veliki problem
AMBROZIJE NIKAD NIJE BILO VIŠE NEGO SADA! Ovo su NAJBOLJI SAVETI za sve koje pate od alergije
Stručnjaci upozoravaju sve osobe alergične na ovaj korov da se dobro pripaze od novog naleta ambrozije
Koncentracija polena ambrozije ovih dana je na izuzetno visokom nivou!
Stručnjaci upozoravaju sve osobe alergične na ovaj korov da se dobro pripaze od novog naleta ambrozije koji nas očekuje početkom septembra i da redovno uzimaju terapiju.
- U ponedeljak, 19. avgusta na Novom Beogradu izmereno je 674 polenova zrna po metru kubnom vazduha, što je jako velika koncentracija polena ambrozije. I u narednim nedeljama očekuje se intenzivno cvetanje ovog korova, pa alergične osobe sigurno imaju burne simptome. Merenja do sada pokazuju da početkom septembra imamo najveće dnevne vrednosti ovog alergena i zato osobe sa alergijom moraju biti pod nadzorom lekara i redovno uzimati propisanu terapiju - kaže za portal Žena.rs dipl. inž. poljoprivrede Mirjana Mitrović, samostalni savetnik u Agenciji za zaštitu životne sredine.
Cvetna sezona ambrozije trenutno je u punom jeku i trajaće sve do kraja oktobra, a dovoljan je samo blagi povetarac da raznese njen polen. Polen ambrozije je sitan i lagan, a jedna biljka u toku 24 sata može da proizvede do 2,5 milijarde zrna.
Nažalost, alergijske reakcije može da izazove i minimalna količina od samo osam zrna po kubnom metru vazduha.
– Ambrozija se poslednjih decenija od biljke zastupljene oko sredozemnog bazena zbog klimatskih promena proširila sve do severa Evrope. Zbog toga se populacija ambrozije veoma uvećala, što je povećalo i količinu emisije njenih alergena. Osim toga, zbog promene započinjanja i završavanja pojedinih godišnjih doba, ambrozija sve ranije počinje da cveta i sve kasnije prestaje, što takođe povećava količinu i trajanje polena u vazduhu nad celom Evropom – objašnjava dr sc med Snežana Radić, pedijatar-pulmolog.
Ako ste alergični na ambroziju, kaže naša sagovornica, najvažnije je da na vreme počenete s terapijom, dok se tegobe još nisu ni javile.
– Kada se alergijski rinitis ne leči adekvatno, vremenom u 30 odsto slučajeva prelazi u astmu – upozorava doktorka Radić.
Terapija podrazumeva prvenstveno antihistaminike, lekove koji smiruju alergijsku reakciju.
– Lekovi se uzimaju sve vreme dok traje polenacija ili emitovanje polena u atmosferi, nekada i mesecima. Ako je potrebno, lek za alergiju može se uzimati i u duploj dozi. Po preporuci lekara, u terapiju se uvode i inhalacioni kortikosteroidi u vidu spreja za nos, koji se takođe uzimaju u dužem vremenskom periodu.
Jedan od veoma važnih vidova lečenja alergijskih bolesti, odnosno menjanja toka alergijskih bolesti, jeste i desenzibilizacija, koju određuje isključivo lekar.
– Reč je o dugotrajnom procesu davanja sve većih doza alergena u kontrolisanim uslovima. U mnogim zemljama Evrope, pa i kod nas, u apotekama su dostupni i homeopatski lekovi za suzbijanje alergijskog rinitisa. Uvode se u terapiju tek nakon konsultacije s lekarom.
Kijanje u serijama, zapušen nos, svrab nosa, obilna sekrecija iz nosa, glavobolja, crvenilo i suzenje očiju uz intenzivan svrab, hroničan umor, malaksalost, kašalj, osećaj nedostatka vazduha, bol iza grudne kosti, otežano disanje
Kako da se zaštitite
* Ako ste u mogućnosti ne izlazite napolje u prepodnevnim satima
* Držite prozore zatvorenim u prepodnevnim satima kada je koncetracija polena najveća
* Bilo kakvu fizičku aktivnost upražnjavajte tek popodne ili uveče, a najbolje posle kiše kada je koncetracija polena vrlo niska
* Tuširajte se više puta dnevno i menjajte odeću kako biste otklonili polen
* Često usisavajte i čistite prostorije u kojima boravite
* Ne sušite veš napolju
* Ako radite napolju, koristite zaštitnu opremu
BONUS VIDEO:
(Espreso.co.rs/zena.blic)
Uz Espreso aplikaciju nijedna druga vam neće trebati. Instalirajte i proverite zašto!