Zvezda nije dostigla svoj Zenit, zaljutila se od Rena, crno-belima puče Tikva, Slavija se raspevala kao fontana!

Najveći porazi u evropi

Da li znate koji klub je poslednji klub pre Zvezde poražen rezultatom 6:1 u Ligi šampiona?

Debakl jeste, ali blamaža možda i nije. Uzimajući u obzir razilku u klasi i druge neke parametre, fudbaleri Crvene zvezde su, očekivano, dobro isprašeni u Parizu - 6:1.

Sigurno da su crveno-beli mogli da pruže bolji otpor, međutim, tim Tomasa Tuhela je na potpuno drugom nivou u odnosu na srpskog šampiona i poraz od pet golova razlike je ipak realan pokazatelj koliko smo daleko od vrhunskog fudbala.

Park Prinčeva
Park Prinčeva foto: Starsport©

Zvezdin poraz u "gradu svetlosti" nije na listi na najubedljivih u istoriji Lige šampiona, iako su mnogi pomislili tako nešto.

Rekorder po broju primljenjih golova je turski Bešiktaš. Istanbulski velikan je pregažen od Liverpula 2007. godine u okviru grupne faze LŠ. Ekipa Rafe Beniteza je samlela crno-bele, a junak pobede bio je Jusi Benajun, koji je postigao het-trik.

Istim rezultatom Real Madrid je odučio Malme od fudbala i naneo mu jedan od najtežih poraza u istoriji. Šveđane je uništio neverovatni Kristijano Ronaldo. Portugalac je četiri puta pronalazio put do mreže, a imao je veliku pomoću u vidu Karima Benzeme koji je zabeležio het-trik.

Kada je reč o rezultatu 6:1 on se dogodio 14. puta u elitnom evropskom takmičenju, a zanimljivo da je poslednji takav ishod bio upravo na meču Pari sen Žermena. Parižani su prošle sezone, u epskom duelu četvrtfinala Lige šampiona, poraženi od Barselone sa 6:1 i tako su ispustili prednost od 4:0 koju su ostvarili u prvom meču.

BATE Borisov - Šahtjor 0:7 (2014-2015)

Kada govorimo o Zvezdinim porazima na evro sceni, ovaj u Parizu je pored katastrofe u Bitomu 1963. godine najveći u istoriju kluba sa Topčiderskog brda.

Utakmica protiv Polonije je odigrana u okviru Intertoto kupa. Istina, UEFA to takmičenje zvanično nije priznavala.

Drugi najubedljiviji poraz Crvene zvezde u Evropi dogodio se 2004. godine u revanš meču 3.kola kvalifikacija za Ligu šampiona protiv PSV-a. Tim Ljupka Petrovića je u prvoj utakmici slavio sa 3:2, ali je na "Filips areni" potpuno podbacio i pružio jednu od najslabijih partija u međunardonim susretima.

Crveno-beli su pobeđeni rezultatom 5:0. Golove za domaće postigli su Van Bomel u 9 iz penala i 56. minutu, Bizli u 32, De Jong u 57.minutu i Venegor Of Haselink u 81.minutu. Od 32.minuta crveno - beli su igrali sa igračem manje pošto je isključen Biševac koji je kao poslednji igrač odbrane srušio Parka.

Treći najveći poraz u istoriji bivšeg šampiona Evrope je debakl protiv Seltika. Publika na Marakani je bila razočarana, a Škoti su napunili do vrha mrežu ekipe Miljana Miljanića.

Svakako da će debakl od PSŽ-a ostati urezan u srcima zvezdaša, naravno, nije sramota izgubiti od francuskog giganta, ali istorija kaže: najteži poraz Crvene zvezde u Evropi.

Najveći Zvezdini porazi na međunarodnoj sceni:

Polonija Bitom – Crvena zvezda 6:1 (Intertoto Kup, 1963/1964)

Pari Sen Žermen – Crvena zvezda 6:1 (Liga šampiona, 2018/2019)

PSV Ajnhdoven – Crvena zvezda 5:0 (kvalifikacije za Ligu šampiona,

2004/2005)

Crvena zvezda – Seltik 1:5 (Kup evropskih šampiona, 1968/1969)

Borusija Menhengladbah – Crvena zvezda 5:1 (Kup evropskih šampiona, 1977/1978)

Crvena zvezda – Fjorentina 0:4 (Kup sajamskih gradova, 1965/1966)

Hamburger – Crvena zvezda 4:0 (Kup UEFA, 1975/1976)

Klub Briž – Crvena zvezda 4:0 (Kup UEFA, 1987/1988)

Zenit – Crvena zvezda 4:0 (Kup UEFA, 2004/2005)

Ren – Crvena zvezda 4:0 (Liga Evrope, 2011/2012)

Stadion Partizana
Stadion Partizana foto: Starsport©

I drugi klub sa Topčiderskog brda imao je svoje trenutke za zaborav.

Stariji navijači se sigurno sećaju poraza od Juventusa i Dinama iz Drezdena sa po 6:0, a ovi malo mlađi i dalje pamte blamaže protiv Kroacije, Slavije ili Rapida iz Beča, ali svakako najviše peče katastrofa u Beogradu protiv Makabija poznatijeg kao Petah Tikva.

Juventus - Partizan 6:0

D. Drezden - Partizan 6:0

Keln - Partizan 5:1

QPR - Partizan 6:2

Videoton - Partizan 5:0

Kroacija - Partizan 5:0

Rapid - Partizan 5:1

Slavija - Partizan 5:1