Da li je dobro ići u CRKVU tokom MENSTRUALNOG CIKLUSA? Ovo pitanje muči vernice oduvek - a šta je odgovor?
Foto: Filip Plavčić

zabluda ili pak ne?

Da li je dobro ići u CRKVU tokom MENSTRUALNOG CIKLUSA? Ovo pitanje muči vernice oduvek - a šta je odgovor?

Ovo verovanje datira još od davnina, kada žene nisu imale higijenske uslove i sredstva, pa im se krv slivala niz noge

Objavljeno: 09:11h

Još od davnina, u narodu su postojala verovanja da su žene tokom menstrualnog ciklusa nečiste, pa stoga u tom periodu, ne bi trebalo da odlaze crkvu.

I dan danas postoje oni koji veruju da je to tačno. Tako, kada prolazite pored crkve gde je u toku venčanje ili krštenje, postoji mogućnost da vidite drupu žena i devojaka koje stoje ispred, a te žene su uglavnom one koje u tom trenutku imaju ciklus.

foto: News1/Stefan Jokić

Ovo verovanje datira još od davnina, kada žene nisu imale higijenske uslove i sredstva, pa im se krv slivala niz noge. Vernice su tada izbegavale da posećuju hram kako ga ne bi isprljale.

Danas postoje higijenska sredstva, koja pomažu ženama da tokom ciklusa ostanu čiste i uredne. Međutim ni to nije bio dovoljan razlog, pa je verovanje da je žena nečista tokom ciklusa i da ne treba da odlazi u hram i dalje prisutno u narodu. Iako je u pitanju zabluda, ovo verovanje prenosi se sa kolena na koleno.

Patrijarh Pavle pokušao je da iskoreni ovu zabludu i objasni vernicama da tokom “onih dana” ne treba da izbegavaju odlazak u crkvu. Razlog je prost – Bog je ženi podario telo koje funkcioniše tako.

“Menstruacija je jednostavno normalan deo ženskog tela, a ono što nam je Bog podario, nikako ne može da bude nešto što nas prlja ili čini nepodobnim za odlazak u sveti hram.”

foto: Filip Plavčić, Ilustracija

U svojoj knjizi “Post i Sveto pričešće u Pravoslavnoj Crkvi” on govori sledeće:

“Kako savremena higijenska sredstva mogu da spreče da se slučajnim istečenjem krvi hram ne učini nečistim, smatram da i sa te strane nema smetnje da žena za vreme mesečnog pranja, uz potrebnu obazrivost i preduzete higijenske mere može dolaziti u crkvu, celivati ikone, primiti naforu i osvećenu vodicu, kao i učestvovati u pojanju”, zapisao je patrijarh.

Sveti Grigorije, čudotvorac iz trećeg veka takođe je pokušaao da odvrati vernike od ove zablude:

“Ženama ne treba braniti da ulaze u hram u periodu kada imaju mesečni period, jer dejstvo koje naša priroda projavljuje na našem telu ne može se smatrati grešnim“, zapisao je Sveti Grigorije.

Ono oko čega se većina svetovnih ljudi se slaže jeste da žena ne treba da se pričešćuje tokom ciklusa.

Patrijarh Pavle je rekao da se može napraviti izuzetak samo ukoliko je žena na samrtnoj postelji i treba poslednji put da se pričesti.

foto: Filip Plavčić

Sveti Dionisije, episkop iz Atine je odavno rekao da ako su žene verne i pobožne, neće se usuditi niti da pristupe Svetoj trpezi, niti da prime Telo i Krv Hristovu (pričeste se), jer za ovaj trenutak čovek mora da bude čist i telom i dušom.

Međutim, Sveti Grigorije se sa ovim stavom nikada nije složio:

“Nije ispravno ženu ili devojku koja ima menstruaciju lišiti svetog pričešća jer se mesečni ciklus ne dešava njenom voljom. Svi znamo za događaj o krvotočivoj ženi koji je opisan u jevanđelju. Žena koja je dugo godina patila od bolesti tečenja krvi, ponizno se približava Gospodu Hristu, dotiče rub njegove odeće i istog trenutka biva izlečena.

Ako je dakle ta žena s pravom dodirnula odeću našeg Gospoda, zašto bi nekome na kome se projavljuje dejstvo ljudske prirode trebalo zabraniti pristup crkvi Božijoj?”, zapisao je pre skoro dve hiljade godina ovaj svetac.

(Espreso.co.rs/Opanak.net)


Uz Espreso aplikaciju nijedna druga vam neće trebati. Instalirajte i proverite zašto!
counterImg

Espreso.co.rs


Mondo inc.