POTROŠAČKA PRAVA
UPIS U KNJIGU REKLAMACIJA 1. KORAK: Ovo učinite ako su vam prodali oštećenu robu, ne dajte im da vas PREVESLAJU!
U tom slučaju, kako kažu u Udrženju za zaštitu potrošača „Don“ iz Prijedora, adresa kupca za reklamaciju nije serviser, već trgovačka radnja u kojoj je proizvod kupljen.
Kad je reč o njihovim potrošačkim pravima, građani u Srpskoj najčešće se žale na neprihvatanje reklamacija od strane trgovaca, pre svega za tehničke proizvode, odeću i obuću.
Iz Inspektorata RS često pozivaju potrošače da reaguju u svakom slučaju kad smatraju da su im prava na bilo koji način uskraćena, a u udruženjima potrošača objašnjavaju šta, konkretno, treba da uradi neko ko se suoči sa oštećenjem na tek kupljenom proizvodu, piše Srpskainfo.
U tom slučaju, kako kažu u Udrženju za zaštitu potrošača „Don“ iz Prijedora, adresa kupca za reklamaciju nije serviser, već trgovačka radnja u kojoj je proizvod kupljen.
– Robu sa nedostatkom treba da reklamirate putem Knjige reklamacija. Najvažnije je da se u trgovačkoj radnji upišete u ovu knjigu, opišete nedostatak na proizvodu, priložite kopiju računa ili overenu garanciju, otpremnicu, slip, izvod sa tekućeg računa, potvrdu o prijemu robe, priznanicu. To je dokaz da se kupovina desila – kažu u ovom udruženju i dodaju da je trgovac, ukoliko osporava nedostatak, dužan da kupca o tome pismeno obavesti u roku od osam dana.
– Ako se potrošač odluči na popravku, trgovac je dužan da to uradi u primerenom roku, a najkasnije za 30 dana. Ukoliko se nedostatak pojavi u roku od šest meseci od dana kupovine, pretpostavlja se da je nedostatk postojao u momentu kupovine koji potrošač ne mora dokazivati – objašnjavaju u Udruženju za zaštitu potrošača „Don“ i pozivaju građane da im se jave, ako su u nedoumici kako da postupe u slučaju da im se desi slična situacija.
(Espreso)
Uz Espreso aplikaciju nijedna druga vam neće trebati. Instalirajte i proverite zašto!