NEŠA TRAVKA PODELIO RECEPTE ZA JELA KOJE JE SPREMAO MONASIMA U HILANDARU:Nema šta ne zna da SKUVA - SVE je LEKOVITO
Neša Travka, Foto: Printscreen/Youtube/Kitchen TV

olala!

NEŠA TRAVKA PODELIO RECEPTE ZA JELA KOJE JE SPREMAO MONASIMA U HILANDARU:Nema šta ne zna da SKUVA - SVE je LEKOVITO

Na vratima svoje Kuće čaja naš domaćin Nebojša Stamenović, poznatiji kao Neša Travka, planinar, travar i kulinar, dočekao nas je slatkim od ljubičice i izvorskom vodom i uveo nas u svet lekovitih biljaka

Objavljeno:

U samom centru Niša, ušuškana između zgrada, stoji Kuća čaja, koju zovu i „Kuća s trave“. Na ulazu u majušno dvorište pod nadvijenom lozom dočekuje nas domaćin Nenad Stamenović, poznatiji kao Neša Travka, travar, kulinar, planinar, diplomirani eko-turizmolog i nekadašnji šef hilandarske kuhinje.

A u njegovom kućerku u svakom prozoru cveće, stolovi s kariranim stolnjacima, po zidovima slike, teglice pune lekovitog bilja, glinene činije, čajnici, šerpe, tiganji, fenjeri, izbledele fotografije, stare karte, pletene korpe, venci paprika, razna ulja, kreme, raznobojne tkanice koje su se ranije nosile kao pojas.

Tokom letnjih dana svakog utorka Neša otvara vrata svima koji bi da promene način ishrane. On onda kuva najrazličitija jela od posebnog bilja, povrća, začina, nudi sokove i rakije svih mirisa i ukusa. I uvek dâ savet kako bi valjalo da se hranimo, koje namirnice da biramo. Umesto kafe pred nas iznosi slatko od ljubičica i vodu s izvora.

Kafa
foto: Tamara Trajković

– Kafa koju pijemo i nije kafa. Bolje je napraviti onu od žira, leblebije ili cikorije. Žir treba pustiti da proklija, jer je gorak zbog tanina, pa ispržiti, samleti i skuvati od njega kafu – počinje Neša svoju priču.

Svoje recepte za nesvakidašnja, vrlo ukusna jela on već nekoliko godina deli na Kičen TV-u na 265. kanalu MTS TV-a. Verni gledaoci već odavno znaju da je hranu bolje spremati na drvima nego na struji, ali i da je vrlo važno da voda i za piće i za kuvanje bude s izvora, ne flaširana i sa česmovače.

– Ostavim je uveče u bokalu, a ujutru vidim koliko se kalcijuma nahvatalo na staklu. U mekoj vodi se brže skuvaju sve mahunarke – nastavlja.

Špageti od tikvica

Potrebno je

2 tikvice, po 1 glavica crnog i crvenog luka, 1 veza mladog luka, 1 praziluk, 1 šargarepa, 1 kašika putera, 1 kašika ulja, biber, morska so, suvi začin, 1 jaje po izboru (kokošje, guščje, prepeličje...)

Priprema

U dublji tiganj u zagrejano ulje dodajte puter i krupno isečen luk i pržite dok ne omekša. Ubacite i šargarepu isečenu na kolutove, pržite još nekoliko minuta i po potrebi dodajte ulja. Tikvice isecite ljuštilicom za povrće u duge trake ili oblikujte kao špagete i kuvajte na pari. Sjedinite špagete i prženo povrće i servirajte s poširanim jajima.

Pečena cvekla sa prosom

Potrebno je

500 g mlade cvekle, 1 šoljica prosa, 2 prstohvata soli, 300 ml vrele vode ili bujona od povrća, 3 kašike pečenog suncokreta, 3 cveta suve vranilove trave ZA MARINADU 100 ml kupinovog sirćeta, 50 ml balzamika, 2 kašike maslinovog ulja, pola kašičice suve ili sveže majčine dušice, pola kašičice soli, 2 čena belog luka

Cvekla
foto: RINA

Priprema

Očišćenu cveklu isecite na kocke i prelijte sirćetom, balzamikom, majčinom dušicom i seckanim belim lukom. Ostavite da odstoji 20 minuta. U šerpi istostirajte proso, pa nalijte vodu i kuvajte 15 minuta da omekša. Nauljenu cveklu u vatrostalnoj posudi pecite poklopljeno na 200 stepeni 30 minuta. Na tanjir servirajte proso, preko pečenu cveklu i pospite suncokretom.

Čorba od paškanata

Potrebno je

300 g paškanata, 1 manja glavica crnog luka, 1 manja šargarepa, 1 veći krompir, 2 kašike brašna, 1 kašika kurkume, suvi bosiljak, so, biber, 30 g maslaca, 1 l vode, 2 kašike kisele pavlake, 1 kašičica suvog začina, 1 kašika seckanog svežeg peršuna

Priprema

Na malo ulja propržite sitno seckan luk, ubacite sve povrće sečeno na sitnije, kurkumu, suvi začin, so i biber. Pred kraj ubacite i brašno i pržite još minut. Nalijte vodom i na tihoj vatri krčkajte polupoklopljeno dok povrće ne omekša. Potom izblendirajte štapnim mikserom i začinite. U tiganju istopite malo maslaca, dodajte bosiljak, peršun i dve kašike pavlake, te time začinite čorbu.

Zapečene njoke sa grilovanim povrćem

Potrebno je

ZA NJOKE 1 kg krompira, 250 g brašna, 2 jajeta, 1 kašičica soli, 1 kašičica crnog kumina, pola kašičice suvog bosiljka, 2 kašike ulja, 150 g pirotskog kačkavalja mešanca ZA GRILOVANO POVRĆE 1 tikvica, 1 plavi patlidžan, 1 crvena paprika, so, biber ZA PRELIV 200 g rendanog dimljenog sira, 300 ml neutralne pavlake za kuvanje, 40 g maslaca, 1 kašičica mlevene suve koprive, 100 g sitno rendanog sušenog kozjeg sira, 2 kašičice slatke mlevene začinske paprike.

Priprema

Krompir u ljusci kuvajte pola sata, prohladite, pa oljuštite i propasirajte. Ubacite jaja, so, bosiljak i kumin. Umešajte brašno da se testo ne lepi za ruke. Napravite tanke rolnice, pa ih isecite na komadiće od oko 2 cm. U svaku njoku ubacite kockicu kačkavalja i kuvajte u kipućoj slanoj vodi. Čim isplivaju na površinu, izvadite ih i ocedite i prelijte s malo ulja. Za preliv zagrejte pavlaku sa puterom i dodajte dimljeni sir i koprivu. Očišćeno povrće iseckajte po dužini, a patlidžan i tikvice posolite. Grilujte na malo ulja da omekša i pred kraj začinite. Gotovo povrće ređajte u vatrostalnu činiju, preko stavite kuvane njoke i ponovite postupak. Prelijte sosom od sira, pospite mlevenom paprikom i kozjim sirom i zapecite na 180 stepeni 15 minuta.

Zapečeno povrće, Povrće u rerni, Povrće
foto: PRINTSCREEN/YT/ ALLE REZEPTE

Magična večera

Potrebno je

400 g bajatog hleba, 150 ml mleka, 3 jajeta, 200 ml kisele pavlake, 1 kašika sitno seckanog cveta vratića-povratića, 1 kašičica suvog začina, 2 kašike maslaca, 150 g pirotskog kačkavalja, so, biber

Priprema

U dubljoj posudi sjedinite mleko, pavlaku, jaja i vratić i začinite. U smesu potopite hleb, po potrebi dodajte mleka, ubacite suvi začin i promešajte da se hleb dobro natopi. Prebacite u podmazan pleh, pospite rendanim sirom i pecite na 180 stepeni 20–25 minuta. Služite toplo sa salatom od tikvica.

Salata od tikvica

Potrebno je

1 tikvica, 1 glavica crvenog luka, 3–4 čena belog luka, 1 crvena paprika, pola kašičice kurkume, pola veze peršuna, pola kašičice soli, 1 kašika smeđeg šećera, 140 ml sirćeta

Priprema

Povrće iseckajte na kockice, izmešajte sa začinima, ostavite da odstoji 24 sata, pa sipajte u tegle.

Baklava od višanja

Potrebno je

1 pakovanje tankih kora, majčina dušica, 100 g meda, 100 g maslaca, 400 g mlevenih lešnika, 200 g višanja, 100 ml ulja, 200 g šećera, 1 prašak za pecivo, 200 ml kisele vode

Višnje
foto: RINA

Priprema

Svaku koru poprskajte uljem, te pospite izmešanim lešnikom i šećerom. Višnje poređajte uz ivicu jedne kore i urolajte. Drugu koru premažite kiselom vodom u kojoj je razmućen prašak za pecivo. Na nju stavite prethodno napravljen rolat i sve umotajte. Blago zgužvajte u nauljen pleh, pa ponavljajte postupak dok ne utrošite materijal. Pecite u rerni na 180 stepeni 20–25 minuta dok ne porumeni. Pečenu baklavu premažite istopljenim maslacem i vratite u rernu na pet minuta. Dok je vruće, prelijte sa 300 ml ohlađenog čaja od majčine dušice u koji ste umešali med.

KATRAN CRNOG BORA SPAS ZA PSORIJAZU

Čini se da se kod Neše može naći rešenje za svaku boljku. Napravio je čak i kremu za psorijazu, i to od katrana od crnog bora sa Zlatibora, divlje ljubičice i voska, koji kupuje od pčelara. Tvrdi, pomaže provereno. A za lepo lice on preporučuje melem od listova i cvetova žute hajdučke trave.

Biljke treba brati po mesečevom kalendaru

Postoje dani korena, dani lista, dani cveta i dani ploda, i po njima se biljke beru, kaže Neša Travka. Tako se luk vadi u dane korena da bi imao onu specifičnu ljutinu, a voće se bere u dane ploda jer je tad najslađe

Dok većina nas u nabavku ide u prodavnicu, Neša ide u šumu. Ne zna unapred šta će tačno naći tamo, ali i u planini i u bašti uvek prati nadaleko poznat Mesečev setveni kalendar, kog se pridržavaju poljoprivrednici i pčelari širom sveta.

– Zamislite samo, kad Mesec diže cela mora, šta li tek radi sa nama, koji smo 70 odsto sačinjeni od vode? Tako u zavisnosti od sazvežđa kroz koja prolaze Mesec, Sunce i Zemlja, postoje četiri stanja kod biljaka: dani korena, lista, cveta i ploda. Onda luk treba brati u dane korena da bi imao onu specifičnu ljutinu. I ako voće uberete u dane ploda kad je Mesec u Lavu, imaće manje vlage u sebi, više eteričnih ulja, pa vam, recimo, džem od kajsija neće pobuđati – otkriva i da prema tom principu već u januaru zna kad će u novembru kupiti kupus za kiseljenje.

Gustiramo kod Neše vino od jagode, koje u Srbiji on verovatno jedini pravi, i slušamo kako će sve ono što od lekovitog bilja za čajeve ne stigne da nabere oko Niške tvrđave, u avgustu naći na Rtnju, Vlasini ili Suvoj planini. Tamo stiže kasnije zbog veće nadmorske visine.

Usput nas nudi dinjom i kaže da seme nije bacio, jer je ono odlično za želudac: sedam kašičica treba osušiti i izblendirati, a uzimati s malo vode po kašičicu dnevno.

Dok grickamo njegov domaći paradajz, kaže da salatu od ovog povrća ne treba soliti jer ne ide natrijum na kalijum. Umesto zoga, bolje je seme koprive potopiti u vodu preko noći, pomešati sa solju i time soliti hranu. Takođe, u salatu prvo stavljajte ulje da obloži povrće, pa tek onda sirće, savetuje Nebojša Stamenović.

Bilje
foto: Profimedia

U avgustu se skuplja trava iva

– Kao i svakog leta, braću suručicu, koju zovu buditeljica jer budi organizam. Braću travu ivu, za nju Pelagić kaže da od „mrtva pravi živa“. Treba je piti pre jela za disajne puteve. Za pluća je dobar i beli slez posle jela, kao i čaj od glavice crnog luka, što su nam bake pravile. Braću i petrovac, njega treba da uzimaju pevači i nastavnici jer je dobar za glasne žice – priča kako sve ove travke od kojih pravi čajne mešavine valja sušiti na promaji na čistom mestu.

Pirinač sa lekovitim biljem

Potrebno je

200 g pirinča, nekoliko mladih listova maline, 50 g listova bokvice, 100 g šargarepe, 1 praziluk, pola crvene paprike, 1 list lovora, 1 l vode, biber, morska so

Priprema

Praziluk, bokvicu i listove maline sitno iseckajte, a papriku na krupnije. Šargarepu izrendajte, pa sve sastojke propržite na zagrejanom ulju u dubljem tiganju. Dodajte so, biber i lovor. Kad omekša, ubacite pirinač, promešajte i držite na vatri uz mešanje i dolivanje vode dok se pirinač ne skuva.

Mešana zelena salata

Potrebno je

više vrsta zelene salate po želji, 2 čena pasiranog belog luka, 1 kašika senfa, 1 kašika rena, 3 kašike maslinovog ulja, 50 ml balzamika, 1 kašika meda, so, biber, pola kašičice suve kamilice

Priprema

Pomešajte sve sastojke za dresing i time prelijte iscepkane listove salate.

Paprike punjene žitom

Potrebno je

3 paprike (crvena, žuta i zelena), 1 glavica crnog luka, 2 šargarepe (narandžasta i ljubičasta), 1 paškanat, 2 kašike ulja, 200 g kuvanog žita, 30 g suvih šljiva, 2 kašike suvog grožđa, 2 kašike suvih vrganja, 2 kašike mlevenih badema, 70 g paradajz pelata, so, biber, 1 kašika suvog začina, 1 kašika suve nane

Žito
foto: Printscreen Youtube/ SvezeKlice

Priprema

Paprike presecite uzduž tako da na jednoj strani ostane drška i odstranite seme. Na zagrejanom ulju propržite sitno seckani crni luk, dodajte krupno narendanu narandžastu šargarepu i paškanat i ljubičastu šargarepu sečenu na kolutove. Pred kraj umešajte kuvano žito, sitno iseckane suve šljive i suvo grožđe, mlevene bademe i seckane suve vrganje. Začinite i dodajte paradajz pelat. Fil još malo kuvajte, ubacite nanu i time napunite paprike. Pecite na 180 stepeni 30–45 minuta.

Šumski paprikaš

Potrebno je

1 veća glavica crnog luka, 1 šargarepa, 3 crvene paprike, malo kukuruznog brašna, 500 g bukovače i šampinjona, 10 g suvih vrganja, 10 g suvih sunčanica, ulje, so, biber, 2 lovorova lista, 3 kašičice brašna, 3 kašičice slatke začinske paprike, 2 kašičice suvog začina ZA SUSAMOVO MLEKO 100 g susama, 200 ml vode

Priprema

U šerpi na zagrejano ulje stavite iseckan luk, kolutiće šargarepe, lovor i krupno sečenu papriku. Za mleko susam delimično sameljite u blenderu, nalijte vodu i mešajte dok ne dobijete mlečnu teksturu. Procedite, pa u to potopite sunčanice i vrganje. Krupno isečene šampinjone i bukovaču umešajte u povrće. I vrganje dodajte u povrće, a u preostalo susamovo mleko umešajte brašno, slatku papriku i suvi začin. Time zapržite paprikaš i krčkajte još koji minut.

Pijane lignje sa krompirom

Potrebno je

500 g očišćenih lignji, 1 kg krompira, 1 veća glavica crnog luka, 3–4 čena belog luka, 50 ml maslinovog ulja, 200 ml belog vina, 200 ml vode, 1 grančica ruzmarina, 1 kašičica suvog začina, so, biber, 2 kašike svežeg peršunovog lista

Priprema

Krompir oljuštite i isecite na četvrtine, stavite u tepsiju i začinite suvim začinom, solju, biberom i ruzmarinom. Preko naređajte crni luk sečen na rebarca i krupno seckan beli luk. Na to rasporedite krupno sečene lignje, pospite peršunom i prelijte vinom, maslinovim uljem i vodom. Promešajte, prekrijte alu-folijom i pecite na 200 stepeni 45 minuta. Potom izmešajte i pecite otkriveno još 15 minuta.

Sutlijaš od prosa

Potrebno je

1 šolja prosa, 3 šolje vode, 1 šolja mleka od badema, 30 g suvih višanja, 40 g mlevenog badema, 40 g mlevenih oraha, 2 kašike malteksa (ječmeni slad), slatko od crne trube

Priprema

Proso kuvajte u vodi, a kad nabubri, sipajte mleko od badema, suvu višnju, badem i orahe. Zasladite malteksom, pa kuvajte još desetak minuta. Ukrasite slatkim od crnih truba.

Nesvakidašnji pire

Potrebno je

500 g krompira, 20 g maslaca, so, biber, pola kašičice crnog kumina, 1 kašičica crnih truba, 50 g susama

Priprema

Susam istostirajte, a krompir isečen na kocke kuvajte u vodi dok ne omekša. Ocedite ga, dodajte sve ostale sastojke i ispasirajte.

Paradajz punjen detelinom

Potrebno je

6 većih paradajza, 300 g mladog sira, 100 g vurde, 100 g klica deteline, sočiva i piskavice, morska so, 2 jajeta, ekstrakt ljute začinske paprike, suvi cvet vlašca, vranilova trava

Pita sa tikvicama, Povrće, Pita, Paprika, Paradajz, Luk, Tikvice
foto: Printscreen/Youtube/ Moj Kutak

Priprema

Paradajzu odsecite vrhove i svaki izdubite kašikom. Izmrvite sir i vurdu, začinite biberom, dodajte klice, dobro promešajte, pa time napunite tri paradajza. Stavite u frižider da se ohladi. U ostatak fila umešajte jaja i napunite preostala tri paradajza. Pospite vlašcem i dodajte po kap ekstrakta paprike. Sav paradajz nauljite i pecite na 200 stepeni 20 minuta. Služite začinjeno vranilovom travom.

Dinamit čorba od kikirikija

Potrebno je

2 kašike maslinovog ulja, 200 g krupno mlevenog kikirikija, 600 ml tople vode, 1 glavica crnog luka, 1 kašika suvog začina, 2 kašike putera od kikirikija, 2 kašike seckanih drški svežeg peršuna, 200 ml pavlake za kuvanje, sok od pola limuna, so, biber, vratić-povratić

Priprema

Na maslinovom ulju propržite seckani crni luk da omekša, pa ubacite suvi začin, peršun, kikiriki i puter od kikirikija. Uz stalno mešanje nalijte vrućom vodom i pustite da provri. Potom umešajte pavlaku, začinite i kuvajte još koji minut. Sklonite s vatre, dodajte limunov sok i poslužite posuto vratićem.

Glina izbacuje sve otrove iz tela

Rakiju od ploda ginka možda nećete lako naći, iako je ovo drvo prvo oživelo posle nuklearne eksplozije u Japanu, ali vodu s glinom svakako možete da pijete da biste skroz očistili organizam, savetuje Neša

Ni Neša nije oduvek živeo sasvim zdravo. Posle 1999. godine počeo je da planinari i upoznaje se sa lekovitim svojstvima biljaka.

– Vidiš ovu travu, onda vidiš onu pečurku. Učio sam dugo, čitao o bilju, pitao travare po pijacama – priča Neša, zaljubljenik u prirodu koji stiže da pravi i sirće od kruške i nara.

Hvali se i pitkom rakijom od ploda ginka, drveta koje je, uz koprivu, posle nuklearne eksplozije u Japanu prvo oživelo.

Svestan je Nebojša da i onaj ko pazi, ne može sasvim da se zaštiti od štetnih materija, a ni prodavnice zdrave hrane često nisu garanti. Zato za detoksikaciju organizma preporučuje glinu za piće, to jest bentonitsku glinu, koje ima u apotekama.

– Jednu drvenu kašičicu gline uveče stavite u čašu. Prve nedelje se pije samo voda, a potom se promućka i pije i talog. Treba je uzimati dvaput godišnje po 10 dana. Ako ne znate da li je povrće koje jedete prskano, prelijte ga uljem, sirćetom, začinom i glinom. Ona za sebe lepi otrove i izbacuje ih iz tela – savetuje.

Voljan da ono što zna prenese drugima, za kraj nas nudi i slanim kolačićima od konoplje. Kaže da je jedna kašika ulja ove biljke na dan odlična po zdravlje.

Od Neše se lagano opraštamo skoro omađijani jer ono što je učio pola života, pokušao je da nam kaže u jednom dahu. Bogatiji za veliko iskustvo, od njega odlazimo s mišlju da valja zastati i osvrnuti se oko sebe. Sve što nam je potrebno, priroda nam nudi. Treba samo da to prihvatimo.

Ne kuva se svaki čaj isto

Čaj od semenja i korenja stavlja se u hladnu vodu i tako kuva, a bez kuvanja, samo potapanjem u hladnu vodu, pripremaju se čajevi od belog sleza, koprive, majčine dušice. Žalfiju treba ostaviti da vri tri minuta da bi iz nje isparila gorka eterična ulja, a koren maslačka minut. Obe ove biljke su izvanredne za imunitet. Važno je znati i da se svi čajevi piju po najviše 10 dana, posle treba napraviti pauzu i nastaviti s nekim drugim čajem. Jedino stalno mogu da se piju kopriva i majčina dušica. One su, pored virka i nevena, posebno dobre za žene.

Čaj
foto: Printscreen/youtube/DOORSOFHEALTH

Ražnjići od sejtana

Potrebno je

ZA MARINADU 100 ml crvenog vina, 1 kašičica bibera, 1 kašičica soli, pola kašičice ruzmarina, pola kašičice majčine dušice, 2 čena belog luka ZA RAŽNJIĆ 400 g sejtana, 1 tikvica, 200 g bukovače, 3 paprike (crvena, zelena i žuta), so, biber, 2 kašike ulja ZA PRELIV 40 g maslaca, 2 kašike usitnjene crne trube, 1 kašičica majčine dušice, 100 ml belog vina, 2 čena pasiranog belog luka, 1 kašičica soli, 2 kašike kukuruznog skroba, 50 ml vode, 3 kašike mlevenog badema, 1 kašičica slatke začinske paprike, 2 kašike maslinovog ulja

Priprema

Napravite marinadu od svih sastojaka i u nju na 10 minuta stavite oceđen sejtan isečen na kockice. Na štapiće naizmenično nižite kockice sejtana, povrća i bukovače. Ražnjiće poređajte u pleh, posolite, pobiberite, prelijte maslinovim uljem i pecite na 180 stepeni pola sata. Za preliv u otopljeni maslac dodajte sve sastojke i gustin razmućen u vodi i uz mešanje pustite da provri.

Tri godine kuvao monasima u Hilandaru

Nije mu bilo lako da sprema za sto ljudi, ali za tri godine na Svetoj Gori Neša je usavršio kuvanje pasulja sa nanom

Neša je jedno vreme išao po Srbiji u vreme slava i pomagao po manastirima. Svetu Goru je pak turistički posećivao nekoliko puta i tad upoznao monahe. Na kraju se ponudio da im bude kuvar.

– Imao sam sreću da, s pauzama, tri godine živim u Hilandaru. Nije tek tako spremati za sto ljudi, pa ni pasulj. Njega sam spremao tako što prvo skuvam čaj od nane, pa u njega potopim pasulj. Ne bacam prvu vodu i ne skidam penu, to su belančevine. Ubacim i sitno seckan luk i narendam šargarepicu, dodam vranilovu travu i bosiljak – otkriva.

U Hilandaru se jede dvaput dnevno, nema šta da se izmišlja, kaže Nebojša. I ne treba više od toga jesti, čak za vreme velikog posta monasi jedu jednom dnevno, a prva tri dana su bez hrane. U to trimirje organizam pojede sve otrove u sebi.

– Naučio sam tamo mnogo, provodio dosta vremena u prirodi, biblioteci, razgovoru s monasima, koji u plastenicima gaje povrće, sami mese hleb i jedu ga posle dva dana – priseća se mira na ovoj svetoj zemlji.

– Kaluđeri prave recinu, kiselkasto belo vino u koje se malo omlati borova grana da otpusti smolu.

Ipak, u Hilandaru je glavno ono nevidljivo, koje niko ne može da prenese, već se mora osetiti, kaže Neša za kraj.

BONUS VIDEO:ČAROBNJAK ZA BILJE IZ BORČE: Zoran umesto deponije u svom dvorištu napravio džunglu sa 2.000 biljaka, 500 više od BOTANIČKE BAŠTE

06:30

ČAROBNJAK ZA BILJE IZ BORČE: Zoran umesto deponije u svom dvorištu napravio džunglu sa 2.000 biljaka, 500 više od BOTANIČKE BAŠTE

(Espreso/krstarica)


Uz Espreso aplikaciju nijedna druga vam neće trebati. Instalirajte i proverite zašto!
counterImg

Espreso.co.rs


Mondo inc.