VEKOVIMA JE SINONIM ZA IZDAJU, A ŠTA JE ZAPRAVO ISTINA? Vuk Branković će zauvek NOSITI SRAMOTNI BELEG
Foto: Printscreen Youtube

istorija

VEKOVIMA JE SINONIM ZA IZDAJU, A ŠTA JE ZAPRAVO ISTINA? Vuk Branković će zauvek NOSITI SRAMOTNI BELEG

Sudbonosni momenat u životu Vuka Brankovića bila je bitka na Kosovu polju

Objavljeno:

I bez obzira na to što srpski istoričari još od druge polovine 19. stoleća uporno i strpljivo ukazuju na to i ponavljaju kako Vuk Branković nije izdao kneza Lazara (Hrebeljanovića) tog sudbonosnog 15. (28) juna 1389. godine u boju na Kosovu polju, u svesti savremenih Srba ličnost Vuka Brankovića i dalje nosi taj sramotni beleg izdaje i neverstva.

Istorijska nauka ukazuje nam na to da je Vuk Branković, najmlađi sin moćnog sevastokratora Branka Mladenovića, bio rođen oko 1345. godine. Kada mu je bilo oko 26 godina, stupio je u brak sa Marom, kćerkom Milice i Lazara (Hrebeljanovića). Sevastokrator Branko bio je gospodar grada Ohrida i njegove neposredne okoline. U periodu posle očeve smrti, a svakako pre 1365. godine, Vuk i njegov stariji brat Grgur napustili su Ohrid i nastanili se u Drenici na Kosovu i Metohiji.

gazimestan
foto: Vladimir Šporčić

Nije bilo izdaje

U znamenitoj Crkvi Presvete Bogorodice Perivlepte u Ohridu, podignutoj u vreme vladavine srpskog kralja Stefana Uroša II Milutina, nalazi se jedini sačuvani fresko-portret Vuka Brankovića, koji je teško oštećen tokom bugarske okupacije tog grada u periodu Prvog svetskog rata.

Nakon stupanja u brak sa Marom, Vuk je prilježno pomagao svome tastu Lazaru u sticanju novih poseda. Posle iznenadne i neočekivane pogibije kralja Vukašina i njegovog brata despota Jovana Uglješe, tokom bitke na Marici, Vuk Branković, sledeći primer drugih srpskih velikaša, proširio je svoje posede nauštrb dotadašnjih zemalja Mrnjavčevića. Kao rezultat toga, uskoro je, pored ostalog, zagospodario Prištinom i Skopljem, nekadašnjom prestonicom carstva Stefana Uroša IV Dušana Silnog.

Sudbonosni momenat u životu Vuka Brankovića bila je bitka na Kosovu polju.

Uprkos nepobitnoj istorijskoj činjenici da tokom te bitke nije došlo ni do kakve izdaje kneza Lazara, srpski narod docnije je doživeo upravo Vuka Brankovića kao ličnost koja je u odsudnom trenutku izneverila svoga tasta i time uticala na konačni negativan ishod bitke.

Čini nam se da nije zgoreg još jednom ponoviti to da niti jedan jedini istorijski izvor ne nagoveštava bilo kakvu izdaju u srpskim redovima u kontekstu boja na Kosovu polju (1389).

"Nevera", ali ne i izdaja Vuka Brankovića, desila se, međutim, neposredno nakon tog sudbonosnog boja.

Naime, koliko već početkom jula te iste 1389. godine ugarski kralj Žigmund Luksemburški (1387-1437) poslao je mačvanskog bana Nikolu Gorjanskog da pregovara sa Vukom Brankovićem o stvarima "koje su na korist vašu (Vukovu – prim. autora) i raške zemlje".

Ishod ovih pregovora nije poznat, ali su poznati događaji koji su usledili.

Kneginja Milica je, u dogovoru sa patrijarhom Svetim Spiridonom I Srpskim (1379/1380-1389), odlučna da spase što se spasti može, ali i da svome sinu knezu Stefanu (kome je tada bilo najviše dvanaest godina) obezbedi da nasledi svog tragično postradalog oca, ubrzo donela odluku da sklopi mir sa Osmanlijama i uđe u vazalni odnos sa novim sultanom Bajazitom I Munjevitim, što je i realizovano pre sredine naredne 1390. godine.

Bezmalo istovremeno, ugarske snage, koje je predvodio sam kralj Žigmund, upale su tokom jeseni 1389. godine u severne oblasti Lazarevića i zauzele Borač i Čestin. Tokom leta 1390. godine, snage Lazarevića, uz pomoć osmanskih snaga, povratile su izgubljena utvrđenja, a borbe su nastavljene i tokom narednih godina.

Nekako baš u to vreme Vuk Branković je počeo da se potpisuje kao "gospodar Srbljem i Podunavija", kako se pre njega potpisivao upravo njegov tast knez Lazar.

Neuspelo neverstvo

Zanimljivo je da je Vuk Branković krajem 1390. ili početkom naredne godine učestvovao i u svečanom prenosu posmrtnih ostataka tada upravo kanonizovanog kneza Lazara, koje su iz Prištine prenete u Lazarevu grobnu zadužbinu, manastir Ravanicu. Drugim rečima, ukoliko bismo i pokušali da u delovanju Vuka Brankovića uoči, tokom i neposredno nakon bitke na Kosovu polju pronađemo nekakvu izdaju, ostali bismo kratkih rukava.

U najgorem slučaju po Vuka, moglo bi se govoriti o nekakvom njegovom neuspelom neverstvu u odnosu na Lazarevu udovicu i njenog sina, povodom Miličine težnje da, koliko-toliko, sačuva svoju oblast i starijem sinu Stefanu omogući što bezbolnije preuzimanje očevog položaja.

Istini za volju, u kontekstu samog lokaliteta, a to je srednjovekovno Kosovo polje, odnosno savremeni Gazimestan, možemo govoriti o svojevrsnoj izdaji, ali do koje nije došlo 1389, već 1448. godine. Štaviše, ukoliko bismo otišli korak dalje u analizi istorijskih izvora, kao i usmene i pisane epske tradicije, onda bez ikakve sumnje možemo doći do zaključka da Branković jeste izdao na Kosovu polju (savremenom Gazimestanu ili pak njegovoj neposrednoj okolini), ali to nije bio Vuk, već njegov sin despot Đurađ.

Nakon što na stranu ostavimo prvobitni utisak iznenađenja ovim činjenicama, potrebno je da se detaljnije osvrnemo na sadržaj istorijskih izvora. Stoga, iznova ponavljamo činjenicu da niti jedan istorijski izvor ne svedoči o bilo kakvoj izdaji unutar srpskih snaga koje su učestvovale u boju na Kosovu polju, juna 1389. godine.

Međutim, "izdaje" jeste bilo, ali se ona desila u vezi sa u našoj javnosti mnogo manje poznatom, tzv. drugom bitkom na Kosovu polju, do koje je došlo između 17. i 20. oktobra 1448. godine. U toj bici opet su se, kao i u onoj daleko poznatijoj i sudbonosnijoj, sukobili hrišćani i Osmanlije, ali ovoga puta to nisu bili Srbi i Turci, već Mađari i Turci. Mađarske trupe predvodio je ugarski palatin Janoš Hunjadi (odnosno Sibinjanin Janko iz srpskih epskih pesama), dok je na čelu osmanskih snaga stupao sultan Murat II, daleki potomak i imenjak osmanskog vladara koji je na istom mestu smrtno stradao tokom prve bitke na Kosovu polju.

Ovaj tzv. drugi kosovski boj bio je okončan strahovitim porazom hrišćana. Baš u kontekstu tzv. drugog kosovskog boja nastala je ona čuvena i drevna izreka koja glasi "Kasno Janko na Kosovo stiže", koja se odnosi na ugarskog velikaša i vojskovođu Janoša Hunjadija, u našim narodnim pesmama poznatog junačkog, silovitog i beskompromisnog Sibinjanin Janka. Posrbivši jednog Mađara, naši preci su mu dali ulogu svojevrsnog simboličkog nastavljača delovanja "Kraljevića Marka". Dakle, "naš" Sibinjanin Janko iz srpskih epskih pesama nije niko drugi do moćni ugarski palatin Janoš Hunjadi.

No, vratimo se našoj osnovnoj temi, a to je "izdaja" Brankovića u Kosovskom boju. Da bismo razumeli "izdaju" do koje je u kontekstu te bitke (1448) zaista i došlo, kao i ulogu Brankovića u njoj, potrebno je da se vratimo nekoliko godina unatrag.

Ovom okršaju prethodile su čak tri velike bitke koje su, u okviru tzv. Duge vojne, krstaši vodili protiv Osmanlija. Do njih je došlo 1443. i 1444. godine. Osmanska vojska je, naime, u aprilu 1439, krenula na srpsku Despotovinu i u svojevrsnom blickrigu osvojila je bezmalo celu. Nešto duže su se održali samo Smederevo (osvojeno u avgustu te godine) i Novo Brdo (palo dve godine docnije).

Despot Đurađ, sin Vuka Brankovića, sklonio se u Ugarsku, ali nipošto nije odustajao od ideje da obnovi svoju Despotovinu. Već sledeće, 1443. godine okupljena je hrišćanska vojna koalicija sa idejom da Osmanlije jednom za svagda protera sa Balkanskog poluostrva. Njen zapovednik bio je, kao što smo to već naglasili, moćni ugarski velikaš Janoš Hunjadi.

Knez Lazar
foto: Vikipedija / Javno vlasništvo

Poraz umesto osvete

U jesen 1443. godine hrišćani su pobedili Osmanlije u jednom relativno manjem okršaju do koga je došlo kod Niša.

Početkom decembra iste godine hrišćanske snage stupile su i u Sofiju. Tada je, međutim, hrišćanska vojska krenula u povlačenje zbog zime, ali su Srbi, koji su imali zadatak da čuvaju odstupnicu glavnini hrišćanskih snaga, nekako uspeli da savladaju Osmanlije u okršaju u blizini Suve planine. Bila je to najveća pobeda hrišćanskih snaga u ovom ratu. Upravo ovaj vojni uspeh produžio je život tada već uveliko klonuloj srpskoj despotovini, koja se održala sve do svog konačnog pada 1459. godine.

Okuraženi dotadašnjim uspesima ostvarenim na bojnom polju, hrišćani su naredne godine krenuli u novi pohod protivu Osmanlija. Srbi im se ovaj put, međutim, nisu priključili! U bici kod Varne hrišćanske snage doživele su težak poraz, ugarski kralj Vladislav je poginuo, a Janoš Hunjadi se jedva spasao.

Čitav ovaj uvod bio je neophodan kako bismo lakše razumeli okolnosti do kojih je došlo uoči, tokom i nakon tzv. drugog boja na Kosovu polju 1448. godine.

Sama po sebi, druga kosovska bitka bila je plod isključivo Hunjadijeve jake želje da se osveti za poraz pretrpljen u bici kod Varne. Osmanski sultan Murat II preduhitrio je napadače i, zahvaljujući odlično izvedenom iznenadnom napadu, strahovito je porazio protivnike. Na iznenađenje mnogih, u ovom pohodu nije učestvovao despot Đurađ, iako se bitka vodila baš na teritoriji njegove države. Despot je, kao i 1444. godine, procenio da je Osmansko carstvo isuviše moćno i da se nikako ne bi trebalo zaletati. Zbog toga ga je Hunjadi smatrao neprijateljem i tokom svog pohoda se na tlu despotovine ponašao kao da se nalazi na neprijateljskoj teritoriji.

I kao da sve to samo po sebi već nije bilo dovoljno loše, već je despot Đurađ zarobio Janoša Hunjadija prilikom njegovog povlačenja sa Kosova. Kako bi ga oslobodio, despot je tražio za to vreme ogromnu svotu novca.

Usled teških posledica strahovitog poraza hrišćana, širom Evrope proširila se vest o toj velikoj tragediji za koju je, kao jedan od glavnih krivaca, bio označen i optužen niko drugi do srpski despot Đurađ, koji je, u očima savremenika, počinio „izdaju“ opštehrišćanske stvari.

Najranije tragove toga, odnosno „izdaje“ Brankovića, nalazimo u najstarijoj zapisanoj srpskoj epskoj pesmi koja nosi naslov „Orao se vijaše nad gradom Smederevom“. Ova pesma zapisana je daleke 1497. godine, na dvoru napuljskih kraljeva u današnjoj južnoj Italiji. Zapisao ju je Rođeri de Pačijenca, u gradiću Đoja del Kole, koji se nalazi između Barija i Taranta, 1. juna 1497. godine.

Integralni tekst najstarije zabeležene srpske epske pesme glasi:

Orao se vijaše nad gradom Smederevom. Nitkore ne ćaše s njime govoriti,

Nego Janko vojvoda govoraše iz tamnice:

"Molim ti se, orle, sidi malo niže

(Sidi malo niže) da s tobome progovoru.

Bogom te brata jimaju, pođi do smederevske gospode

Da s’ mole slavnomu despotu da m’ otpusti

(Da m’ otpusti) iz tamnice smederevske.

I ako mi Bog pomože i slavni despot pusti iz tamnice smederevske,

Ja te ću napitati črvene krvce tureške, Beloga tela viteškoga.

Otkup za Hunjadija

Ova pesma svedoči o tome kako je despot Đurađ, neposredno nakon tzv. drugog kosovskog boja, krajem oktobra 1448. godine, zarobio, a potom i u svojoj prestonoj smederevskoj tvrđavi utamničio zapovednika hrišćanske vojske i istaknutog ugarskog velikaša Janoša Hunjadija.

Pesma, kao i potonji istorijski tekstovi i književna dela posvedočili su o tome da je despod Đurađ (Branković), kao što smo to već naglasili, "izdao" opštehrišćansku stvar kod tzv. drugog kosovskog boja.

Tu percepciju uloge despota Đurđa zabeležio je i znameniti Mavro Orbini u svom kapitalnom delu "Kraljevstvo Slovena", nastalom početkom 17. stoleća.

I konačno, upravo zahvaljujući brojnim epskim pesmama koje su, neposredno sledeći osnovni motiv dela pod naslovom "Orao se vijaše nad gradom Smederevom", bile usredsređene na "izdajstvo" despota Đurđa (Brankovića) u (tzv. drugom) kosovskom boju, došlo je do sasvim neočekivanog obrta koji je s vremenom doveo do toga da se u narodnoj epici i kolektivnom pamćenju Srba "izdajstvo" despota Đurđa (1448) postepeno i sasvim nezasluženo prenese na njegovog oca Vuka koji je bio učesnik Kosovskog boja (1389).

Istorijska istina zaista jeste da je u vezi sa bojem na Kosovu polju došlo do izdaje jednog od Brankovića, ali tu i takvu izdaju nije počinio Vuk Branković, već je to (ne)delo njegovog sina i srpskog despota Đurđa.

Takođe, istina je i da se izdaja desila u kontekstu boja na Kosovu polju, ali ne onog prvog i daleko značajnijeg (1389), već onog drugog koji se odigrao na istom mestu (ili u njegovoj neposrednoj okolini) pedeset devet godina kasnije.

Međutim, usled nesporne činjenice da je Kosovski boj (1389) po svojim posledicama, u viševekovnom razdoblju, bio neuporedivo značajniji i tragičniji po Srbe, anonimni tvorci epskih pesama preneli su izdajstvo sa sina na njegovog roditelja Brankovića, odnosno sa manje bitnog drugog na sudbinski prvi Kosovski boj.

Ta, izuzetno snažna narodna tradicija opstojavala je bezmalo do našeg vremena kada se, zahvaljujući jasnim rezultatima brojnih istraživanja u oblasti naučne istoriografije, došlo do nepobitnih saznanja koja Vuka Brankovića konačno i u potpunosti oslobađaju sramotnog tereta izdaje koju nije ni počinio.

Mitovi srpske istorije

Da li su zvona Notr Dama odjekivala zbog pobede Srba na Kosovu polju; gde je sahranjen despot Stefan; da li je Stefan Nemanja jeo zlatnim viljuškama; gde su glave kneza Lazara i Karađorđa; da li je Marko Kraljević junak ili turski vazal; da li je Vuk Branković izdajnik; da li je kraljica Draga u trenutku ubistva bila trudna; da li je Gavrilo Princip napisao čuvene stihove o "bečkim sjenama", da li je major Gavrilović izgovorio čuveni borbeni poklič; zašto na Titovom grobu nema petokrake? Ovo je samo deo od 20 velikih dilema koje u knjizi "Mitovi srpske istorije" (izdanje "Vukotić medija") razvejava istoričar Dejan Ristić. On tih dvadeset tradicionalnih mitologiziranih događaja osvetljava reflektorima istorijskih naučnih činjenica.

Svesni toga da nije uvek zahvalno ukazivati na pojedine izrazito snažne i sveprisutne istorijske iluzije ili stereotipe, prizivamo mudre reči velikog Ernesta Renana, koji je na jednom mestu u svom delu pod naslovom "Šta je to nacija?", zabeležio i sledeće: "Zaborav, a rekao bih čak i istorijska zabluda jesu bitan faktor u obrazovanju jedne nacije. Ali isto tako, napredak istorijskih studija često može predstavljati i opasnost za naciju." S druge strane, sledimo poučne reči jednog od najuglednijih srpskih i evropskih vizantologa prof. dr Radivoja Radića o tome da „istoričari pišu za one koji žele da znaju, a publicisti pak za one koji žele da veruju".

(Espreso/Blic)


Uz Espreso aplikaciju nijedna druga vam neće trebati. Instalirajte i proverite zašto!
counterImg

Espreso.co.rs


Mondo inc.