Ako pušite u kolima i vozite dete, sledi kazna od 1.500 evra i ODUZIMANJE DOZVOLE! Cigarete, vejpovi, ovo ne radite
Plaža, Foto: RINA

oprez

Ako pušite u kolima i vozite dete, sledi kazna od 1.500 evra i ODUZIMANJE DOZVOLE! Cigarete, vejpovi, ovo ne radite

Mnoge zemlje uvode stroge regulative i zabrane za elektronske cigarete i njihove arome

Objavljeno: 07:21h

SZO je pozvala vlade da hitno zabrane sve ukuse u duvanskim i nikotinskim proizvodima, uključujući elektronske i druge cigarete, a situacija u državama koje su omiljene letnje destinacije srpskih turista je šarolika i kako „Blic“ saznaje, uslovi korišćenja se ne razlikuju od naših, odnosno, „vlada zabrana redovnih cigareta, dok se njihove zamene, kao što je vejp, mogu koristiti tamo gde vlasnici ugostiteljskih objekata dozvoljavaju“.

Ako putnik koristi elektronsku cigaretu moći će da je unese u veliki broj zemalja širom sveta, uključujući omiljene destinacije srpskih turista, ali ako putuje avionom neće moći da je koristi tokom leta jer avio kompanije imaju veoma stroga pravila pošto ovi uređaji mogu da ugroze bezbednost, odnosno da izazovu eksploziju, naročito u uslovima povećanog pritiska, kakav je u avionskim kabinama.

Cigarete
foto: PORNCHAI SODA / Alamy / Alamy / Profimedia

Najveću pretnju po bezbednost putnika i članova posade predstavljaju litijum-jonske baterije koje služe za napajanje tih uređaja.

Najbezbedniji način za prevoženje, savetuju stručnjaci za bezbednost, je da u avion unesete potpuno napunjen uređaj. Ako se e-cigareta dopunjuje uljem, trebalo bi da pre ukrcavanja u avion isprazniti rezervoar u kome se nalazi ulje i odvojite ga od baterije.

Avio kompanije limitiraju tečnost koja može da se unese u avion, zato je važno uklopiti količinu ulja za e-cigaretu sa ostalim tečnim proizvodima koje nosite. Preporuka je da se u dozvoljenim količinama pakuje u prtljag, a ne u ručnu torbu ili ranac.

Bilo bi poželjno da se ne koriste ni u drugim prevoznim sredstvima, međutim, svima je poznato da bez obzira na upozorenja i zabrane mnogi ne poštuju pravila!

Dobro se raspitajte da li je dozvoljeno korišćenje e-cigareta u hotelu ili restoranu

Zato, ako planirate letovanje i putovanje u Grčku, Tursku, Crnu Goru ili Španiju, Bugarsku, prilikom prijavljivanja u hotel, apartman ili pre nego što izaberete restoran u kom ćete jesti, dobro se raspitajte na recepciji ili kod konobara da li ćete moći nesmetano da koristite elektronsku cigaretu.

Takođe, prema podacima sa interneta uslovi kupovine e- cigareta ipak nisu u svim zemljama isti, ali je jasno da se i tamo gde one strogo zabranjene za prodaju, kao što je na primer slučaj u Turskoj, ipak mogu naći na tržištu.

Potpuna zabrana za pušače, sem na mestima gde je dozvoljen vejping

Na pitanje u kojim državama u hotelima, restoranima, kafićima i drugim mestima koje naši turisti najčešće posećuju tokom godišnjih odmora mogu da se koriste e-cigarete, Marko Dragić, pravni savetnik u Udruženju potrošača Vojvodine, kaže da je do tih informacija teško doći zbog toga što to spada pod opšte uslove, a ne zakonsku regulativu.

- Zakonska regulativa kod njih glasi da je zabrana na svim javnim mestima korišćenja redovnih duvanskih cigareta, dok je za zamenu predviđeno da mogu da je koriste na mestima na kojima je to dozvoljeno. Nemaju ništa drugačiju regulativu i zakonodavstvo nego što je kod nas, samo potpunu zabranu sem na mestima gde je dozvoljeno da se mogu koristiti – kaže Dragić za „Blic“.

Ko je zabranio prodaju e-cigareta

Prodaju e-cigareta za jednokratnu upotrebu u Evropi su prve zabranile Francuska i Belgija, a 1. juna je to učinila i Velika Britanija.

Grčka

krf, grčka, More
foto: Robert Harding Productions / robertharding / Profimedia

Grčka je više puta uvodila zabrane pušenja na javnim zatvorenim prostorima, a 2019. godine je uvela i zabranu na igralištima i drugim otvorenim površinama koje deca posećuju. Pored toga, zabranjeno je pušenje u privatnom vozilu sa decom mlađom od 12 godina. Inače, kazna za ovaj prerkšaj je 1.500 evra i oduzimanje vozačke dozvole.

Prema podacima sa interneta, zabrana pušenja se primenjuje na taksije, bolnice i druge zdravstvene ustanove, škole i univerzitete, restorane, kafiće, mesta za živu muziku i noćne klubove, čekaonice, aerodrome. Novim zakonom zabranjeno je i pušenje na sportskim terenima i na otvorenim stadionima.

Kako je najavljeno u medijima pre oko mesec dana, Grčka priprema zakon o zabrani svih aromatizovanih elektronskih cigareta i alternativnih duvanskih proizvoda, sa ciljem da njihova prodaja bude nedostupna, pre svega, tinejdžerima.

Prema nacrtu zakona, ukusi poput keksa, čokolade, lubenice, voća, pa čak i viskija, koji su posebno popularni kako među tinejdžerima, tako i među odraslima - biće povučeni sa tržišta! Dostupne će biti isključivo elektronske cigarete sa ukusom duvana i mente.

Turska

Prema izveštajima od prošle godine, stopa pušenja u Turskoj je na prvom mestu u svetu, a mnogi pušači u toj zemlji pokušavaju da koriste vejp kako bi prestali da puše. Poslednjih godina Turska je zabranila uvoz i prodaju bilo koje vrste e-cigareta, međutim, one se i dalje mogu naći na tržištu.

Navodi se da su i pored svih ograničenja i zabrani prodaje električne cigarete još 2008. godine široko dostupne. Pre pet godina država je zabranila uvoz vejpa, ali 30,76 odsto anketiranih korisnika i dalje može lako da ih kupi. Takođe, iako je zabranjeno oglašavanje, prodaja i pušenje e-cigareta u zatvorenim prostorima, upotreba se u Turskoj povećala i ispitanici su naveli da najčešće e-cigarete kupuju preko interneta.

U jednoj „Fejsbuk“ grupi turista iz Srbije postavljeno je pitanje gde je dozvoljeno pušenje u toj zemlji, a odgovori su:

- Ima objekata gde se moze zapaliti, ali u većini ne sme. Ali, zato na ulici možeš. Cigare kupim na aerodromu, uglavnom dva boksa i ne bude problema.

- Ako ste mislili na elektro cigaru, to je zabranjeno u Turskoj prodavati, ali možeš poneti i pušiti. Sve elektro cigarete su zabranjene za prodaju.

Bugarska

Sozopol, Bugarska, More, Crno more
foto: Vladimir Alexeev / Alamy / Profimedia

Bugarski mediji su najavljivali početkom godine da se u toj državi raspravlja o promeni Zakona o duvanskim proizvodima, koja bi predvidela i zabranu vejpova, ali ne potpunu, već samo za uređaje za jednokratnu upotrebu.

Mnoge države zabranjuju i strogo kontrolišu prodaju e-cigareta maloletnim osobama

Poslanici su prvo usvojili zabranu vejpinga i parlament je izglasao potpunu zabranu u Bugarskoj ponude, prodaje, distribucije i reklamiranja elektronskih cigareta za jednokratnu i višekratnu upotrebu, bez obzira da li sadrže nikotin ili ne. To se dogodilo izmenama Zakona o duvanu, duvanskim i srodnim proizvodima, koje je tada predstavio predsednik Odbora za zdravstvo Kostadin Angelov, prenela je BTA.

Datum za predloge pre konačnog glasanja bio je 2. mart. Zakon je uveo potpunu zabranu prodaje vejpova u toj zemlji - odluka kojoj se veliki deo poslovne zajednice usprotivio. Novi predlozi preciziraju tekstove, ali zabrana prodaje jednokratnih vejpova ostaje.

U tekstu se navodi da „Zakon proširuje obim regulisanih proizvoda kako bi uključio elektronske cigarete bez nikotina. Novi tekstovi isključuju iz zabrane elektronske cigarete za višekratnu upotrebu i posude za višekratnu upotrebu (sa elektronskim cigaretama)“.

Hrvatska

Split, Dalmacije, More, Plaža, Hrvatska
foto: PE Forsberg / Alamy / Profimedia

U Hrvatskoj su u kafićima i drugim ugostiteljskim objektima pušači odvojeni od nepušača, a kako su pisali mediji od početka ove godine uvedena su nova ograničenja i za e-cigarete i e-tečnosti.

Mogu se prodavati u pakovanju od maksimalno 10ml za e-tečnosti sa nikotinom, sa maksimalnom koncentracijom nikotina od 20mg/ml. Jednokratne e-cigarete (sa nikotinom) i napunjeni kertridži za jednokratnu upotrebu (sa nikotinom) mogu imati maksimalno 2ml zapremine i 20 mg/ml nikotina. Online prodaja e-tečnosti, jednokratnih e-cigareta i napunjenih kertridža je zabranjena.

Njihovo korišćenje kao zamene za redovne cigarete je prepušteno opštim uslovima, kao i u drugim zemljama, odnosno, na vlasnicima objekata je da li će dozvoliti ili zabraniti vejping.

Španija

Plaže, Španija
foto: EPA-EFE/Kai Foersterling

Španija planira da značajno proširi zabranu pušenja na otvorene javne prostore, uključujući terase restorana, školska igrališta i kampuse. Novi zakon obuhvata i elektronske cigarete.

Španija napreduje sa planovima da proširi zabrane pušenja na javne prostore, uključujući terase restorana i otvorene prostore u barovima, najavila je Monika Garsija, ministarka zdravlja ove južnoevropske zemlje, objavio je „Mondo“.

Školska igrališta, univerzitetski kampusi, vozila u vlasništvu kompanija, kao i otvoreni prostori tokom festivala i nadstrešnice na stajalištima javnog prevoza, spadaju među druga mesta na kojima bi zabrana trebalo da se uvede.

Bonus video:

41:44

CENTRALNI DNEVNIK 09.06.2025.

(Espreso/Blic)


Uz Espreso aplikaciju nijedna druga vam neće trebati. Instalirajte i proverite zašto!
counterImg

Espreso.co.rs


Mondo inc.