da bude tamo istim povodom kao i Ljiljana. Međutim, snaja joj se porodila, tako da Jelena nije mogla da joj se nađe u prvim danima, ali zato će, kako navodi, čim se uspostave redovni letovi odmah sa suprugom otputovati kod sina.

Međutim, nisu samo prinove razlog putovanja, mnogi naši državljani treba da se vrate na posao, na studije, ali i da završe brojne administrativne obaveze u inostranstvu.

Još malo u Nemačkoj i aufiderzen tablice

Božica Pavković, koja je pre zatvaranja granica uspela da ode u Berlin kako bi pomogla ćerki oko prinove, ostala je dva meseca duže od planiranog.

- Trebalo je da ovde ostanem mesec dana, a evo, prošlo je skoro tri meseca. Mogla sam da se vratim avionom Vlade Srbije, ali nisam želela da zauzimam mesto onima koji su hitno morali za Srbiju, poput studenata, ljudi koji su ostali bez posla, koji se vraćaju sa lečenja i svih onih koji nisu imali novca da plaćaju svoj boravak u Nemačkoj. Imam toliko stvari da završim u Srbiji. Prvo što moram jeste da registrujem automobil. Ako mi se boravak zbog ovakve situacije još produži, od tablica na automobilu koje sad imam mogu da se oprostim. Jedino što me u ovom trenutku čini srećnom jeste što sam sa svojim najmilijima, a to su ćerka i unuka, i to što smo svi dobro i zdravo - navodi ona.

Bonus video:

(Espreso.co.rs / Alo)


Uz Espreso aplikaciju nijedna druga vam neće trebati. Instalirajte i proverite zašto!
counterImg

Espreso.co.rs


Mondo inc.