25 godina bez Mocarta: Idol Stefa Karija koga su obožavali od Vardara do Triglava! (VIDEO)

Omiljeni sportista Jugoslavije

Na današnji dan 1993. godine život je tragično u 28. godini izgubio jedan od najvećih košarkaša sa ovih prostora - Dražen Petrović

Objavljeno: 09:18h

Neki će reći da li ima već toliko, ali da, ima. Prošlo je baš 25 godina od kako je košarka na prostorima bivše Jugoslavije doživela najveći udarac i kada je čitava planeta plakala za "košarkaškim Mocartom".

Na današnji dan 1993. godine poginuo je jedan od najboljih jugoslovenskih i hrvatskih košarkaša svih vremena, veliki Dražen Petrović. Pri povratku automobilom sa kvalifikacionog turnira za Eurobasket u Poljskoj doživeo je saobraćajnu nesreću koju nije preživeo. Sa njim u automobilu bili su njegova devojka Klara Šalanci, vozač i turska košarkašica Hilal Edebal koji su zadobili teške telesne povrede. Legendarni košarkaš je u trenutku udesa spavao.

Scene sa mesta nesreće u kojoj je poginuo Dražen Petrović
Scene sa mesta nesreće u kojoj je poginuo Dražen Petrovićfoto: Beta

Trofeje koje je osvojio u karijeri teško je i pobrojati - dva puta je bio šampion Evrope i jednom osvojio Kup pobednika kupova sa Cibonom, bio je šampion Jugoslavije i trostruki osvajač nacionalnog Kupa, dok je sa Realom osvojio kup Španije i Kup pobednika kupova kada je u finalu postigao 62 poena. Sa nacionalnim timom Jugoslavije bio je šampion Evrope i sveta, i srebrni na Olimpijskim igrama, a istu medalju je osvojio i sa hrvatskom reprezentacijom na Igrama 1992. godine. Za vreme svoje 14-godišnje karijere koja je prevremeno prekinuta i saigrače i protivnike i navijače je ostavljao bez daha svojom lakoćom igre zbog čega je i prozvan "Mocart".

10. Asistencije kroz noge su bile njegov zaštitni znak.

9. Neverovatna brzina i promena pravca u sekundi kojima je pravio slalom kroz protivničke odbrane.

8. Driblinzi na koje su padale najveće NBA zvezde.

7. Prepoznatljivo je njegovo "lomljenje članaka".

6. Njemu ste mogli slobodno da predate loptu u ruke i čekate kako će da izmisli koš.

5. Njegova lakoća pogađanja trojki je nešto čemu smo se uvek divili.

4. Kako je uspeo da pogodi ovaj koš će zauvek ostati misterija.

3. Pirueta koji je izveo protiv Majkla Džordana će se uvek pamtiti.

2. Asistencije iza leđa za zakucavanja su takođe nešto što je bilo karakteristično za njega.

1. I naravno na kraju čuveno sakrivanje lopte kada protivnika napravi najvećom naivčinom na svetu.

BONUS VIDEO: Janković posle pobede nad Partizanom