PALA PRESUDA
ZABO MU NOŽ PRAVO U SRCE! Hrvat zbog svađe oko RATA U BIVŠOJ JUGOSLAVIJI ubio Srbina, TOLIKO JE ZARIO OŠTRICU DA...
Umesto večeri ispunjene zabavom, usledila je rasprava i žestoka svađa oko rata u bivšoj Jugoslaviji, i to sa smrtnim završetkom
Pod naslovom "Ubod u srce nakon svađe oko rata u Jugoslaviji" i nadnaslovom "12 godina zatvora", austrijski dnevni list Kronen Zeitung izveštava o sudskoj presudi Bečkog zemaljskog suda Hrvatu, koji je krajem prošle godine u Beču nožem usmrtio Srbina.
Reč je o 57- godišnjem Hrvatu, optuženom da je 29. novembra prošle godine, u političkoj svađi o ratu u bivšoj Jugoslaviji, ubo žrtvu nožem direktno u srce, nakon čega je preminula.
Žrtva je, kako piše list, iz Srbije, gde je pripadala “bosansko-hrvatskoj manjini”. Do žestoke svađe i eskalacije sukoba došlo je u malom stanu u bečkoj četvrti Leopoldstadt, gde su optuženi i žrtva bili pozvani u stan zajedničke prijateljice iz Srbije.
Umesto večeri ispunjene zabavom, usledila je rasprava i žestoka svađa oko rata u bivšoj Jugoslaviji, i to sa smrtnim završetkom. Hrvat, inače radnik na čeličnim konstrukcijama, takođe je u vreme rata bio pozvan u hrvatsku vojsku, navodi list.
"Svi su bili ekstremno pijani", rekao je advokat obrane Zaid Rauf dodavši:
“Svo troje su se međusobno svađali, a potom je situacija eskalirala. Odjednom su se potukli žrtva i Srpkinja. Tada je moj klijent pukao. Otišao je do kuhinje, uzeo nož i ubo ga", pojasnio je Rauf, advokat 57-godišnjeg Hrvata, optuženog da je ubio Srbina.
"Optuženi je žrtvu ubo nožem tako snažno da je oštrica prodrla čak do srca", rekla je tužiteljka, na suđenju.
U optužnici stoji da je Hrvat tako snažno zario Srbinu nož u leđa, da mu je oštrica od 25 cm probila čak srce i da je umro na licu mesta.
"Znam da sam ubio čoveka. Zaista mi je žao da je mrtav", rekao je Hrvat pred sudskom porotom.
Potom je predsedavajuća sudskog Veća optuženom postavila gotovo retoričko pitanje: "Šta se događa kada nekoga ubodete u leđa?", "Možda povrede? Samo sam hteo daga povredim. Izvadio sam nož i ubo ga. To je to", odgovorio je Hrvat na suđenju.
Glavni svedok zločina, koji se je dogodio u stanu žene iz Srbije, a bila je zajednička prijateljica Hrvata i Srbina vidno potresena, na Sudu je izjavila:
"Do danas sebi ne mogu da objasnim iz kog razloga uopšte može doći do takve svađe".
Žena je takođe rekla kako zna da "uvek kada je on popio, Srbija i Hrvatska su bile tema razgovora".
Međutim, ono što je takođe konstatovano na suđenju je, da 57-godišnji Hrvat iz Beča nikada nije bio nasilan i da nema kriminalni dosije, niti je ikada pre imao posla s policijom.
Porota Bečkog pokrajinskog suda osudila je Hrvata na 12 godina zatvora. Ali ne za ubistvo, navodi Kronen Zeitung, uz obrazloženje. Prema mišljenju sudaca porotnika, ubod nožem u srce predstavlja namerno nanošenje teške telesne povrede, sa smrtnim ishodom. Presuda još nije pravomoćna.
Bonus video:
(Espreso/Telegraf/ Večernji list/ Prenela: T.M.)
Uz Espreso aplikaciju nijedna druga vam neće trebati. Instalirajte i proverite zašto!





