Savet koji kruži internetom veoma opasan, oglasila se struka: Tri bebe se gušile zbog iste greške roditelja
Beba, Foto: philipus / Alamy / Alamy / Profimedia

ovo je jedini pravilan način

Savet koji kruži internetom veoma opasan, oglasila se struka: Tri bebe se gušile zbog iste greške roditelja

Do aspiriranja mleka dolazi i ako bebe uzmu više mleka nego što bi trebalo, jer nemaju svest o tome koliko im je dovoljno

Objavljeno:

U poslednje vreme majke širom Srbije čule su za savet da novorođenče treba da spava na leđima, iako je pre nekoliko godina ova praksa bila strogo zabranjena.

Pedijatri i doktori ne znaju odakle je taj savet potekao i zbog čega, jer kako kažu za "Blic", taj način spavanja može dovesti do aspiriranja mleka kod bebe, koje je vrlo opasno. Juče su u Hitnoj pomoći u Beogradu primljene čak 3 bebe koje su aspirirale mleko, a lekari kažu da razlog može biti nepravilna pozicija u kojoj beba spava uz još jedna grešku roditelja - da tako stavljaju bebu u krevet a da ona nije podrignula nakon jela.

Kako za "Blic" navodi pedijatar Dejan Jonev, pre svega, najbitnije je da beba podrigne nakon hranjenja. Kako kaže, beba ne bi trebalo ni da se stavi u krevetac pre nego što prođe 20 do 30 minuta od uzimanja mleka.

"Beba mora da se hrani u naručju, sa uzdignutom glavicom, a ne u ležećem položaju jer tako može da se zagrcne. Nakon hranjenja 20 minuta do pola sata treba sačekati da beba podrigne, jer ako je stavite na spavanje pre podrigivanja, sadržaj može da se vrati i da dođe do aspiriranja. Kad je stavite da spava, može čak malo i da joj se odigne glavica", pojašnjava Jonev za Blic.

Dodaje da do aspiriranja mleka dolazi i ako bebe uzmu više mleka nego što bi trebalo, jer nemaju svest o tome koliko im je dovoljno.

Najpravilnije je da beba spava na boku

Kaže da je najpravilniji način spavanja bebe na boku, međutim, često se dešava da se beba tokom sna okrene sama na leđa.

"Mi savetujemo da beba spava na boku, ali mnoge majke nam se javljaju i kažu da beba neće da zaspi u tom položaju. Sama se okrene na leđa ili čak i na stomak. Pokušale su i sa podmetanjem pelena, peškirića... Ipak, beba se okrene. Zbog toga, najsigurnije je da beba podrigne, pa da je onda uspavamo, jer u tom slučaju ne može da se zagrcne, niti da dođe do ozbiljnijih posledica ukoliko se okrene na leđa", pojašnjava sagovornik.

"Ako spava na leđima može doći do gušenja"

Profesor doktor Nada Davidović Dobrota logoped, navodi da je vrlo važno da beba spava na boku, ne samo jer kada je na leđima može doći do gušenja, već i zbog kasnijeg razvitka govora, usne duplje, jezika...

Ona za "Blic" objašnjava da je najbitnije da se beba doji majčinim mlekom, a čak do 6 meseci starosti ne bi trebalo da pije vodu. Takođe, opisuje i položaj u kom beba treba da bude da bi pravilno "bljucnula", odnosno izbacila višak popijenog mleka.

"Uvek posle podoja ili hranjenja na flašicu, beba treba da se podigne i blago joj se stavi ruka na stomak, jer prilikom hranjenja ona proguta i vazduh. Takođe, pri dojenju, dešava se da beba zaspi, pa i u tom slučaju uđe vazduh. Nakon što podrigne, beba se stavlja u krevetac na bog, glava malo na stranu, a iza leđa joj se stavlja peškir da se ne bi okretala jer mleko ponovo može da krene na usta", navodi ona.

Beba
Bebafoto: Anastasiia Shandra / Alamy / Alamy / Profimedia

Ona dodaje da je veoma bitno pre spavanja i da se beba okrene potrbuške na majčinim rukama, zbog potencijalnih problema sa gasovima nakon hranjenja.

Kako je došlo do toga da se mladim majkama savetuje da beba spava na leđima

Ona dodaje da nije informisana kako je došlo do toga da se majkama savetuje da beba spava na leđima, jer tada beba otvara usta, mleko može da krene napolje, a dete možda ne diše dobro, te može doći do komplikacija.

Ipak, mnogi popularni sajtovi o nezi beba savetuju da beba spava na leđima, a kao razlog za to navode studiju Američke akademije za pedijatriju, u kojoj stoji da je ovaj način najsigurniji način za spavanje. Studija je objavljena 2020. godine, nakon čega ju je prenela i većina domaćih sajtova posvećenih mladim majkama.

Sa druge strane, većina mladih majki sa kojima smo razgovarali navodi da takav savet nisu dobile u porodilištu, već da su na njega mogle da naiđu isključivo putem interneta.

"Nikada mi u porodilištu nije savetovano da okrenem bebu na leđa, rečeno mi je da beba isključivo spava sa strane, kao i da je rotiram sa jedne na drugu stranu, da bi se glavica ravnomerno razvijala. To sam i praktikovala tokom prvih meseci i nikada nisam imala problema", navodi Beograđanka K. B. za "Blic".

Položaj spavanja važan i za kasniji razvoj deteta

Dr Davidović Dobrota dodaje i da je položaj spavanja na boku izuzetno bitan faktor i u kasnijem razvoju deteta. Utiče na govor i razvoj usne duplje, kao i cele glave.

"Oblik glave bebe je lepši ako spava na boku, daleko bolju funkciju govora dete ima ako se hrani mlekom majke, kao i ako spava na strani, ako sa njom pričate, pevate joj, već od prvih dana jer deca od rođenja oponašaju. Bitno je da je beba čista, suva i namirena, kao i da podrigne pre nego što je stavite u krevetac, jer je tad mirna i može da prati vaše ponašanje. Dete se stimuliše od rođenja, a ne kasnije sa 3, 4 godine", pojašnjava logoped.

Nada Dobrota
Nada Dobrotafoto: happy/Printscreen

Ipak, prema njenim rečima, nakon 3 meseca beba će sama početi da se okreće i spava na leđima, što je sasvim prirodno.

Podsetimo, lekari Hitne pomoći u Beogradu imali su pre 2 noći neuobičajeno težak zadatak – čak tri poziva su primljena zbog tri bebe sa aspiracijom mleka, stanja koje može biti izuzetno opasno, navela je dr Ivana Stefanović, koja je tom prilikom upozorila da beba nikako ne treba da spava na leđima.

Bonus video:

02:31

ISPOVEST MAJKE UKRADENE BEBE ZA KURIR: Rekli su mi da je umrla, tražila sam DNK, a doktorka mi je OŠTRO rekla: ŠTA ĆE VAM?

(Espreso/Blic/M.L.)


Uz Espreso aplikaciju nijedna druga vam neće trebati. Instalirajte i proverite zašto!
counterImg

Espreso.co.rs


Mondo inc.