EVROPA ŠALJE VOJSKU NA GRENLAND?! Starmer i NATO kuju hitne planove zbog Trampovih pretnji: Haos je VEĆ POČEO!
Donald Tramp, Foto: EPA Erik S Lesser, EPA-EFE MAGNUS KRISTENSEN DENMARK OUT

SPREMA SE VELIKA AKCIJA

EVROPA ŠALJE VOJSKU NA GRENLAND?! Starmer i NATO kuju hitne planove zbog Trampovih pretnji: Haos je VEĆ POČEO!

NATO se sprema za akciju

Objavljeno: 10:11h

Britanski premijer Kir Starmer je u pregovorima sa evropskim saveznicima o raspoređivanju vojnih snaga na Grenlandu, kako bi ublažili bezbednosne strahove američkog predsednika Donalda Trampa, i kako bi se suprotstavili rastućoj pretnji kineske i ruske vojske, saopštio je danas izvor iz britanske vlade.

Evropa šalje vojsku na Grenland?

Vojni komandanti izrađuju planove za moguću misiju NATO-a na ostrvu, koje je američki predsednik pretio da će zauzeti iz bezbednosnih razloga, a britanski zvaničnici su se poslednjih dana sastali sa kolegama iz niza zemalja, među kojima su Nemačka i Francuska, kako bi započeli pripreme, rekao je izvor za "Telegraf".

Grenland
Grenlandfoto: EPA Erik S Lesser

Planovi, koji su još u ranoj fazi, mogli bi da uključuju raspoređivanje britanskih vojnika, ratnih brodova i aviona radi zaštite Grenlanda od Rusije i Kine, a evropske zemlje se nadaju da će značajno povećanje njihovog prisustva na Arktiku ubediti Trampa da odustane od svoje ambicije da anektira ovo strateški važno ostrvo.

NATO se sprema za akciju

Izvori iz britanske vlade su rekli da je Starmer shvatio pretnju Rusije i Kine u tom području "izuzetno ozbiljno" i složio se da se moraju preduzeti mere.

NATO
NATOfoto: Gencay M. Emin / Alamy / Profimedia

- Delimo stav predsednika Trampa, rastuća agresija Rusije na dalekom severu mora biti zaustavljena, a evroatlantska bezbednost ojačana. Razgovori NATO-a o jačanju bezbednosti u regionu se nastavljaju i nikada ne bismo išli ispred njih, ali Velika Britanija sarađuje sa saveznicima NATO-a kako bi pokrenula napore za jačanje arktičkog odvraćanja i odbrane - rekao je jedan od izvora.

Bonus video:

02:52

PONOVO STARTUJU BRODSKE TURE

(Espreso/Blic/Agencije/Prenela: N.J)


Uz Espreso aplikaciju nijedna druga vam neće trebati. Instalirajte i proverite zašto!
counterImg

Espreso.co.rs


Mondo inc.