SRBIJA OSTAJE BEZ OVIH LEKOVA: Pacijenti OČAJNI, a ovo je RAZLOG!
Lek, Foto: Printscreen

LEKOVI

SRBIJA OSTAJE BEZ OVIH LEKOVA: Pacijenti OČAJNI, a ovo je RAZLOG!

Farmaceutske kompanije na pitanja Telegrafa odgovaraju da li je nedostatak privremen, delimičan ili čak prekinut skorašnjim isporukama

Objavljeno:

Tragom žalbi pacijenta došli se do podataka o nedostajućim lekovima.

Oboleli od epilepsije i povišenog krvnog pritiska, pacijenti sa oboljenjima štitne žlezde, dijarejom ili anksioznošću, na šalterima srpskih apoteka u proteklim nedeljama i mesecima ostaju bez pomoći. Tu su informaciju za Telegraf.rs potvrdili i predstavnici farmaceutskih kompanija - u nekim slučajevima proizvođači, u nekim drugim nosioci dozvole za lek - zaposleni u apotekama, ali i predstavnici apotekara.

Lekovi koji nedostaju jesu: eftil, trandolapril, eutiroks, loperamid i lorazepam u dozi od 1mg. Obraćajući se na adrese proizvođača i/ili nosilaca dozvole za lek, saznaje se da je prvi sa spiska prošle nedelje isporučen veledrogerijama, a predstavnici farmaceutske kompanije, koja je nosilac dozvole, nadaju se da to znači da su apoteke snabdevene već od petka.

Eftil

- Lek je došao. To nije kontinuirana nestašica. To je zbog nekih regulatornih stvari koje se događaju van granica naše zemlje. Isporuke su bile malo otežane, to je tačno, ali prosto nema nestašice. Prošle nedelje je otišla isporuka veleprodajama i trebalo bi da su veleprodaje već do petka isporučile lek apotekama - kazali su u ponedeljak iz firme Swixx Biopharma AG.

Napominju da snabevenost zavisi i od veleprodaje, ali i od apoteka, tj. od toga sa kojom veleprodajom sarađuju i koliko brzo dobijaju isporuku.

Na izradi ovog teksta radilo se aktivno u periodu od 13. septembra, pa su neke od informacija koje su u međuvremenu pristigle, poput ove iz Swixx Biopharm, potvrdile da je problem sa lekom postojao, ali je problem rešen.

Da su neki od pacijenata zaista imali nesreću da ovaj konkretan antiepileptik traže u onim apotekama koje nisu bile snbedevene njime, potvrdili su i iz jedne privatne apoteke, smeštene uz sam Klinički centar Srbije.

- Eftil tablete su pomalo puštali. Dobijali smo po kutiju, dve od dobavljača - kažu nam uz napomenu da je taj lek veoma tražen.

Trandolapril

Lek trandolapril nije dostupan na rafovima nema zbog raskida ugovora.

- Kada se radi o leku Trandolapril, razlog što ga nema u apotekama je raskid ugovora naše kompanije sa Ugovornim partnerom - naveli su iz kompanije PharmaS, koja je i proizvođač i nosilac dozvole za lek, kako je navedeno u sažetku karakteristika leka koji se može naći na sajtu Agencije za lekove i medicinska sredstva.Dodaju da su nadležni o tome obavešteni, te da je pacijentima sa povišenim krvnim pritiskom omogućeno da koriste druge lekove iz te grupe.

- O našim namerama smo blagovremeno obavestili Ministarstvo zdravlja, kao i Republički Fond za zdravstveno osiguranje, tako da sa strane stručne javnosti ovo nije novost. Radi se o leku iz grupe takozvanih ACE inhibitora, gde je na tržištu Republike Srbije registrovano više lekova iz te grupe, te je svakako omogućena terapija pacijentima - ističu ne navodeći pojedinosti u vezi sa raskidom spomenutog ugovora.

1 / 3 Foto: Profimedia

Lorazepam

Sličan nezvaničan odgovor o tome da na tržištu postoje zamenski lekovi, dobijen je u vezi s nedostajućom dozom lorazepama od 1mg.

Leka u toj dozi u ovom trenutku nema zbog privremenog zastoja. Dostupan je samo lorazepam od 2,5 mg.

Zbog te okolnosti, korisnici se, saznajemo, opredeljuju i za povećanje doze.

- To je u suštini to. Eftil nam traže zbog blizine Neurološke klinike, loperamid, lorazepame... Sada su svi prešli na onaj od 2,5 mg, pa dele na pola. I Eutiroksi. To je to čega nema. Nema ni trandolaprila, ali nam to ne traže puno. U našu apoteku je ušao tradnolapril od 4 mg. Samo smo taj imali, druge doze ne. Njega sad nemamo na stanju - saznali smo u ranije spomenutoj apoteci.

Eutiroks

Problem sa deljenjem leka ne postoji samo kod lorazepama. U izazovnoj situaciji su i pacijenti sa oboljenjima štitne žlezde. Eutiroks, koji je uvozni lek, pravi se u šest doza - 25 mcg, 50 mcg, 75 mcg, 100 mcg, 125 mcg i 150 mcg. U apotekama u Beogradu farmaceuti otvoreno govore da ga postoji problem, savetujući korisnike da nikad ne budu sa manje od dve kutije. Takođe otvoreno kažu da je ponegde moguće naći lek u dozi od 25mcg.

Do kraja potrage za lekom, još pre nego što je rad na tekstu započet, u jednoj apoteci na Voždovcu u Beogradu bilo je moguće pronaći eutiroks u dozi od 50 mcg.

U nedavnoj prošlosti je već zabeležen jedan period nestašice ovoga leka. Nezvanično, posredi je bio "izlazak na kinesko tržište", zbog čega su proizvodni kapaciteti morali biti prošireni. U tom periodu, pacijenti su savetovani da pređu na zamenske lekove, što su lekari nekima već prilikom prvog pepisivanja leka kazali da nije pametna odluka. Neki su, sa druge strane, uspevali da dođu do višestruko skupljih švercovanih primeraka.

(Espreso / Telegraf)


Uz Espreso aplikaciju nijedna druga vam neće trebati. Instalirajte i proverite zašto!
counterImg

Espreso.co.rs


Mondo inc.