FRANCUSKA JE U FINALU MUNDIJALA: Umtiti presudio upornim i borbenim Belgijancima, okršaj dva golmana top klase pripao Ljorisu! (FOTO)

Svetsko prvenstvo 2018. godina

Sva dešavanja na današnjem meču ste pratili u "lajv blogu" na Espresu

Objavljeno: 22:23h

Francuska je u finalu Svetskog prvenstva! U prvom polufinalu igranom u Sankt Peterburgu, "galski petlovi" su savladali Belgiju minimalnim rezultatom 1:0.

Junak plasmana u treće finale u istoriji svoje zemlje jeste strelac jedinog pogotka Samjuel Umtiti, mada i ogromne zasluge idu na račun golmana Iga Ljorisa koji je u nekoliko navrata spašavao čiste golove protivnika.

Radost fudbalera Francuske posle pobede i plasmana u finale Mundijala
Radost fudbalera Francuske posle pobede i plasmana u finale Mundijala foto: Reuters

Odličan, odličan meč su odigrali momci u tamno plavim i crvenim dresovima, iako je viđen samo jedan pogodak, a za to su najzaslužniji na kraju krajeva dvojica vrhunskih golmana koji su "skidali" ono što je delovalo neodbranjivo.

Sve u svemu najjednostavnije fudbalski rečeno, izabranici Didijea Dešama su svoj trenutak iskoristili, a Martinezovi puleni nisu, i u tome je sva filozofija, bez obzira na šanse.

Belgijanci imaju za čime da žale, jer oni svoje šanse nisu iskoristili u polufinalu foto: Reuters

Sasvim zasluženo "trikolori" će igrati svoje treće finale u istoriji, i to 20 godina nakon što su osvojili jedinu titulu svetskog prvaka kada su bili domaćini.

"Crveni đavoli" nisu iskoristili svoje bolje otvaranje meča, kada su stvarali bolje šanse, vršili pritisak, i zaista naterali Francuze da se grčevito brane, a pogotovo su na muke stavili golmana Ljorisa.

Igo Ljoris je bio na visini zadatka
Igo Ljoris je bio na visini zadatka foto: Reuters

Međutim, kako je vreme odmicalo, tako se i situacija na terenu menjala, nominalni domaćini u ovom meču su se oslobađali pritiska, igrali sve bolje, bivali sve opasniji i sve više pretili Kurtoi, zahvaljujući kome Belgija nije otišla sa zaostatkom na poluvreme.

I onda se dogodio taj odsudni trenutak, pad koncentracije u belgijskoj odbrani posle kornera, Umtiti je skočio na prvoj stativi i zatresao mrežu u 51. minut i, ispostaviće se, postigao jedini i odlučujući gol na ovom meču.

Samjuel Umtiti postiže gol za pobedu
Samjuel Umtiti postiže gol za pobedu foto: Reuters

Pokušali su da se vrate Belgijanci, krenuli su u napad, stvorili ponovo nekoliko šansi, ali one lopte koje nisu išle pored gola zaustavio je sjajni, sjajni Ljoris, dok su na drugoj strani "galski petlovi" propustili nekoliko prilika da iz kontranapada reše pitanje pobednika.

Francuzi sada mogu da mirno čekaju drugo polufinale i protivnika, a to će biti ili Engleska ili Hrvatska.

Francuzi u finalu čekaju pobednika meča Hrvatska - Engleska
Francuzi u finalu čekaju pobednika meča Hrvatska - Engleska foto: Reuters

Sva dešavanja na današnjem meču ste pratili u "lajv blogu" na Espresu.

96. minut - Kraj utakmice! Francuska je u finalu!

Radost igrača Francuske
Radost igrača Francuske foto: Reuters

95. minut - Mogao je sada Toliso da reši sve, ali njegov udarac sa nekih desetak metara je odbranio Kurtoa.

81. minut - Igo Ljoris spašava Francuze i dokazuje svetsku klasu! Projektil je iz naleta uputio ka njegovom golu Vitsel, ali je kapiten Francuske vrhunski reagovao i odbranio udarac.

65. minut - I evo prve velike šanse za Belgiju u drugom poluvremenu. Odličan centaršut, Felaini je naleteo na loptu i jako šutirao glavom, ali lopta odlazi tik pored gola.

Maruan Felaini u šansi
Maruan Felaini u šansi foto: Reuters
Lopta odlazi pored gola Iga Ljorisa posle šuta Felainija
Lopta odlazi pored gola Iga Ljorisa posle šuta Felainija foto: Reuters

56. minut - I legendarni frontmen Rolingstonsa, Mik Džeger se nalazi na stadionu i posmatra polufinale.

Mik Džeger na stadionu Krestovski u Sankt Peterburgu
Mik Džeger na stadionu Krestovski u Sankt Peterburgu foto: Printscreen/RTS 1

51. minut - GOOOL! Umtiti trese mrežu Belgijanaca! Korner je izveo Gizman, a centralni bek "galskih petlova" sa prve stative glavom šalje loptu u mrežu!

Samjuel Umtiti slavi gol sa saigračima foto: Reuters

45. minut - Kraj prvog poluvremena! Obe ekipe su pretile i stvorile nekoliko šansi, ali golova i dalje nema.

Kilijan Mbape u duelu sa Musom Dembeleom
Kilijan Mbape u duelu sa Musom Dembeleom foto: Reuters

40. minut - I sada najbolja šansa za Francusku, bio je Pavar u prilici, ali Tibo Kurtoa je dobro izleteo, skratio mu ugao i odbranio udarac.

Tibo Kurtoa brani šut Benžamina Pavara
Tibo Kurtoa brani šut Benžamina Pavara foto: EPA/Zurab Kurtsikidze

35. minut - Francuzi su prešli u vođstvo po broju šuteva ka golu rivala, ali im to nije donelo nikakvu prednost na terenu. Sada je bilo i nekoliko oštrijih startova.

Antoan Grizman i Eden Azar posle jednog duela na travi
Antoan Grizman i Eden Azar posle jednog duela na travi foto: Reuters
Tibo Kurtoa
Tibo Kurtoa foto: EPA/Zurab Kurtsikidze

21. minut - I dve opasne situacije na obe strane sa udarcima u okvir gola. Matuidi je najpre zapretio Kurtoi udarcem sa distance, ali je golman Belgije bio na mestu.

Posle nekoliko minuta šansa na drugoj strani posle kornera, iz okreta je u ugao gađao Alderveireld, ali je Ljoris krajnjim naporom odbranio i izbacio loptu u korner.

Igo Ljoris brani šut Tobija Alderveirelda
Igo Ljoris brani šut Tobija Alderveirelda foto: Reuters

15. minut - Beležimo prvi udarac ka golu, pokušao je Azar posle asistencije De Brujnea, bio je malo više iskosa pa je šutirao pored gola.

Eden Azar šutira pored gola Francuske
Eden Azar šutira pored gola Francuske foto: Reuters

5. minut - Počela je utakmica u Sankt Peterburgu! Čini se da u ovim uvodnim minutima, Belgijanci deluju konkretnije i agilnije na terenu.

Lepa belgijska navijačica na tribinama foto: Reuters

19.10 - Poznati su i sastavi za koje su se opredelila dvojica selektora.

Francuska: Loris, Pavar, Varan, Umtiti, Ernandez, Kante, Pogba, Mbape, Grizman, Matuidi, Žiru.

Belgija: Kurtoa, Aldervajreld, Kompani, Vertongen, Čadli, Felaini, Vitsel, Dembele, De Brujne, Azar, Lukaku.

19.00 - Na početku meča, ali i verovatno tokom i po njegovom završetku sve oči sveta biće uprte u legendarnog bivšeg napadača Francuske, Tijerija Anrija, koji sada radi u stručnom štabu Belgijanaca kao trener napadača.