UPOZNALA GA JE SA 13 GODINA PREKO INTERNETA, A ONDA JE OTEO I MUČIO: "Stavio mi je PSEĆU OGRLICU i rekao OVE REČI"
Ališa Kozak, Foto: USA TODAY Network / ddp USA / Profimedia

ISPOVESTI

UPOZNALA GA JE SA 13 GODINA PREKO INTERNETA, A ONDA JE OTEO I MUČIO: "Stavio mi je PSEĆU OGRLICU i rekao OVE REČI"

Bilo je to 1. januara 2002.

Objavljeno:

Ališa je sa 13 godina oteta od strane čoveka kojeg je upoznala preko interneta. Držao je zarobljenu, mučio je danima, a onda se jedva izvukla.

Čak i sada, 20 godina kasnije, okidači se mogu pojaviti bilo kada ili bilo gde za Ališa „Kozak“ Kozakievič, makar i kroz pogled na stranca koji nosi kapu Pittsburgh Steelersa joj budi razna užasna sećanja.

Jedno popodne pred njom je bio prizor grupe tinejdžera kako lutaju oko predvorja muzeja Endija Vorhola u Pitsburgu.

- Gledam ih kako se slikaju i rade razne stvari sa svojim telefonima, kaže 34-godišnjakinja dok odmahuje glavom i uzdiše.

- Kad bi samo znali koliko taj uređaj može biti opasan!

Ališa dobro zna: Sa 13 godina, u razgovor ju je namamio onlajn predator koji ju je mesecima "grumovao" tako što joj je laskao, pre nego što ju je oteo.

Ališa Kozak
foto: USA TODAY Network / ddp USA / Profimedia

Sve se desilo pre 20 godina

Bilo je to 1. januara 2002, kada je predator — čije ime Alisija neće da govori — konačno udario. Dok je njena porodica sedela za stolom posle tradicionalnog poljske novogodišnje trpeze sa svinjetinom i kiselim kupusom, Ališa je rekla svojoj majci da je boli stomak i da želi da legne pre nego što se vrati za sto na desert.

Ali umesto da ode gore u svoju sobu, prošla je pored božićne jelke i izašla na ulazna vrata da na brzinu pozdravi svog novog prijatelja, koji je čekao u automobilu parkiranom niz ulicu.

Uprkos jakoj zimskoj hladnoći, nije se potrudila da obuče kaput. Ona se ne seća jasno šta se dalje dogodilo, osim što je čula kako joj neko doziva ime i sledeće što je znala je da je bila u autu nepoznatog čoveka.

- Toliko je čvrsto stiskao moju ruku da sam mislila da je slomljena, priseća se ona.

- Vikao je na mene. 'Budi dobra. Budi tiha'.

I videla je lisice i konopce na zadnjem sedištu.

Tokom sledećih četiri dana on ju je silovao i mučio pre nego što ju je spasio FBI — samo nekoliko sati pre nego što se uplašila da njen kidnaper namerava da je ubije.

- Ja sam srećna što sam živa.

Nesrećna devojka danima je bila mučena i silovana pre nego što ju je policija spasila.

- Zatim me je skinuo, pogledao me i rekao: "Ovo će biti stvarno teško za tebe. Slobodno plači". Nakon toga mi je stavio pseću ogrlicu oko vrata, odvukao me gore u spavaću sobu i silovao. Privezao me je za pod kaišem pored kreveta. Puna četiri dana sam bila silovana, tučena i mučena u toj kući, opisuje Ališa.

Otmičar je kasnije osuđen na 19 godina i sedam meseci zatvora.

Od tih mučnih dana, Ališa, koja je sada magistrirala forenzičku psihologiju, posvetila je svoj život edukaciji roditelja i dece o opasnostima na internetu.

- To je deo mog lečenja — i bukvalno o spasavanju života, kaže Ališa.

- Poslednjih godina internet zločini nad decom su naglo porasli jer su kompjuteri iz porodičnih soba prešli u mobilne telefone u džepu svakog tinejdžera. Zaključavanje zbog pandemije, koje je mlade ljude zarobilo kod kuće na svojim računarima, samo je pogoršalo stvari. Predatori su takođe bili kod kuće i to je bio recept za katastrofu, kaže Ališa.

Nacionalni centar za nestalu i eksploatisanu decu izveštava da je prošle godine zabeležio neverovatnih 29 miliona poziva na svoj Sajber Tiplajn – što je porast od 35 odsto u odnosu na prethodnu, rekordnu godinu.

Sada je više nego ikad, kaže Ališa, važno da porodice čuju za njenu noćnu moru otmice kako bi zaštitile druge mlade ljude.

- Morate se ponašati kao da ste u zastrašujućoj uličici na internetu, kaže ona.

- Čak i ako ste negde gde bi trebalo da bude bezbedno, puštate svoje dete da luta tom mračnom uličicom.

(Espreso / Blic žena)


Uz Espreso aplikaciju nijedna druga vam neće trebati. Instalirajte i proverite zašto!
counterImg

Espreso.co.rs


Mondo inc.