SKANDAL U BiH: Incko NAMETNUO Zakon o "zabrani negiranja genocida"
Valentin Incko, Foto: Dragan Kadić / Profimedia

novo

SKANDAL U BiH: Incko NAMETNUO Zakon o "zabrani negiranja genocida"

Pozvao se na presude Međunarodnog kaznenog suda za bivšu Jugoslaviju

Objavljeno:

Novi skandal u BiH i novi veliki pritisak na Srbe: Valentin Incko, visoki predstavnik u Bosni i Hercegovini, nametnuo je dopune o Kaznenom zakonu Bosne i Hercegovine kojima se zabranjuje i kažnjava "negiranje genocida".

Evo obrazloženja Incka:

"Koristeći se ovlašćenjima koja su mi data članom V Aneksa 10 (Sporazum o civilnoj provedbi Mirovnog ugovora) Opšteg okvirnog sporazuma za mir u Bosni i Hercegovini, prema kojem je Visoki predstavnik konačni autoritet u zemlji glede tumačenja spomenutog Sporazuma o civilnoj provedbi Mirovnog ugovora; i posebice uzevši u obzir članak II. 1. (d) gore navedenog Sporazuma, prema kojem Visoki predstavnik “pruža pomoć, kada to oceni neophodnim, u iznalaženju rešenja za sve probleme koji se pojave u svezi sa civilnom provedbom”, kaže Incko.

Pozivajući se na stav XI.2 Zaključaka Veća za provedbu mira koje se sastalo u Bonu 9. i 10. decembra1997. godine, u kojem je Veće za sprovođenje mira pozdravilo nameru Visokog predstavnika da upotrebi svoj konačni autoritet u zemlji u pogledu tumačenja Sporazuma o civilnom sprovođenju Mirovnog ugovora kako bi pomogao u iznalaženju rešenja za probleme, kako je prethodno rečeno, “donošenjem obvezujućih odluka, kada to bude smatrao neophodnim,” u svezi s određenim pitanjima, uključujući (u skladu s tačkom (c) ovog stavka) i “mere u svrhu osiguranja provedbe Mirovnog sporazuma na čitavom teritoriju Bosne i Hercegovine i njenih entiteta”;

Podsećajući takođe da je Veće sigurnosti Ujedinjenih nacija u više navrata potvrdilo svojim rezolucijama donesenim na temelju poglavlja VII Povelje Ujedinjenih nacija da uloga Visokog predstavnika kao konačnog autoriteta u zemlji glede provedbe Aneksa 10. Dejtonskog mirovnog sporazuma uključuje “ovlaštenje za donošenje obvezujućih odluka kada oceni da je to neophodno o pitanjima koja je Veće za provedbu mira razmatralo u Bonu 9. i 10. prosinca 1997. godine”.

Imajući u vidu izjavu Upravnog odbora Veća za spovođenje mira donesenu u junu 2015. godine, u kojoj je ovaj odbor potvrdio da se genocid u Srebrenici, ratni zločini i zločini protiv čovječnosti počinjeni u toku sukoba u Bosni i Hercegovini ne smeju zaboraviti ili poricati;

Napominjući da se u preambuli Ustava Bosne i Hercegovine, koja čini sastavni dio Opšteg okvirnog sporazuma za mir, izražava odlučnost “da se osigura puno poštovanje međunarodnog humanitarnog prava;“

Prisećajući se da je Veće sigurnosti Ujedinjenih nacija u Rezoluciji 808 (1993), kojom je uspostavljen Međunarodni kazneni sud za bivšu Jugoslaviju, iskazalo svoju uverenost da je potrebno uspostaviti poseban sud za procesuiranje osoba koje su počinile masovna ubistva i “etničko čišćenje” te da će takva procesuiranja doprineti obnovi i održavanju mira;

Pozivajući se na pravomoćne presude Međunarodnog kaznenog suda za bivšu Jugoslaviju, pravomoćne presude Odeljenja za ratne zločine."

(Espreso/Klix.ba)


Uz Espreso aplikaciju nijedna druga vam neće trebati. Instalirajte i proverite zašto!
counterImg

Espreso.co.rs


Mondo inc.