SREMSKA MITROVICA: Spomen-obeležje jevrejskoj zajednici - VAŽNO JE DA UČIMO IZ KULTURE SEĆANJA
Sremska Mitrovica, Foto: Sremska Mitrovica živi

DRUGI SVETSKI RAT

SREMSKA MITROVICA: Spomen-obeležje jevrejskoj zajednici - VAŽNO JE DA UČIMO IZ KULTURE SEĆANJA

Ideja za postavljanje spomen-obeležja je potekla od istoričara i kustosa Muzeja Srema Nenada Radmanovića

Objavljeno:

U Sremskoj Mitrovici je danas otkriveno spomen-obeležje jevrejskoj zajednici u ovom gradu, koja je gotovo potpuno nestala u teškim danima holokausta i Drugog svetskog rata. Naime, sremskomitrovačka jevrejeska zajednica, iako ne previše velika, bila je bila vrlo važan deo ovog grada. Početkom dvadesetog veka, tokom 1904. i 1905. godine preko puta Mitrovačke gimnazije i jevrejske škole, koja je bila znana kao “Palestina”, izgradili su i svoj hram, templ, sinagogu, po lepoti jednaku beogradskoj, novosadskoj, subotičkoj. U Drugom svetskom ratu, Sremska Mitrovica pada pod ustašku vlast Nezavisne države Hrvatske i 1942. godine Sinagoga biva srušena do temelja, posle čega više nikada nije obnovljena.

“Grad Sremska Mitrovica neguje kulturu sećanja. U prilog tome govori i činjenica da smo poslednjih nekoliko godina obeležili postojanje ličnosti i događaja vezanih za grad, a evo sada postavljamo i spomen ploču jevrejskoj zajednici i to baš na mestu gde je nekada postojala Sinagoga, koja je nažalost do temelja srušena 1942. godine. Jevreji su zajedno sa Srbima živeli, stvarali i radili u Sremskoj Mitrovici, delili su i dobro i zlo, isto tako su kao i Srbi stradali u tim teškim vremenima Drugog svetskog rata”, rekla je gradonačelnica Svetlana Milovanović za Sremska Mitrovica živi.

Ideja za postavljanje spomen-obeležja je potekla od istoričara i kustosa Muzeja Srema Nenada Radmanovića, a idejno rešenje spomenika izradio je arhitekta Ivan Filipović iz Zavoda za zaštitu spomenika kulture u Sremskoj Mitrovici. Kako ističe Radmanović, u narednim godinama, Grad Sremska Mitrovica će kroz lokalne izložbe i manifestacije, ali državnom ceremonijom obeležiti svaku godinu Drugog svetskog rata u Sremskoj Mitrovici, a pogotovo veliko stradanje naroda Srema na mitrovačkom Spomen-groblju, kada je ubijeno oko osam hiljada ljudi, od čega se ove godine navršava osamdeset godina. Ceremoniju otkrivanja spomen-obeležja uveličala je i predstavnica Ambasade Države Izrael u Republici Srbiji, Majan Ben Tura.

1 / 6 Foto: Sremska Mitrovica živi

“Izraziću veliku zahvalnost Gradu Sremska Mitrovica za preuzimanje inicijative kako bi se obeležilo ovo mesto. Mogu da kažem da je veoma dirljivo poštovanje koje je Grad Sremska Mitrovica ukazao. U Sremskoj Mitrovici je postojala mala, ali živa jevrejska zajednica koje više nema, zbog veoma nesrećnih okolnosti. Okolnosti koje mnogo ljudi u Srbiji zna veoma dobro, jer smo tokom holokausta, može se reći, podelili istu strašnu sudbinu. Ono što je važno ovde danas jeste način na koji se sećamo. Kultura sećanja je veoma važna, zato da bismo mogli da učimo od iz toga i stvorimo bolju budućnost. Sa druge strane, takođe može biti podsetnik ljudima o važnosti tolerancije i različitosti u društvu, nešto što nismo bili spremni da uradimo u prošlosti, a nadam se da ćemo biti spremni da se borimo za to u budućnosti”, rekla je Majan Ben Tura, zamenica ambasadorke Države Izrael u Republici Srbiji povodom otkrivanja spomenika.

(Espreso)


Uz Espreso aplikaciju nijedna druga vam neće trebati. Instalirajte i proverite zašto!
counterImg

Espreso.co.rs


Mondo inc.