SRBIJA PREDVOĐENA JOKIĆEM SRUŠILA GRČKU I "ZVER" JANISA: Produžetak i luda drama u punoj "Areni"!
Detalj sa utakmice Srbija - Grčka, Foto: @Starsport/Srđan Stevanović

bravo!

Sva dešavanja sa utakmice možete pratiti na blogu Espresa

Objavljeno: 22:59h

Košarkaška reprezentacija Srbije večeras je posle velike borbe savladala selkciju Grčke u beogradskoj Areni u utakmici 5. kola grupe I kvalifikacija za Svetsko prvenstvo - 100:94.

"Orlovi" praktično nisu imali prava na grešku jer su posle četiri od 10 kola bili na skoru 1-3, dok su "Heleni" delili prvo mesto sa Turskom (3-1).

Upravo Turcima koji su ubedljivo poraženi od Letonije, izabranici Svetislava Pešića gostuju u nedelju i tako zatvaraju ovaj "prozor" pa se okreću Eurobasketu.

1 / 5 Foto: @Starsport/Srđan Stevanović

Vodili su "Orlovi" gotovo čitavu utakmicu, ali su na kraju poslednje četvrtine lošim napadima dozvolili Helenima da sa dve trojke izjednače 11 i po sekundi do kraja i ušlo se u produžetak.

U njemu su naši košarkaši opet krenuli bolje, izgradili plus šest, ali je sjajni Nikola Jokić i tu promašio oba bacanja pa su Grci imali loptu na minus četiri. Međutim, odličnom odbranom u finišum Srbija je sačuvala prednost i ostvarila vrlo značajnu pobedu u borbi za plasman na Mundobasket, ali i Olimpijske igre.

Jokić je završio utakmicu sa 29 poena, 8 skokova i 6 asistencija. Odličan je bio Ognjen Jaramaz sa 15 poena, kao i Vladimir Lučić koji je ubacio 14 i Nikola Milutinov sa 12. Vanja Marinković je dodao 9, koliko i Vasilije Micić koji je sve poene dao u prvoj četvrtini, a u drugoj se povredio i iznet je sa parketa.

Ali, sve je zasenio Janis Antetokumpo. "Grčka zver" je upisala čak 40 poena, uz 8 skokova i 5 dodavanja. Tajler Dorsi je ubacio 13 poena, a Tanasis Antetokumpo 12.

PRODUŽETAK

45. minut - rampa Lučića na Dorsiju. Faul Grka pre nego što je lopta izašala u aut. Lučić je promašio prvo, pogodio drugo bacanje. Janis pogađa oba na drugoj strani. Dvadeset četiri sekunde do kraja.

Jokić je opet promašio oba bacanja, ali smo sjajnom odbranom oteli loptu, Kalates je bacio u ruke Kaliniću.

Pogodio je oba penala Kalina, gotovo je 100:94!

44. minut - izgubili smo loptu, spetljali su se i Heleni u kontri, ali na kraju Antetokumpo polaže - 95:92.

Kalates je oteo loptu, ali mu je onda presekao pas Jokić, pa pogodio roling preko Janisa - 97:92.

43. minut - Janis je pogodio jedno bacanje. Ne koriste naši napad, ali i Grci prave prestup - 95:90.

42. minut - poentiraju "Orlovi" ui svakom napšadu u produžetku. Kalinić, Lučić i dva puta Jokić. Za Grke jednom Janis, ali su promašili dve trojke - 95:89.

IV ČETVRTINA

40. minut - promašio je Jokić obna bacanja. Janis u kontri "poprvaio" pokušaj Kalatesa - 87:84.

Ofanzivni skok Kalinića posle promašaja Lučića. Dorsi u kontri pogađa tešku trojku - 87:87. 11,5 sekundi do kraja.

Posle tajm-auta Jaramaz je promašio trojku, ide se u produžetke.

39. minut - strašna trojka Jokića iz samog ćoška, sa jedne noge, preko Janisa. Ali Grci uzvraćaju - 87:82.

38. minut - TROJKAAAAAAA!!!! Jaramaz vodi Srbiju ka pobedi 84:76.

37. minut - Grčka se serijom 6:0 potpuno vratila u meč, biće velike drame u samoj završnici susreta, Srbija i dalje vodi 79:76.

35. minut - TROJKAAAAAAA!!!!! Lučić povećava prednost 79:70.

34. minut - Ostalo je još šest minuta do kraja utakmice, u igru je ponovo ušao Nikola Jokič, Srbija i dalje vodi 76:70.

32. minut - TROJKAAAAA!!!! Jaramaz je siguran, Srbija ima +7 (75:68).

Košarkaška reprezentacija Srbije, Košarkaška reprezentacija Grčke

III ČETVRTINA

30. minut - Fenomenalno je Milutinov odigrao ovu četvrtinu koju je zatvorio košem u poslednjoj sekundi. Srbija vodi posle tri odigrane četvrtine 70:63.

29. minut - Strašna rampa Nikole Milutinova, Srbija vodi 68:60.

27. minut - Janis zakucava 64:60.

26. minut - TROJKAAAAAAA!!!!!!!! Ovacije u prepunoj Areni, Gudurić je pogodio trojku 64:58.

25. minut - trojka Dorsija, Grci su stigli na minus četiri - 61:57.

23. minut - vuče sada Jokić Srbiju na startu drugog poluvremena, trojak pa dva bacanja i odličan "roling". Grci jaki u ofanzivnom skoku, ali čuvamo prednost - 60:52.

II ČETVRTINA

20. minut - Lučić je pokušao atraktivno da zakuca, ali nije uspeo. Srbija nije uspela da iskoristi poslednji napad, ali je rešila prvo poluvreme u svoju korist 51:44.

18. minut - Arena je eksplodirala posle novih poena Jokica, Srbija vodi 46:42.

17. minut - Micić se žali na poovredu.

16. minut - Slukas postiže koš i donosi prednost gostima 40:42.

15. minut - Janis je pogodio dva slobodna bacanja, Grčka stiže do izjednačenja 40:40.

14. minut - Janis je dobio tehničku grešku, a Jokić postigao nove poene za Srbiju.

13. minut - Milutinov se sjajno oslobodio rivala, ali nije uspeo da pogodi, Srbija vodi 37:30.

12. minut - trojka Janisa, ali pogađaju i "Orlovi", Jaramaz, na kraju i Gudurić, raste prednost - 37:28.

I ČETVRTINA

10. minut - Milutinov je pogodio, a onda Jaramaz sa zvukom sirene - 31:25.

9. minut - trojka Janisa - 26:25.

8. minut - raspoložen je i dalje Marinković, ali i Milutinov i Micić. Lučić je iznudio faul u napadu - 24:22.

6. minut - Dorsi pravi seriju od 5:0 i ubacuje prvu trojku za Grke, Srbija dolazi do prvog zakucavanja preko Jokića, ali prednost ide na stranu gostiju posle trojke Papanikolaua - 17:18

4. minut - krenuli smo trojkom Micića. Po dva poena Kalatesa i Antetokumpa, i ali naši pogađaju iz svakog napada, Jokić i Marinković, pa nova trojka Micića uz faul - 13:6.

Kari je pred meč objavio spisak bez Bjelice, Nedovića, Simanića i Petruševa, koji su i dalje u konkurenciji za Evrobasket.

Intoniraju se himne, "Arena" je puna. Pešićevim "Orlovima" iz prvih redova podršku pružaju teniser Novak Đoković i trener Partizana Željko Obradović, jedan kraj drugog.