AGRESIVAN VIRUS HARA SRBIJOM, DECA NA UDARU! Ako primetite ne ignorišite ove simptome!
Ilustracija, Foto: Profimedia

savet lekara

AGRESIVAN VIRUS HARA SRBIJOM, DECA NA UDARU! Ako primetite ne ignorišite ove simptome!

Pedijatar Saša Milićević kaže da je stomačni virus sada dosta agresivniji nego lani,

Objavljeno:

Agresivni stomačni virus hara Srbijom! Samo tokom prošle nedelje na stotine pacijenata potražilo je lekarsku pomoć, a prema procenama stručnjaka, obolelih je barem još toliko.

Kako kažu lekari, ove godine su mutirali adeno i rota virusi i posebno brzo se prenose, pa sledećih nedelja lako može doći do epidemije u našoj zemlji.

Prva na udaru su deca uzrasta od dve do šest godina, kojima ovaj virus toliko izmuči organizam da bukvalno kolabiraju od iznemoglosti. Zato, savetuju doktori, ako se primete neki od simptoma kao što su povraćanje, dijareja, visoka temperatura, treba otići u dom zdravlja.

Pedijatar Saša Milićević kaže da je stomačni virus sada dosta agresivniji nego lani, brže se širi, zbog čega imamo ogroman broj obolelih građana, a posebno dece.

- Iz dana u dan javlja se sve više obolelih. Pacijenti imaju povišenu temperaturu, bolove u stomaku, dijareju, povraćaju... S obzirom na to da se prenosi kapljičnim putem i dodirom, najlakše se zaraze deca u vrtićima i školama, ali proteklih nedelja u velikom broju muku muče i odrasli - kaže Milićević i dodaje:

- Ovaj virus traje svega tri do pet dana, ali je intenzivan. Prvi dan je najopasniji, posebno za decu, jer se dešava da i po deset puta povraćaju i imaju dijareju, zbog čega dehidriraju. Dešava se da organizam toliko oslabi da je potrebno i bolničko lečenje.

Specijalista opšte prakse dr Branka Grujić kaže da lekari imaju pune ruke posla. Čekaonice su pune pacijenata, a dnevno svaki lekar pregleda bar pet pacijenata sa simptomima stomačnog virusa.

- Sigurna sam da je broj obolelih veći nego što se beleži po domovima zdravlja, jer se mnogi leče "na svoju ruku" i ne traže savet lekara - napominje Grujićeva.

Epidemiolog Zoran Radovanović kaže da antibiotici ne pomažu, već se adeno i rota virusi moraju odležati.

- Za stomačni virus ne postoji lek, ali vrlo su važni mirovanje, dijeta i unošenje dosta tečnosti. Nije dovoljno piti samo vodu i čajeve, već se moraju u organizam unositi i rastvori koji sadrže elektrolite, kao i supice iz kesice jer u sebi imaju soli. Za lečenje dijareje možete koristiti i probiotike. Ipak, ono što je jako važno je da ljudi znaju da se stomačni virus nikako ne sme lečiti antibioticima jer se može napraviti više štete nego koristi. Ukoliko simptomi ne prestaju ni nakon dva dana, potrebno je javiti se lekaru za dalju terapiju - kaže Radovanović.

Bonus video:

(Espreso.co.rs)


Uz Espreso aplikaciju nijedna druga vam neće trebati. Instalirajte i proverite zašto!
counterImg

Espreso.co.rs


Mondo inc.