vremenska prognoza
Sneg stiže u Srbiju pre očekivanog: Čubrilo otkrio tačan datum, evo kakvo nas vreme očekuje za vikend!
Početak decembra ne donosi nikakvu veliku zimu
Kiša i sneg smenjuju se danima u Srbiji, snežne padavine očekuju se još u nižim predelima, a meteorolog-amater Marko Čubrilo najavljuje drastično zahlađenje do kraja novembra i početkom decembra. Prema njegovoj vremenskoj prognozi, snežna granica je trenutno na oko 500 metara nadmorske visine.
"Danas promenljivo oblačno, na jugoistoku još pre podne ponegde slabe padavine. Nad ostalim predelima suvo. Biće hladnije u odnosu na prošle dane uz maksimume od +4 na zapadu do oko +10 na jugoistoku regiona. Narednih dana će na vreme nad istočnim i delom središnjih oblasti regiona uticati ciklon nad Sicilijom dok će sa severa priticati još malo hladniji vazduh. Nad ovim predelima će povremeno biti padavina u obliku kiše, susnežice ili snega, dok bi se snežna granica držala na oko 500mnv, dok bi u petak ujutro na kratko mogla bit i niža te bi i nizije mogle videti malo snega", započeo je Čubrilo.
Da li će padati kiša i sneg narednih dana?
"Nema nikakve potreba za širenje panike i izmišljanje nekakvih 'zveri sa istoka', ovo je jedno uobičajno zahlađenje za kraj novembra, čak i nešto slabije od prethodnog i konktretniji sneg se očekuje na planinama, na preko 800mnv. Padavine će biti relativno slabe i nadmorska visina će jako uticati na njihov tip, tako da nizije u najboljem slujaču mogu na kratko u petak akumulirati oko 2cm bljuzge koja će se odmah otopiti. Maksimumi u padu i do vikenda će se kretati od +1 do +7 stepeni Celzijusa", pojašnjava Čubrilo.
Kakvo vreme će biti za vikend?
"Za vikend malo toplije ta će u nizijama uglavnom biti susnežice ili sipeće kiše, dok će dnevni maksimumi kretati od +3 do +9 stepeni Celzijusa", nastavlja Čubrilo.
Kakvo vreme će biti početkom decembra i kada će padati sneg?
"Početak decembra ne donosi nikakvu veliku zimu, imaćemo dosta tmurnog i oblačnog vremena, slaba kiša (sneg preko 800mnv) je moguća 1. decembra i oko 5. decembra ali neko jače zahlađenje za sada nije na vidiku. Nema okretanja vetrova na istočne i time je upitno koliko će i da li će sve imati uticaja na troposfernu sinoptiku. Svakako ovo jeste vrlo zanimljiv i neobičan događaj za ovako rano u sezoni i videćemo kako će se dalje temperatura ponašati na nivou stratosfere. Narednih dana hladno, ali sneg uglavnom na planinama, nema nikakvog zavejavanje i širenja panike", zaključio je Čubrilo.
Bonus video:
Uz Espreso aplikaciju nijedna druga vam neće trebati. Instalirajte i proverite zašto!




