Da li se na Veliki petak farbaju jaja u porodici kada neko umre? Ovo je odgovor
Vaskrs, Foto: Profimedia

običaji

Da li se na Veliki petak farbaju jaja u porodici kada neko umre? Ovo je odgovor

Farbanje jaja, posebno crvene čuvarkuće, ostaje deo tradicije, uz diskretan ton i poštovanje prema onima kojih više nema

Objavljeno: 19:30h

Vaskrs, najveći hrišćanski praznik, obeležava se kao dan Hristovog vaskrsenja i pobede života nad smrću. Iako se vezuje za radost i okupljanje, postavlja se pitanje kako se Vaskrs obeležava u porodicama koje su u prethodnoj godini izgubile nekog bliskog.

Da li se farbaju jaja ako je porodica u žalosti?

Uprkos tugovanju, u pravoslavnoj tradiciji ne postoji zabrana farbanja vaskršnjih jaja u porodici koja je u žalosti. Prema učenju Srpske pravoslavne crkve, praznici poput Vaskrsa i krsne slave ne podležu istim pravilima kao svadbe, rođendani ili druge svetovne proslave. Smatra se da su to duhovne svetkovine koje se slave i na zemlji i na nebu - što uključuje i pokojne, za koje se veruje da i dalje učestvuju u molitvi i radosti.

Zbog toga se jaja farbaju uobičajeno - prvo u crvenu boju za čuvarkuću, a ostala po želji i mogućnosti ukućana. Ipak, mnoge porodice koje su u žalosti biraju skromnije načine obeležavanja praznika, bez preterane dekoracije ili veselja.

Uskršnja jaja, Jaja, Dekoracija, Uskrs
foto: Zoonar/Barbara Neveu, Zoonar GmbH / Alamy / Profimedia

Regionalne razlike u običajima

U pojedinim krajevima Srbije, naročito na zapadu, ukorenjen je običaj da se u kućama koje su u žalosti jaja farbaju u tamne boje, najčešće u crnu ili tamnobraon nijansu pomoću orahove ljuske ili cerove kore. Takva jaja nazivaju se "kaluđeri", i ne ukrašavaju se dodatno.

Ovo, međutim, nije pravilo koje je propisano crkvenim kanonima, već običaj koji ima simboličnu vrednost - znak da se praznik obeležava sa merom i poštovanjem prema preminulom.

Šta se još radi drugačije u periodu žalosti?

U porodici koja je u crnini, Vaskrs se ne obeležava uz muziku, pesmu, veliko okupljanje ili bogatu trpezu. Praznik se provodi tiho, u molitvi, uz sveću i tradicionalno farbana jaja, a liturgija i pričešće u crkvi ostaju centralni deo praznovanja, bez obzira na okolnosti.

Ono što se najčešće izostavlja jesu gošćenja, slavlja i druge društvene aktivnosti koje se podrazumevaju u radosnijim okolnostima. Porodice u žalosti neretko izostave i tradicionalno "tucanje" jaja, posebno ako se oseća da bi to bilo previše veselo za datu situaciju.

Vaskrs u porodici u žalosti nije zabranjen, niti se izostavlja - on se obeležava skromno, dostojanstveno i u skladu sa duhovnim značenjem praznika. Suština Vaskrsa nije u formi, već u veri i nadi, pa se običaji prilagođavaju osećanjima porodice, ali se ne prekidaju. Farbanje jaja, posebno crvene čuvarkuće, ostaje deo tradicije, uz diskretan ton i poštovanje prema onima kojih više nema.

Bonus video:

00:37

Mnogo naših ljudi ne posti, ne oseća se praznična atmosfera u Beogradu Otac Jovan o običajima koji se sprovode na Veliki petak i Vaskrs!

(Espreso/Ona.rs/M.L.)


Uz Espreso aplikaciju nijedna druga vam neće trebati. Instalirajte i proverite zašto!
counterImg

Espreso.co.rs


Mondo inc.