TRAMP SPREMAN ZA NOVI RAT, SAT OTKUCAVA: Avioni su u pripravnosti, na meti su OVI VOJNI CILJEVI!?
Donald Tramp, Foto: ZUMAPRESS.com / MEGA / The Mega Agency / Profimedia

bliski istok

TRAMP SPREMAN ZA NOVI RAT, SAT OTKUCAVA: Avioni su u pripravnosti, na meti su OVI VOJNI CILJEVI!?

Najveće vojno raspoređivanje od invazije na Irak 2003

Objavljeno:

Svet sa strepnjom posmatra Bliski istok dok se Sjedinjene Američke Države pripremaju za ono što bi moglo postati najznačajnija vojna operacija u regionu u poslednje dve decenije. Prema izveštajima visokih zvaničnika za nacionalnu bezbednost, američke oružane snage su u stanju pune pripravnosti i mogle bi započeti vazdušne udare na iranske ciljeve već u subotu ili nedelju. Dok predsednik Donald Tramp i dalje vaga između diplomatije i vojne sile, razmere nagomilavanja trupa i opreme sugerišu da je Vašington spreman za scenario koji daleko prevazilazi ograničene kaznene udare.

Američki predsednik Donald Tramp upravo je izdao je novi desetodnevni ultimatum Iranu da postigne mirovni sporazum ili će, u suprotnom, pokrenuti razorno bombardovanje. On je upozorio svetske lidere da bi SAD mogle da napadnu Iran ukoliko se u narednih 10 dana ne postigne dogovor.

To se dogodilo danas tokom prvog ikada održanog sastanka Odbora za mir u Vašingtonu, gde se predsednik žalio na visoke troškove rata, preneo je "Daily Mail".

Tajming: Zašto subota ili nedelja?

Izvori upoznati sa situacijom prethodno su rekli da je američka vojska tehnički spremna da pokrene napade već ovog vikenda. Vremenski okvir je opisan kao "fluidan", pri čemu Bela kuća razmatra rizike šireg regionalnog sukoba naspram potencijalnih dobitaka. Predsednik Amerike Donald Tramp je dobio obaveštajne podatke da su snage spremne za akciju "već u subotu", iako konačna odluka još nije doneta.

Tenzije su dostigle vrhunac usled tekućih, ali za sada neuspešnih, indirektnih pregovora u Ženevi i Omanu. Iako je portparolka Bele kuće Kerolajn Levit naglasila da diplomatija ostaje "prva opcija", jasno je stavljeno do znanja da je vojna akcija čvrsto na stolu. Analitičari upozoravaju da bi sam obim vojnog prisustva mogao da stvori sopstveni momentum koji je teško zaustaviti, gurajući region ka sukobu bez obzira na diplomatske napore.

Donald Tramp
foto: Mandel NGAN / AFP / Profimedia

Najveće vojno raspoređivanje od invazije na Irak 2003.

Ono što ovaj trenutak čini istorijski kritičnim jeste obim američke vojne moći koja se slila u region. Ovo je zvanično najznačajnije raspoređivanje američkih vojnih snaga na Bliskom istoku od invazije na Irak 2003. godine. Pentagon ne šalje samo poruku, on postavlja infrastrukturu za dugotrajan i intenzivan rat.

Američka mornarica i vazduhoplovstvo formirali su "čelični prsten" oko Irana. Trenutno je u regionu stacionirano:

13 američkih ratnih brodova

Nosač aviona USS Abraham Linkoln

Devet razarača

Tri broda za priobalnu borbu

Kako bi se dodatno pojačao pritisak, Amerika je naredila premeštanje drugog nosača aviona, USS Džerald R. Ford, najvećeg ratnog broda na svetu, iz Karipskog mora ka Bliskom istoku. Ovaj nosač, koji predvodi najnapredniju udarnu grupu, pridružiće se floti zajedno sa još tri razarača, čime se drastično proširuju opcije za udare.

Arsenal na nebu: Koje oružje je poslato

Vazdušna moć koju su SAD akumulirale je zastrašujuća i ukazuje na pripremu za sofisticiranu vazdušnu kampanju. Pored mornaričkih kapaciteta, u region su prebačeni najnapredniji američki borbeni avioni:

Lovci pete generacije: Raspoređeni su nevidljivi lovci F-22 i F-35, dizajnirani da probiju napredne sisteme protivvazdušne odbrane

Taktički bombarderi i lovci: Eskadrile aviona F-15 i F-16 su repozicionirane bliže Iranu

Strateški bombarderi: Tramp je nagovestio upotrebu dugometnih bombardera, uključujući nevidljive B-2 bombardere, koji bi mogli poleteti direktno iz SAD ili iz baze Dijego Garsija u Indijskom okeanu

Iran
foto: AA/ABACA / Abaca Press / Profimedia

Podrška i logistika: Ključni element koji ukazuje na pripremu za duži sukob je dolazak aviona za komandu i kontrolu (poput E-3 Sentry) i letećih cisterni KC-135. Podaci o praćenju letova pokazuju da ovi avioni već operišu u regionu, postavljajući temelje za operacije koje bi mogle trajati nedeljama, a ne biti samo jednokratni udar

Kako bi rat mogao da izgleda

Rat, ukoliko do njega dođe ovog vikenda, verovatno ne bi ličio na prethodne kratkotrajne razmene vatre. Američki planeri predviđaju kampanju koja bi ciljala iranska nuklearna postrojenja, raketne baze, pa čak i lidere režima. Ovo su mogući scenariji:

Rusija, Avion
foto: Indranil MUKHERJEE / AFP / Profimedia

Američka ofanziva: Sa prispelim avionima za komandu i kontrolu, SAD su sposobne da koordiniraju složenu vazdušnu kampanju. Cilj bi bio neutralizacija iranske protivvazdušne odbrane, nakon čega bi usledili udari na utvrđena postrojenja

Iranska odbrana: Iran se intenzivno pripremao za ovaj scenario. Satelitski snimci pokazuju da je Teheran izgradio betonske štitove iznad osetljivih lokacija kao što je Taleghan 2 kod Parčina. Ulazi u tunele u nuklearnom kompleksu Isfahan su zakopani, a postrojenja kod Natanza su dodatno ojačana, pretvarajući ih u "neprepoznatljive bunkere" koji bi mogli otežati vazdušne udare

Ograničeni odgovor "Osovine otpora": Jedan od ključnih faktora koji bi mogao uticati na tok rata je neočekivana slabost iranskih saveznika. Analize ukazuju da iranske milicije širom Bliskog istoka možda neće priskočiti u pomoć Teheranu onako kako se očekivalo

Hezbolah: Nekada najmoćniji iranski saveznik, libanski Hezbolah je značajno oslabljen nakon izraelske ofanzive i kopnene invazije prošle godine, pri čemu je uništen veliki deo njegovog vođstva i raketnih zaliha. Zvaničnici Hezbolaha signaliziraju da će ostati po strani u slučaju novog sukoba

Donald Tramp
foto: EPA/SHAWN THEW

Huti: Jemenski Huti ostaju "divlja karta" i jedini su eksplicitno izrazili spremnost da gađaju američke brodove u Crvenom moru

Iračke milicije: Iako su grupe poput Kataib Hezbolah pretile, pretrpele su teške gubitke u prethodnim američkim udarima i verovatno će biti odvraćene visokom cenom novih napada

Sat otkucava do subote

Iran, oslanjajući se na svoj raketni arsenal i bez značajnih vazduhoplovnih snaga, mogao bi da pokuša da zatvori Ormuski moreuz ili gađa američke baze, ali masovno prisustvo američkih snaga i oslabljena mreža saveznika stavljaju Teheran u izuzetno tešku poziciju. Dok sat otkucava ka suboti, svet čeka da vidi da li će "najveća sila od 2003. godine" biti upotrebljena ili će poslužiti kao ultimativni adut u pregovorima.

Bonus video:

00:40

Tramp će napasti ovu državu za 48 sati!

(Espreso/Blic/Preneo D.M.)


Uz Espreso aplikaciju nijedna druga vam neće trebati. Instalirajte i proverite zašto!
counterImg

Espreso.co.rs


Mondo inc.