BANJAJA SVRGNUO KVARTARARA: Italijan je po prvi put postao Svetski šampion u Moto GP!
Frančesko Banjaja, Foto: EPA/Biel Alino

bravo

Banjaja je postao prvi italijanski vozač šampion kraljevske klase

Vozač Dukatija Frančesko Banjaja osvojio je danas prvu šampionsku titulu u Moto GP šampionatu, pošto je zauzeo deveto mesto u poslednjoj trci u sezoni za Veliku nagradu Valensije.

Banjaja je uoči poslednje trke imao 23 boda prednosti u odnosu na aktuelnog šampiona Fabija Kvartarara iz Jamahe. Za titulu mu je bilo potrebno da osvoji najmanje 14. mesto.

On je startovao sa osmog mesta, vozio je sigurno i na kraju ostvario plasman koji mu je doneo prvu titulu u Moto GP šampionatu.

Kvartararo je trku završio na četvrtom mestu.

Banjaja je postao prvi italijanski vozač šampion kraljevske klase od Valentina Rosija 2009. godine i prvi šampion Dukatija posle 15 godina i Kejsija Stonera.

U današnjoj trci pobedio je vozač Suzukija Aleks Rins rezultatom 41:22,250 minuta.

Drugo mesto zauzeo je vozač KTM Bred Binder sa 0,396 sekundi zaostatka, a treći kroz cilj prošao je Horhe Martin iz Pramaka sa 1,059 sekundi zaostatka.

Banjaja je zaostao za pobednikom 14,441 sekundu.