ZOVU JE "KRALJICOM BALKONA", ONA JE NAJZAHVALNIJI CVET: Samo uz OVU PRIHRANU cvetaće VAM DO OKTOBRA
Cveće, Foto: Printscreen/Youtube/zagorjecom TV

divnooo

ZOVU JE "KRALJICOM BALKONA", ONA JE NAJZAHVALNIJI CVET: Samo uz OVU PRIHRANU cvetaće VAM DO OKTOBRA

Surfinije su jedne od najzahvalinijih cvetnica i svaki balkon ili ograda izgledaju veličanstveno pod njihovim cvetovima koji cvetaju od maja do oktobra

Objavljeno:

Viseće petunije, kako su još poznate u narodu, dolaze u raznim bojama: mogu biti bele, žute, ljubičaste, ružičaste i crvene i sigurno će ostaviti utisak na svakoga ko baci pogled na vašu terasu.

Sa vama Magazin Novosti deli osnovna pravila za negu "kraljica balkona" kako biste uživali u bujnom i zdravom cveću.

1 / 6 Foto: Printscreen/Youtube/zagorjecom TV

Surfinije su jedne od najzahvalinijih cvetnica i svaki balkon ili ograda izgledaju veličanstveno pod njihovim cvetovima koji cvetaju od maja do oktobra.

Sadnja surfinija

Možete da ih uzgajate iz semena ili iz rasada, s tim što je uzgoj iz rasada mnogo lakši. Seme je sitno i traži mnogo svetlosti da bi proklijalo.

Ako ih uzgajate iz semena, posejte ga 10 do 12 sedmica pre nego što ćete cveće rasaditi napolju. Kada biljka formira tri lista, možete da je presadite napolju.

Surfinije
foto: Printscreen/Youtube/zagorjecom TV

Ako se odlučite da kupite rasad, što cvećari preporučuju kao lakši put gajenja ove biljke, posle poslednjeg prolećnog mraza presadite je na svetlo sunčano mestu u dobro proceđeno zemljište i tu držite dok ne krenu visoke prolećne temperature.

Sve petunije, pa i surfinije, uspevaju i u delimičnoj senci, ali će u takvim uslovima imati manje cvetova. Dobro je da biljke budu zaklonjene od vetra.

Za uzgoj u saksijama, koristite mešavinu supstrata sa belim tresetom. I pored toga što surfinija ne pušta dubok koren, za uspešan uzgoj zasadite je na dovoljnoj dubini da zrela biljka može lepo da se učvrsti.

1 / 9 Foto: Profimedia

Jedna biljka je dovoljna za saksiju prečnika 20 cm. Viseće petunije se neretko uzgajaju u žardinjerama i sandučićima, pa je preporuka da posadite tri do pet biljaka u jednu veliku posudu.

Održavanje i zalivanje

Surfinije bi tokom leta trebalo da držite u hladovini, ali na mestu koje nije hladno. Ako je budete gajili na previše toplom mestu, biljka će biti neugledna, bez forme, sa dugačkim stabljikama i malim brojem cvetova.

Kada biljka formira lep, grmoliki oblik, temperatura iznad 12 stepeni Celzijusa će pospešiti cvetanje. Kompost u kome je surfinija zasađena trebalo bi da bude prilično vlažan, ali ne i natopljen.

Ako primetite da lišće surfinije žuti u ranoj fazi rasta, to je najverovatnije posledica sušenja biljke. Kada je zalivate trudite se da ne kvasite listove ili bar da na se na njima voda ne zadržava predugo, jer to pogoduje razvoju sive plesni i pepelnice.

Takođe, biljke ne smeju biti mokre tokom noći.

Ako držite surfinije na sunčanom mestu, preko leta ćete morati da ih zalivate dva puta dnevno, a ako su u hladu biće dovoljno jednom dnevno.

Prihrana

Prihranu sufrinija trebalo bi da počnete tri sedmice posle sadnje, posle čega nastavljate da je prihranjujete jednom nedeljno.

Ova biljka traži negu i posvećenost, a ključ za uspešno uzgajanje surfinija je redovna prihrana jednom sedmično i čišćenje od precvetalih cvetova.

Za uspešan rast ovog cveća, za prihranu će biti dovoljno univerzalno tečno đubrivo.

(Espreso / Magazin Novosti)


Uz Espreso aplikaciju nijedna druga vam neće trebati. Instalirajte i proverite zašto!
counterImg

Espreso.co.rs


Mondo inc.