ŠTA VI MISLITE?
HRVAT PITAO ŠTA GA ČEKA U U SRBIJI, DOBIO JE ODGOVOR KOJI ĆE ZAPAMTITI! "Nemoj molim te, oni će..." PREBLEDEO ČOVEK
Upravo zato je na društvenim mrežama osvanulo pitanje koje je pokrenulo zanimljivu raspravu o odnosima Srba i Hrvata: da li je bezbedno za jednog Hrvata da poseti manje mesto u Srbiji?
"Beograd i Zagreb su kao dva brata koja se stalno svađaju oko toga ko ima bolji ukus, a zapravo ne mogu da zamisle svoju istoriju jedan bez drugog", rekao je Igor Mandić, čuveni jugoslovenski i hrvatski književni kritičar.
I zaista, da li su ta dva "brata" i posle više od tri decenije i dalje u zavadi? Postoji li još netrpeljivost među ljudima sa obe strane granice? Na to pitanje najiskreniji odgovor mogu da daju upravo obični ljudi i njihova svakodnevna iskustva.
Upravo zato je na društvenim mrežama osvanulo pitanje koje je pokrenulo zanimljivu raspravu o odnosima Srba i Hrvata: da li je bezbedno za jednog Hrvata da poseti manje mesto u Srbiji?
Autor objave detaljno je obrazložio svoje razmišljanje.
"Ovo nije trol pitanje, nego iskreno pitam. Svi znamo da možeš otići u Beograd ili Novi Sad i da te niko neće dirati. Mislim da je slično i u Hrvatskoj, ako Srbin dođe u Zagreb, neće imati nikakvih problema", rekao je na početku.
"Mene više zanima kako je u manjim gradovima, recimo u Subotici, Nišu ili čak nekim selima. Da li je glupo razmišljati o tome? Iskreno, moja procena je da je i u Hrvatskoj tako da se u nekom vrlo malom mestu od par hiljada stanovnika teoretski može dogoditi neki neugodan incident. Verovatno ne bi, ali nije nemoguće. Kad sam bio u Srbiji, mogu reći da sam imao veoma pozitivno iskustvo. Ljudi su bili ljubazni, prijatni i osećao sam se dobrodošlo. Baš mi se svidelo. Moram priznati da sam se uvek dobro sa Srbima razumeo zato što sam u Švajcarskoj odrastao i samo sam dobra iskustva imao, sa Bosancima isto. Šta vi mislite o tome", upitao je na kraju.
Odgovori koji su usledili bili su gotovo jednoglasni. Ljudi iz različitih krajeva Srbije delili su svoja iskustva, poručujući da nacionalnost retko kome predstavlja razlog za sukob, a da su gostoprimstvo i komšijski odnosi mnogo važniji.
"Subotica je multikuluran grad kao i većina Vojvodine i nikad nisam čuo da je neko pravio nekom problem zbog nacionalnosti osim ako ne provociraš prvi. Isto mislim da je tako i u Nišu i u manjim mestima. Ja živim u blizini Novog Sada gde smo u mestu decenijama komšije sa Mađarima i nikad nije bio problem nikakav, naprotiv, svako će ti pomoći ako negde zagusti jer se maltene svi poznaju. Video sam sto puta ovde Hrvatske tablice i nikad nijedan incident nije bio , meni dolazila rodbina iz Novog Vinodolskog oduševili se ljudi."
"Svaki dan viđam brda auta sa hrvatskim registracijama po Nišu, nisam do sad čuo da je neko imao problem."
"Ja sam u Guči na saboru trubača čuo dosta Hrvata... I sam sam iz Hrvatske i skoro svake godine se vozam Šumadijom i Dragačevom, jedino što se neko nekada okrene za autom" kazao je jedan korisnik.
Posebnu pažnju privukao je komentar koji je, bez mnogo uvijanja, sažeo stav većine učesnika diskusije:
"Apsolutno sigurno. Gde god da želiš. Posledice rata nisu ostavile neki veliki trag u Srbiji, tako da ni netrpeljivost nije toliko izražena kao u Hrvatskoj. Naravno, osetljive teme izbegavaj. Inače možeš da pričaš koliko hoćeš da si Hrvat, niko te neće dirati zbog toga."
Bilo je i onih koji su na pitanje odgovorili kroz šalu, ali i toplu poruku dobrodošlice.
"Nemoj molim te, naliće te rakijom i najesti svinjetinom a onda će te jos nagovarati da prespavas u njihovoj kući."
"Dobro došao brate, neće niko da te dira."
I dok političke teme često podižu tenzije, ovakve priče podsećaju da su među običnim ljudima predrasude često mnogo manje nego što se misli. Ponekad je dovoljno jedno iskreno pitanje da stotine odgovora pokažu kako su ljudskost, gostoprimstvo i međusobno poštovanje ipak jači od granica i prošlosti.
Bonus video:
(Espreso/Telegraf/D.S.)
Uz Espreso aplikaciju nijedna druga vam neće trebati. Instalirajte i proverite zašto!




