EVO KOLIKO ŽIVOTINJA JE DOZVOLJENO DRŽATI U STANU: Direktor Veterine Beograd za Espreso rešio NEDOUMICU!
Foto: Profimedia, Printscreen

da li ste znali?

EVO KOLIKO ŽIVOTINJA JE DOZVOLJENO DRŽATI U STANU: Direktor Veterine Beograd za Espreso rešio NEDOUMICU!

Kako bismo saznali da li Zakon propisuje konkretan broj ljubimaca koje je dozvoljeno držati u stanu, kontaktirali smo direktora Budimira Grubića, direktora JKP „Veterina Beograd"

Objavljeno:

Nedavno je srpsku javnost uznemirio slučaj žene koja u svom stanu na Karaburmi godinama drži pse koje ne izvodi napolje.

Kako su prenele Novosti, komšije se svakodnevno suočavaju sa lavežom, grebanjem i smradom, a situacija je iz dana u dan sve gora. Od početka godine na adresu Sekretarijata za poslove komunalne milicije stiglo je 13 prijava upravo od žitelja iz Garsije Lorke 2v.

Ovo nije usamljen slučaj, a mnogi stanovnici zgrada muku muče sa ovakvim ili sličnim situacijama.

Kako bismo saznali da li Zakon propisuje konkretan broj ljubimaca koje je dozvoljeno držati u stanu, kontaktirali smo direktora Budimira Grubića, direktora JKP „Veterina Beograd".

Kako Grubić navodi za Espreso ograničenja u broju kućnih ljubimaca kada je u pitanju teritorija grada Beograda ne postoje. Ipak, važno je naglasiti da onaj ko drži kućne ljubimce mora ispoštovati sve što piše u Zakonu o dobrobiti životinja kako bi životinje imale sve neophodne uslove za boravak u tom prostoru.

- Za Beograd nema propisan broj ljubimaca. Nažalost, zato veliki broj ljudi drži veliki broj životinja u stanovima u neadekvatnim uslovima. Svaka lokalna samouprava donosi odluku kada, gde i koliko se životinja može držati u/na prostoru. U Zakonu o dobrobiti životinja piše koliki je prostor predodređen za jednu životinju, ističe Budimir Grubić.

Budimir Grubić
Budimir Grubićfoto: Printscreen/youtube/Novo jutro

U pomenutom Zakonu jasno su definisane obaveze i odgovornosti pravnih i fizičkih lica koja poseduju životinje. Navedena su i osnovna načela zaštite dobrobiti životinja kao što su briga, integralnosti, načelo posvećivanja pažnje dobrobiti životinja itd.

- Svako ko ima kućne ljubimce mora biti spreman da ispoštuje osnovna načela kao što su briga i nega, prostor... Takođe, potrebno je i da osoba koja ima kućne ljubimce o njima vodi brigu kada je u pitanju vakcinacija, čipovanje..., ističe za Espreso Budimir Grubić.

Kome prijaviti "tuđi" problem?

Ukoliko se desi da se stanari zgrade nađu u situaciji gde veliki broj životinja u stanu komšije ugrožava kućni red, higijenu stambene jedinice ili se sumnja na to da je dobrobit životinja ugrožena, Grubić navodi kome se mogu obratiti za prijavljivanje problema.

- Ukoliko je ugrožena dobrobit životinja trebalo bi sa se obrate Veterinarskoj inspekciji. Ako je u pitanju higijena, onda Komunalnoj policija, a ako dolazi do remećenja javnog reda i mira onda MUP-u, navodi Grubić.

Kućni ljubimci
foto: Profimedia

Novčane kazne za nepoštovanje Zakona o dobrobiti životinja

Odgovor smo dobili i iz Sekretarijata za komunalne i stambene poslove:

"U skladu sa odredbama člana 54. Zakona o dobrobiti životinja, Skupština grada Beograda je donela Odluku o držanju domaćih životinja i kućnih ljubimaca na teritoriji grada Beograda ("Službeni list grada Beograda", br. 37/2011, 55/2011, 34/2014, 114/2016, 19/2017, 109/2018), kojom se određuju mesta i prostori u kojima se mogu držati domaće životinje i kućni ljubimci u nekomercijalne svrhe, mesto i način izvođenja kućnih ljubimaca, a naročito pasa i mačaka na javne površine, organizovanje zoohigijenske službe i obezbeđivanje prihvatilišta za napuštene životinje, na teritoriji grada Beograda. Članom 3. Odluke određeno je da su kućni ljubimci u smislu ove odluke životinje koje se drže radi druženja i to psi i mačke, a da je držanje egzotičnih i divljih životinja kao kućnih ljubimaca, regulisano zakonom kojim se uređuje dobrobit životinja. Pas i mačka, u skladu sa odredbama ove odluke, mogu se držati u stanu u stambenoj zgradi, dvorištu stambene zgrade, porodičnoj kući, dvorištu porodične kuće, zajedničkom dvorištu porodične kuće, dvorištu sa većim brojem porodičnih kuća. Zabranjeno je držanje pasa i mačaka i ostavljanje istih bez nadzora držaoca na balkonu, terasi i lođi koja pripada stanu.

Odlukom je određeno da je držalac životinje obavezan da drži životinju na način kojim ne ugrožava njenu dobrobit i da joj obezbedi adekvatan smeštaj, neophodnu negu, pravilnu ishranu, odgovarajuće higijensko-sanitarne uslove prostora u kom boravi i zdravstvenu zaštitu u skladu sa zakonom kojim se uređuje dobrobit životinja.", istikli su u odgovoru za naš portal.

Dalje su naveli da nadzor nad sprovođenjem ove gradske odluke vrši organizaciona jedinica Gradske uprave grada Beograda nadležna za komunalne poslove. Poslove inspekcijskog nadzora nad primenom ove odluke vrši organizaciona jedinica uprave gradske opštine nadležna za poslove komunalne inspekcije.

"U kaznenim odredbama članom 34. određeno je da će se novčanom kaznom u iznosu od 20.000,00 dinara kazniti se za prekršaj fizičko lice ako postupa suprotno zabrani iz člana 13. stav 2. ove odluke, kojom je zabranjeno držanje pasa i mačaka i ostavljanje istih bez nadzora držaoca na balkonu, terasi i lođi koja pripada stanu.", navodi se u odgovoru Sekretarijata za komunalne i stambene poslove.

(Espreso)


Uz Espreso aplikaciju nijedna druga vam neće trebati. Instalirajte i proverite zašto!
counterImg

Espreso.co.rs


Mondo inc.