šok
DENIS PREŠAO IZ HRIŠĆANSTVA U ISLAM PA OPISAO POSTUPAO DO TANČINA: Zanemećete zbog ZAHTEVA koje je morao ISPUNITI
Ono što je mnoge ljude tada zaintrigiralo jeste kako funkcioniše promene vere
Denis Svoboda iz Nemačke izrazio je želju da iz hrišćanstva pređe na islam. Momak rođen 14. oktobra 1999. godine prošle godine se odlučio na ovaj korak, a ceremonija promene vere desila se u džamiji džemata Džebari kod Živinica.
Ono što je mnoge ljude tada zaintrigiralo jeste kako funkcioniše promene vere. Najviše vernika u Srbiji imaju Srpska pravoslavna crkva, Rimokatolička crkva i Islamska zajednica, a upravo su između te tri religije najčešće dešavaju prelazi vernika i promena vere. Neki se odlučuju na ovaj čin iz ljubavi prema partneru, neki to čine iz verskih ubeđenja.
Prelazak u katoličanstvo
Da bi neko postao član katoličke crkve neophodno je da bude kršten u katoličkoj crkvi, a pre toga da prođe tzv. period katikumenata koji traje godinu dana. Katikumenat je veronauka u kojoj se kandidat uči dogmatima katoličke crkve i kada mu komisija dozvoli nad njim može da se obavi krštenje.
"Katikumenat pohađaju samo odrasle osobe koje žele da pređu u katoličanstvo, a nisu bili deo neke crkve ranije. Ako neko želi iz islama da pređe u katoličanstvo mora da pohađa katikumenat, a ako želi iz pravoslavlja da pređe u katoličanstvo, onda se obavlja samo prelaz koji je više administrativni posao i ne vrši se krštenje jer mi priznajemo krštenje koje je obavila pravoslavna crkva", objasnio je za "Telegraf" svojevremeno velečasni Andrej Đuriček iz crkve Krista Kralja u Beogradu.
Katolici doživljavaju pravoslavnu crkvu kao sestrinsku i zbog toga se preispituju motivi i prave namere onoga ko želi da izvrši taj prelaz.
"Sa Pravoslavnom crkvom imamo više zajedničkog nego onoga što nas razdvaja i smatramo da svako treba duhovno da odrasta u veri koji je primio po rođenju. Zato uvek pristupamo sa oprezom takvim slučajevima jer nam nije primaran cilj da zadobijamo vernike po svaku cenu", rekao je velečasni Andrej.
Prelazak u pravoslavlje
Za prelazak u Pravoslavlje je potrebno krštenje ako se radi o prelasku iz neke druge vere koja nije deo crkve, a u slučaju prelaska iz katoličanstva u pravoslavlje, vrši se samo čin miropomazanja.
"Naša crkva priznaje krštenje koje se obavilo u katoličkoj crkvi i vrši se samo miropomazanje nad onim koji želi da pristupi pravoslavnoj crkvi. Neophodno je i poznavanje osnovnih istina pravoslavlja koje se izražava kroz simvol vere, a koji se čita na samom krštenju", objasnio je za pomenuti portal sveštenik Dragan Pavlović.
Prelazak u islam
Dok je postupak prelaska u katoličanstvo i pravoslavlje nešto komplikovaniji, za prelazak u islam je potrebno samo dve rečenice.
Kada neko želi da pređe u islam, odnosno da postane musliman, sve što treba da uradi je da na arapskom izgovori: "Svedočim da ne postoji drugi Bog osim Jednog, Alaha" i "Svedočim da je Muhamed Alahov poslanik".
U Islamskoj zajednici Srbije u Beogradu za "Telegraf" su rekli da za ovaj čin nije potreban posrednik, niti svedoci, ali da je za pristupanje islamu potrebno "odluku doneti iskreno u srcu".
(Espreso/Blic žena/Viktor Veličković/Prenela P.V.)
Uz Espreso aplikaciju nijedna druga vam neće trebati. Instalirajte i proverite zašto!