Svi imaju razlog da strepe: Vežba japanske mornarice uplašila je i Peking i Vašington i Moskvu! (FOTO)

poruka je poslata

Svi imaju razlog da strepe: Vežba japanske mornarice uplašila je i Peking i Vašington i Moskvu! (FOTO)

Ovog vikenda u zalivu Sagami mornarica Japana demonstrirala je svu svoju snagu i moć
Objavljeno:

U zalivu Sagami ovog vikenda održana je vojna vežba Japanske mornarice. Tom prilikom prikazana je vojna moć u vidu plovila, razarača i vazduhoplova kojima Zemlja izlazećeg sunca raspolaže.

Japanskoj vojsci je nakon II Svetskog rata Ustavom zabranjeno da ratuje. Njena odbrambena priroda naglašena je samim imenom "Japanske snage za samoodbranu."
Ova odredba je, uz velike proteste u zemlji, izmenjena pre dve godine pa je sada Japancima omogućeno da vojno pomognu nekoj savezničkoj zemlji u slučaju ratne opasnosti.
Ovom izmenom posebno su bile nezadovoljne Kina i Južna Koreja, u kojima su sećanja na japansku okupaciju još uvek živa.
No, SAD, za koje se sumnja da su stajale iza ove izmene, na ovaj način su poslale poruku Severnoj Koreji.
Japanci s Rusima imaju nerazrešen spor u vezi Kurilskih ostrva, koja obe zemlje smatraju delom svoje teritorije.
Dodatni teg u teškim odnosima Kine i Japana predstavlja naftom i gasom bogat nenaseljeni arhipelag u Istočnom kineskom moru koji Japanci zovu Senkaku, a Kinezi Diaoju.
Svoju šansu u povećanju vojnih izdataka vide i brojne posrnule japanske firme poput Micubišija, Sonija i Tošibe, koje su u poslednjih nekoliko godina izgubile primat na svetskom hi-tech tržištu.
Deoničarima Sonija, prvi put od 1958. godine, 2014. nisu isplaćene dividende.
Tehnološki giganti se nadaju da bi u saradnji sa vojskom bili u prilici da izrađuju sofisticiranu vojnu opremu koja bi im nesumnjivo "obradovala" budžete.
Ni odnosi sa SAD nisu lišeni šumova. Jedan od kamenova spoticanja je američka vojna baza na Okinavi, kojoj Japanci sa ovog ostrva žele da uskrate gostoprimstvo.
Amerikanci, s druge strane, zameraju japanskim zvaničnicima koketiranje s nacionalizmom.
Poseta premijera Šinza Abea Hramu Jasukuni u kome su sahranjeni brojni ratni zločinci iz II Svetskog rata očekivano je podigla čitav Daleki istok na noge.
Iako Japan na vojne izdatke troši samo 1% godišnjeg budžeta, svi njegovi potezi u tom pravcu se pomno prate, posebno u regionu.
Prema podacima Svetske banke, u 2014. najviše je na vojsku trošio Oman - čitavih 11.8% budžeta. Sledi Saudijska Arabija sa jednim odstom manje vojnih izdataka, odnosno Južni Sudan sa 8.3%. Izrael je izdvojio 5.2, Rusija 4.5, a SAD 3.5% budžeta.
(M. N.)


Uz Espreso aplikaciju nijedna druga vam neće trebati. Instalirajte i proverite zašto!
counterImg

Espreso.co.rs


Mondo inc.