ekologija iz budućnosti
U CENTRU BEOGRADA POJAVIO SE UREĐAJ KAO IZ "ZVEZDANIH STAZA": Otkrili smo o ČEMU je reč, mnogo je DOBRO! (FOTO)
Ovakvo drvo još niste videli...
Ispred Opštine Stari grad u Beogradu danas je pušten u rad prvi foto- bioreaktor u Srbiji - "Liquid 3".
Ovo "tečno drvo", kako ga nazivaju u Institutu za multidisciplinarna istraživanja Univerziteta u Beogradu gde je osmišljen, predstavlja potpuno novo biotehnološko rešenje za prečišćavanje vazduha i smanjenje emisije ugljen-dioksida (CO2) u urbanim područjima gde su njegove koncentracije najveće.
- Ponosna sam na to što je ovo rešenje napravljeno u Srbiji, a osmislili su ga naučnici pri Univerzitetu u Beogradu. Ovo je jedno od 11 nagrađenih inovativnih i klimatski pametnih rešenja u okviru projekta "Lokalni razvoj otporan na klimatske promene", koji sprovodimo u partnerstvu sa Ministarstvom zaštite životne sredine, uz finansijsku podršku Globalnog fonda za životnu sredinu. Jedno ovakvo drvo nije dovoljno. Ovo je tek dobar početak naše zajedničke borbe protiv klimatskih promena. Pozivam sve da dođu, sednu na klupu i naprave selfi sa ovom neobičnom, zelenom pozadinom, rekla je Fransin Pikap stalna predstavnica UNDP-a u Srbiji .
Kako funkcioniše?
Sistem je osmišljen tako da bude održiv i multifunkcionalan, jer koristi solarnu energiju za osvetljenje, i pored prečišćavanja vazduha od CO2, može se koristiti kao klupa i punjač za mobilne telefone. U urbanim sredinama nema puno prostora za sadnju drveća, zato "tečno drvo" predstavlja dobar alternativni koncept ozelenjavanja.
- Gradovi su danas glavna forma stanovanja. Oko 60% stanovnika Srbije živi u gradovima. Na svetskom nivou, oko 70% emisija ugljen-dioksida potiče upravo iz gradova . Emisija ugljen-dioksida uzrokuje porast tempeature, što izaziva klimatske promene u svetu. Rezultat toga su ekstremne vremenske nepogode kao što su poplave, koje su 2014. godine pogodile Srbiju. Takođe, rezultat klimatskih promena su i velike vrućine. Zato smo ovoga leta imali u Beogradu najtopliji junski dan u poslednjih sto godina. Ovo "tečno drvo" funkcioniše tako što upija ugljen-dioksid iz vazduha, pročišćava ga i proizvodi kiseonik. Otpad koji nastaje tim procesom predstavlja biomasu koja , kao nus proizvod, može da se koristi za đubrenje biljaka, ističe predstavnica Programa Ujedinjenih nacija za razvoj u Srbiji.
Prvi foto-bioreaktor u regionu
Opština Stari grad je kao partner u realizaciji projekta obezbedila lokaciju i dozvole za postavljanje sistema.
- Zadovoljstvo nam je da danas zvanično pustimo u rad prvi foto-bioreaktor u Srbiji i regionu. Gradska opština Stari grad je sa zadovoljstvom podržala ovaj projekat i pomogla da se realizuje, jer smo prepoznali mogućnost da kroz inovativna i pametna klimatska rešenja direktno doprinesemo očuvanju životne sredine i unapređenju kvaliteta života naših sugrađana.Ovo "drvo" omogućiće da ljudi koji žive u samom jezgru grada udišu čistiji vazduh, rekao je Bojan Bojić, rukovodilac Odeljenja za društvene delatnosti i projeke razvoja u opštini Stari grad.
(Espreso)
Uz Espreso aplikaciju nijedna druga vam neće trebati. Instalirajte i proverite zašto!