KARDIOLOG PETROVIĆ OTKRIO KADA AFRIČKE VRELINE DOVODE DO INFARKTA: "U ovom slučaju ga NE MOŽETE IZBEĆI, SRCE će..."
Infarkt, Foto: Profimedia

PAŽNJA

KARDIOLOG PETROVIĆ OTKRIO KADA AFRIČKE VRELINE DOVODE DO INFARKTA: "U ovom slučaju ga NE MOŽETE IZBEĆI, SRCE će..."

Afričke vreline mogu biti izazov za zdravlje srca, posebno za pacijente sa srčanim bolestima ili visokim krvnim pritiskom.

Objavljeno:

Visoke temperature i prava afrička vrelina ovih dana u Srbiji postaju prava opasnost za srčane bolesnike. Kardiolog, doktor Zoran Petrović objasnio je kako se zaštititi tokom vrućina.

Dok se leta u Srbiji često doživljavaju kao vreme sunca i zabave, afričke vrućine sve češće postaju deo ovog pejzaža. Ova meteorološka pojava, koja donosi visoke temperature i suvo vreme, može imati značajan uticaj na zdravlje stanovništva, posebno na srce i krvni pritisak.

Uticaj na zdravlje srca

Afričke vrućine predstavljaju izazov za srčane bolesnike i osobe sa povišenim krvnim pritiskom. Visoke temperature mogu izazvati dodatni stres na srčani sistem, što može dovesti do komplikacija kod osoba koje već imaju srčane probleme. U takvim uslovima, srce se suočava sa povećanim zahtevima za cirkulacijom i termoregulacijom, što može povećati rizik od srčanih udara ili drugih srčanih problema.

Uticaj na krvni pritisak

Ventilator, Vrućina
foto: Sergio Monti / Panthermedia / Profimedia

Pored srčanih bolesnika, visoke temperature mogu uticati i na krvni pritisak kod zdravih osoba. Toplo vreme dovodi do širenja krvnih sudova kako bi se telo rashladilo, što može rezultirati privremenim porastom krvnog pritiska. Osobe sa hipertenzijom su posebno osetljive na ovakve promene, jer visoke temperature mogu povećati rizik od komplikacija kao što su moždani udari ili srčani udari.

Mišljenje kardiologa o zaštiti

Dr Zoran Petrović, kardiolog sa dugogodišnjim iskustvom u lečenju srčanih bolesti, ističe važnost preventivnih mera tokom perioda visokih temperatura.

"Afričke vreline mogu biti izazov za zdravlje srca, posebno za pacijente sa srčanim bolestima ili visokim krvnim pritiskom. Preporučujem da se tokom ovih perioda izbegava izlaganje direktnom suncu tokom najtoplijeg dela dana, da se redovno hidrirate i da se izbegava preterana fizička aktivnost. Takođe je važno redovno pratiti krvni pritisak i, ukoliko je potrebno, konsultovati se sa lekarom o prilagođavanju terapije."

Afričke vrućine su fenomen koji zahteva pažnju i svest o zdravlju, posebno kada je reč o srcu i krvnom pritisku. Pravilna priprema i preventivne mere mogu značajno smanjiti rizik od komplikacija tokom letnjih meseci. Uz odgovarajuće mere zaštite i redovne konsultacije sa zdravstvenim stručnjacima, možemo sigurnije uživati u letnjim radostima bez brige o uticaju vrućina na naše zdravlje.

03:13

VREME JOŠ NIJE UŠLO U SVOJU NAJOPASNIJU FAZU Nada Macura savetuje: Ovako se zaštitite od NESTABILNIH temperatura i sunčanice

(Espreso/srbija danas/Jovana Šipčić/Prenela P.V)


Uz Espreso aplikaciju nijedna druga vam neće trebati. Instalirajte i proverite zašto!
counterImg

Espreso.co.rs


Mondo inc.