ITALIJA JE ŠAMPION EVROPE POSLE DRAME NA VEMBLIJU: Englezi su promašili 3 poslednja penala - IT'S COMING TO ROME!

euro 2020, finale

Sva dešavanja mogli ste pratiti na portalu Espresa

Objavljeno: 00:20h

Fudbalske reprezentacije Italije i Engleske sastale su se večeras u velikom finalu Evropskog prvenstva u fudbalu, a Italijani su slavili posle penala i velike drame - 3:2 (1:1, 1:1).

Tako je selekcija Italije osvojila svoju drugu titulu prvaka Starog kontinenta, prvu posle daleke 1968. Sa druge strane, "Albion" i dalje čeka na ovaj trofej.

Domaćin, mada ne nominalni, Engleska, povela je već u drugom minutu lepim golom Šoa. "Azuri" su bili u šoku iigrali dosta nepovezano do pred kraj poluvremena.

U nastavku su zaigrali bolje i izjednačili posle gužve nakon kornera, golom Bonućija u 67. minutu.

Kjeza je bio najkonkretniji kod Italijana, pretili su ponovo i fudbaleri "Tri lava", ali se rezultatom 1:1 stiglo do produžetaka.

U njima, pogotovo u finišu prvog, "Azuri" su bili bolji, ali nije bilo kardinalnih grešaka koje bi bile kažnjene, niti su sveži rezervisti usepli da naprave dovoljnu razliku.

Bjorn Kajpers, Fudbalske sudije

U penalima je tek viđena drama. Englezi su stekli prednost kada je Pikford odbranio udarac Belotija, ali je Rešford ubrzo na isti način uzeo zalet i pogodio spoljni deo stative.

U četvrtoj seriji, Donaruma je odbranio penal Sanču i Žoržinjo je mogao da donese trijumf Italijanima. Šutirao je kao protiv Španije u polufinalu, ali to nije prevarilo Pikforda koji je uz pomoć stative ostavio Engleze u životu.

Fudbalska reprezentacija Italije, Đanluiđi Donaruma

Ipak, poslednji penal je izveo treći igrač Engleza koji je ušao sa klupe, Bukajo Saka (17), a Donaruma je odbranio i njegov šut i stavio tačku na dramu.

Bukajo Saka, Fudbalska reprezentacija Engleske

Utakmica se igrala na londonskom Vembliju, a uprkos većeg dela publike, na strani "Azura" je bila tradicija i statistika.

Nisu izgubili od Engleza u takmičarskom meču od 1977. a bili su i puni samopouzdanja jer su na putu do finala eliminisali Belgiju i Španiju i dva puta prošli dalje posle više od 90 minuta (Austrijance izbacili na produžetke, a Špance posle penala).

Isto su uradili i 2006. kada su osvojili poslednji veliki međunarodni trofej - Svetsko prvenstvo. Usput su vezali 34 meča bez poraza što je nacionalni rekord, a na završnom turniru su postigli 13 golova - takođe nacionalni rekord.

Navijači Engleske

"Gordi Albion" je jedini veliki pehar osvojio daleke 1966. kada su takođe bili domaćini, na starom Vembliju, posle produžetaka. Nadali su se istom raspletu 55 godina kasnije, ali uzalud.

Primili su samo jedan gol na putu do finala, a u polufinalu su prvi put u istoriji preokrenuli rezultat u nokaut fazi EURO-a (protiv Danske 2:1).

PENALI:

5. serija - Žoržinjo je izveo penal kao protiv Španije, ali ga je Pikford pročitao i uz pomoć stative zaustavio; Donaruma brani i šut Sake - 3:2!

4. serija - Bernardeski je gađao po sredini gola, Pikford se bacio i mreža se zatresla; Donaruma je odbranio udarac Sanča - 3:2!

Markus Rešford, Đanluiđi Donaruma

3. serija - Bonući pogađa; Rešford je pogodio spoljni deo stative - 2:2!

2. serija - Pikford je odbranio šut Belotija; Megvajer sigurno pogodio - 1:2!

1. serija - Berardi je prevario Pikforda; Donaruma nije mogao da odbrani oštar šut Kejna - 1:1!

Federiko Bernardeski, Markus Rešford

II PRODUŽETAK:

120+4. minut - kraj drugog produžetka. Slede penali.

120. minut - Rešford je ušao umesto Hendersona, a Sančo umesto Vokera. Tri minuta nadoknade.

118. minut - Florenci je zamenio Emersona.

114. minut - Žoržinjo je surovo nagaziio na butinu Griliša. Izležavao se i dobio samo žuti karton nakon što je Kjelini izvršio pritisak na Kajpersa...

Džon Stons, Đanluiđi Donaruma

111. minut - Sterling se ubacio ispred Kjelinija nadomak peterca, ali je ovaj uspeo mu skine loptu bez faula.

108. minut - šansa i na drugoj strani. Griliš je centrirao, lopta zamalo preskočila Stonsa, a onda je Donaruma izboksovao ne baš dobro, ali gol nije ugrožen.

107. minut - Megvajer je zaradio žuti karton. Bernardeski je izveo slobodan udarac sa oko 30 metara, Pikford je ispustio loptu, ali je ipak pokupio pre Žoržinja.

Fudbalska reprezentacija Italije, Fudbalska reprezentacija Engleske

I PRODUŽETAK:

105+1. minut - odoleli su domaći. Kraj prvog produžetka.

103. minut - Emerson je dobro probio po levoj strani i centrirao, Berardi je zamalo bio kratak.

99. minut - Griliš je na terenu umesto Maunta.

Roberto Manćini, Geret Sautgejt

97. minut - Filips je posle kornera tukao pored stative.

96. minut - Sterling je dobio loptu na levom krilu i ušao brzo u šesnaesterac, ali se spetljao što je iskoristio Kjelini i stratom otklonio opasnost. Lokateli je zamenio Veratija.

91. minut - Beloti je zamenio Insinjea.

Leonardo Bonući

II POLUVREME:

90+6. minut - brutalno je Kjelini sa leđa povukao Saku. Dobio je (samo) žuti karton. Kraj drugog poluvremena.

90. minut - šest minuta nadoknade.

86. minut - Kjeza nije mogao da nastavi posle jednog prodora gde je možda zaustavljen faulom. Par minuta kasnije zamenio ga je Bernardeski.

Federiko Kjeza

84. minut - žuti karton za Insinjea.

74. minut - nova izmena Sautgejta - u igri je Henderson umesto Rajsa.

73. minut - duga lopta za Berardija koji je iz prve šutirao i prebacio istrčalog Pikforda, ali i gol.

71. minut - Saka je ušao u igru umesto Tripijea.

67. minut - GOL - Kjeza je iznudio korner. Popsle istog je došlo do velike gužve, Kjelini je pao posle duela sa Stonson, omaleni Verati je pokušao potom, Pikford skrenuo loptu na stativu, a onda na odbitak naleteo Bonući i smestio je u mrežu - 1:1!

64. minut - Stons je zapretio posle kornera, Donaruma prebacio loptu preko gola.

62. minut - Kjeza je definitvino najkonretniji - posle par driblinga je sjajno šutirao po zemlji. Ipak, nedovoljno u ugao i Pikford je, iako zaklonjen, odbranio.

Emerson, Kiran Tripije

57. minut - Tripije je izblokirao pokušaj Kjeze, lopta se odbila do Insinjea koji je došao do ivice peterca i šutirao pravo u Pikforda.

55. minut - javna opomena sad za Bonućija zbog oštrog starta nad Sterlingom.

54. minut - Kristante je zamenio "požutelog" Barelu, a Berardi Imobilea.

51. minut - Insinje je iznudio faul na 18 metara od gola i sam izveo slobodan udarac - opet preko gola, zamalo.

Rahim Sterling, Đorđo Kjelini, Đanluiđi Donaruma

48. minut - domaćin je tražio penal posle duela u šesnaestrecu, ali je Kajpers procenio da je Bonući prosto nadjačao Sterlinga.

47. minut - Kajpers je žutim kartonom kaznio start Barele nad Kejnom.

Hari Kejn, Nikola Barela

I POLUVREME:

45+5. minut - kraj prvog poluvremena.

45+2. minut - di Lorenco je pronašao Imobilea, ovaj uhvatio volej iz prve, ali je dobro postavljen bio Stons. Verati je potom bezopasno šutirao po zemlji.

45. minut - dobro su kombinovali Azuri po levoj strani, ali Emerson nije našao prostor za šut. Četiri minuta nadoknade.

Lorenco Insinje, Kajl Voker

37. minut - Šo je opet probio, ali njegov pas kroz peterac nije pronašao ni Kejna ni Sterlinga.

35. minut - konačno prava prilika za Italijane, Kjeza je vukao kontru pa opalio po lopti sa oko 20 metara po zenlji, nedoboljno precizno...

Fudbalska reprezentacija Engleske, Fudbalska reprezentacija Italije

24. minut - Žoržinjo se žalio na povredu, ali je ipak nastavio meč.

13. minut - kiša sve jače pada nad Vemblijem, Englezi su imali korner ali je Donaruma uhvatio loptu.

Luk Šo, Đanluiđi Donaruma

8. minut - Kjeza je fauliran. Insinje slobodnjak izveo udarcempreko gola.

Luk Šo, Fudbalska reprezentacija Engleske

2. minut - GOL - Italijani su imali korner, a uu kontri su Englezi očas posla prebacili loptu na desnu stranu gde je Tripije centrirao i pronašao usamljenog Šoa na levoj strani koji je uhvatio volej i poslao loptu od stativu u mrežu - 0:1!

SASTAVI:

Italija: Donaruma - Di Lorenco, Bonući, Kjelini, Emerson - Barela, Žoržinjo, Verati - Kjeza, Imobile, Insinje

Engleska: Pikford - Voker, Stons, Megvajer, Tripije - Rajs, Filips, Šo - Maunt, Sterling, Kejn