
malo ko zna
Zašto je izabrao baš ovaj manastir? Milan Vasić zaprosio ženu u svetinji koja ima tragičnu istoriju na Kosovu
Bio je najlepši i najbogatiji, a onda...
Poznati srpski glumac Milan Vasić stao je na ludi kamen u 46. godini, a lepe vesti podelio je sa svima na društvenoj mreži Instagram. Glumac je svoju vezu krio od svih, i ni po čemu se nije moglo naslutiti da je u srećnoj vezi koja je sada krunisana brakom.
Milan je svoju izabranicu zaprosio na Kosovu i Metohiji, u gradu cara Dušana - Prizrenu.
- Normalno je da ja svoju devojku zaprosim na Kosovu i Metohiji, u gradu cara Dušana, u manastiru Svetih Arhangela u Prizrenu - napisao je u opisu objave na Instagramu
Nije čudno što je Milan odabrao Prizren i manastir cara Dušana za mesto prosidbe, s obzirom na to da je glumac rođen i odrastao na Kosovu i Metohiji, gde je završio osnovnu i srednju školu. Uz sport je otkrio i svoj glumački talenat, a ljubav prema rodnom kraju nikada nije izbledela.
- Kosovo je moje srce, moja duša. To su najveće svetinje i mislim da treba što više da ih posećujemo. Tamo sam imao najlepše detinjstvo, a cela moja porodica je i dalje tamo - rekao je Vasić.

Manastir Svetih Arhangela je zadužbina srpskog cara Dušana Silnog i nalazi se u kanjonu reke Bistrice nedaleko od Prizrena. Građen je od 1343. do 1352. godine kao grobna crkva cara Dušana i smatra se da je predstavljao vrhunac srpskog sakralnog graditeljstva.
Sveti Arhangeli su nakon dolaska Osmanlija 1455. godine opljačkani i oštećeni, a 1615. godine manastir je do temelja porušen, a njegov materijal je iskorišćen za gradnju Sinan-pašine džamije u Prizrenu.
Tokom `90-ih godina XX veka manastir je delimično obnovljen pa 1998. godine ponovo postaje aktivan. Posle okončanja NATO agresije na SRJ i povlačenja srpskih snaga bezbednosti, obnovljene objekte su pripadnici terorističke OVK, nakon dolaska KFOR-a, spalili i opljačkali u junu 1999. godine. Albanski teroristi su jednog od monaha manastira, oca Haritona, kidnapovali u Prizrenu. Njegovo obezglavljeno telo je pronađeno u leto 2000. na jednom prizrenskom groblju i sahranjeno u manastiru Crna Reka u kome se zamonašio, dok njegova glava nikada nije pronađena.
Tokom martovskog pogroma Srba 2004. godine, manastirski kompleks se ponovo našao na udaru albanskih terorista, iako se praktično nalazio u sklopu baze KFOR-a. Ceo konak je spaljen i razrušen, kao i zvonik i duborezačka radionica, a stradala je i ploča na grobnici cara Dušana koja je slomljena, dok je sama grobnica oskrnavljena.
Ceo manastirski kompleks se nalazi pod zaštitom Republike Srbije kao spomenik kulture od izuzetnog značajai u njemu danas živi osmočlano muško manastirsko bratstvo koje se nalazi pod zaštitom pripadnika KFOR-a.
Manastirski kompleks sastojao se od dve crkve, konaka, trpezarije i ulazne kule. U sklopu manastira je podignuta i bolnica, a u hrisovulji koju je car Dušan tokom gradnje izdao svojoj zadužbini navodi se i odredba o obaveznom lečenju bolesnih. Manastir je bio izuzetno bogat, i kažu jedan od najlepših srpskih manastira. U jednom letopisnom zapisu iz druge četvrtine XV veka, navodi se da manastirskoj crkvi "nema ravne pod Suncem", da njena umetnička obrada i lepota nadmašuju crkvu Hrista Pantokratora u Visokim Dečanima, a naročito se ističe njen pod prekriven mozaicima koji predstavlja najviši domet srpske srednjovekovne arhitekture na tom polju.
Nakon svoje smrti 20.12.1355. godine, car Dušan je sahranjen u posebnoj grobnici, smeštenoj u jugozapadnom delu naosa crkve Svetih Arhangela.
Bonus video:
(Espreso / Kurir / Prenela:M.S.)
Uz Espreso aplikaciju nijedna druga vam neće trebati. Instalirajte i proverite zašto!