statističke podatke treba tumačiti s oprezom
NI SLUČAJNO NE IGNORIŠITE OVU BOL: Ovi simptomi ukazuju da se u STOMAKU RAZVIJA OPASAN TUMOR
Kancer želuca je uglavnom izlečiv ako se otkrije na vreme
Dugotrajna infekcija bakterijom H. pylori koja živi na sluznici želuca jedan je od primarnih uzročnika raka želuca. Rizik za pojavu raka je veći u osoba koje u porodici imaju ili su imali obolelog rođaka, uz neke retke genetske poremećaje koji povećavaju rizik pojave raka želuca.
Rak stomaka predstavlja razvoj tumora u želucu zvog nekontrolisanog rasta ćelija, a evo koji simptomi ukazuju na ovu opasnu bolest.
Istraživanja ističu da rak želuca najčešće dobijaju muškarci stariji od 55 godina, pušači, koji nisu imali dovoljno vlakana u ishrani, često su jeli crveno meso, začinjenu ili slanu hranu. Simptomi koji ukazuju na rak želuca u početnom stadijumu su problemi sa probavom, nadutost i gasovi, gorušica, brz osećaj sitosti tokom jela, mučnina, bol u stomaku, dijareja i povraćanje.
Kada bolest napreduje, javljaju se simptomi poput krvi u stolici ili crna stolica, loš apetit, gubitak kilograma, umor, anemija, žutilo na koži ili u očima.
Kancer želuca je uglavnom izlečiv ako se otkrije na vreme, zato doktori apeluju da reagujete na svaki od nabrojenih simptoma.
Zloćudni tumor želuca
Adenokarcinom (u nastavku teksta rak želuca) nastaje u žlezdanom tkivu želučane sluznice. Iako je njegova pojavnost u zapadnim zemljama u padu, on je još uvek jedan od najčešćih oblika raka.
Sveukupno petogodišnje preživljenje bolesnika s rakom želuca iznosi oko 30%. Tako nizak postotak uslovljen je relativno kasnim otkrivanjem u mnogih, nakon što se je rak već proširio i na druge organe. U bolesnika u kojih se tumor nije proširio izvan želuca, petogodišnje preživljenje je oko 65%. Ako su zahvaćena okolna tkiva i lokalni limfni čvorovi preživljenje je 30%, a ako se je pre postavljanja dijagnoze proširio u druge organe i delove tela, petogodišnje preživljenje iznosi 5%. Valja naglasiti da statističke podatke treba tumačiti s oprezom, jer se individualni tok bolesti može značajno razlikovati.
BONUS VIDEO:
(Espreso.co.rs/regionalnenovine.com)
Uz Espreso aplikaciju nijedna druga vam neće trebati. Instalirajte i proverite zašto!