SEDLAREVIĆI DNEVNO PRODAJU PREKO 1.500 LITARA MLEKA: Poskupljenje im NAPUNILO DŽEPOVE, ali rade 365 dana u godini
Krave, Foto: RINA

VREDNI LJUDI

SEDLAREVIĆI DNEVNO PRODAJU PREKO 1.500 LITARA MLEKA: Poskupljenje im NAPUNILO DŽEPOVE, ali rade 365 dana u godini

Koriste državne subvencije koje su od velike koristi, a veliki plus im je i povećanje premije prošle godine sa sedam na deset dinara

Objavljeno:

Tokom prethodnih godinu dana u Srbiji je poskupilo skoro sve, ali ubedljivo najviši skok cena zabeležen je kod pasterizovanog kravljeg mleka, čija cena je sada veća za čak 59 odsto.

Gde su tu proizvođači i stočari od kojih sve zavisi? Milan Sedlarević iz sela Dragačica kod Lučana ima preko 100 krava, a dnevno se na njegovoj farmi pomuze i proda i do 1500 litara mleka dnevno. Da li je on osetio boljitak s obzirom na skok cena mleka u prodavnicama?

"Otkupna cena jeste viša, ali sve je poskupelo kad je u pitanju repro materijal, od đubriva pa do svega ostalog. Ipak, na ovu cenu mleka od 75 dinara, plus premija imamo računicu da držimo veliki broj grla, ili bolje reći uklapamo se. Mi imamo nadu da će bolja vremena za stočarstvo tek doći i planiramo da sa 130 krava čim završimo novi objekat, proširimo na 150 grla - kazao je za RINU, Milan Sedlarević iz Dragačice.

1 / 3 Foto: RINA

Čitava porodica, njih 13 članova po ceo dan je angažovano na imanju. Ne plaćaju radnike i sve što zarade je sa svojih deset prstiju. Odlučili su se za mlečno govedarstvo i nemamo nameru da odustaju, jer se tim poslom porodica Sedlarević bavi decenijama.

"Da bi imali računa da se bavite mlekarstvom, u posao mora biti uključena cela porodica kao što mi jesmo. Svaki dan ima posla, bilo da je crveno slovo ili praznik. Svih 365 dana u godini mi smo prisutni na imanju gde obrađujemo 50 hektara žitarica, sa svojom mehanizacijom. Hvala Bogu stiže i podmladak tako da su i oni uključeni i mnoge stvari lakše odradimo, dodao je on.

Koriste državne subvencije koje su od velike koristi, a veliki plus im je i povećanje premije prošle godine sa sedam na deset dinara.

"Tri dinara zvuči malo, ali na veliku količinu to bude izuzetno korisno. Prethodnih godina imali smo problema sa sušom, zbog koje je prinos na žitnim poljima i livadama bio prepolovljen, pa krave ne mogu da se dohranjuju na ispaši. Hrana je morala da se dokupljuje, a preskupa je, ističe Milan.

(Espreso / RINA)


Uz Espreso aplikaciju nijedna druga vam neće trebati. Instalirajte i proverite zašto!
counterImg

Espreso.co.rs


Mondo inc.