ljubimci
KO ČUVA LJUBIMCA AKO DOBIJETE KORONU? Ovo je odgovor na sva vaša pitanja
Svi zainteresovani mogu da nas pozovu i mi ih povezujemo sa najbližim volonterima- kaže Aleksandar Gavrić iz Animal Rescue Serbia
Neki vlasnici kućnih ljubimaca se pitaju ovih dana, šta ako, na nesreću, budu zaraženi korona virusom i moraju u bolnicu, a o njihovom ljubimcu nema ko da brine. Šta onda?
Članovi udruženja "Enimal reskju Srbija" (Animal Rescue Serbia, ARS), gostujući u Jutarnjem programu RTS, preporučili su ljudima koji im se obraćaju sa ovim pitanjima, pre svega da naprave neku vrstu rezervnog plana. Prvi korak bi trebalo da bude određivanje osobe kojoj bi mogli da povere svog ljubimca. Naravno, to bi morala da bude osoba od poverenja i osoba koja ima uslove i želi da preuzme ljubimca.
- Ne bi bilo loše, s obzirom na to da se korona virus lako širi, da budu pripremljene još jedna ili dve osobe koje bi mogle biti rezervni privremeni staratelji - dodaje Sanja Radosavljević iz ARS-a.
Ukoliko neko ne uspe da pronađe ni tu jednu osobu, postoje pansioni koji se plaćaju. Međutim, ovom udruženju se obratila žena koja se ponudila da obolelima od korona virusa pričuva ljubimce i to besplatno.
Aleksandar Gavrić navodi da se mnogo sugrađana ovih dana obraća njihovom udruženju upravo se interesujući, između ostalog, i za ovu vrstu problema. Formiran je i volonterski servis za pomoć građanima koji imaju problema sa šetanjem pasa jer su stariji od 65 godina ili iz nekih razloga ne mogu da izlaze napolje.
- Svi zainteresovani mogu da nas pozovu i mi ih povezujemo sa najbližim volonterima. Napravili smo posebu mapu kako bismo mogli da uočimo ko je kome najbliži. Svakodnevno se javlja i veliki boroj dobrovoljaca - dodaje Gavrić.
Volonteri će se pobrinuti i za one ulične pse koje su neki sugrađani hranili, kao i za to da onima kojima je potrebno donesu hranu za kućne ljubimce. Svi koji imaju bilo kakav problem vezan za kućne ljubimce mogu se obratiti ARS-u na telefon 064/8-210-200. Na isti broj se mogu prijaviti i volonteri koji žele da pomognu, i to na teritoriji cele Srbije, svakog dana od 8 do 22 časa.
Sanja Radosavljević napominje da je ovih dana potrebno pojačati higijenu posle povratka sa ljubimcem iz šetnje. Šape se mogu obrisati nekim antiseptičnim maramicama, ali jako pažljivo jer one u sebi imaju alkohol, tako da preterano brisanje može da ljubimcu isuši šape. Može i sapunom i vodom, pa krpicom obrisati šape.
Važni telefoni
Specijalan broj Ministarstva zdravlja za pitanja u vezi sa korona virusom: 064 8945 235. Institut za javno zdravlje Srbije "Dr Milan Jovanović Batut": 011 2684 566.
Budimo odgovorni prema sebi i prema drugima
Bonus video:
(Espreso.co.rs/Blic)
Uz Espreso aplikaciju nijedna druga vam neće trebati. Instalirajte i proverite zašto!