HRVATSKI ROMAN GODINE: "Proslava" Damira Karakaša u izdanju Booke
Damir Karakaš, Foto: Promo

regionalna književnost

HRVATSKI ROMAN GODINE: "Proslava" Damira Karakaša u izdanju Booke

Njegov novi roman „Proslava“ već je izazvao veliki odjek u matičnoj Hrvatskoj, doživeo više izdanja i bestseler status usput dodatno iznerviravši dežurne tamošnje čuvare nacije

Objavljeno:

Malo je reći da je Damir Karakaš jedan od najboljih i najčitanijih pisaca regiona.

On je jedan od onih najređih i najdragocenijih spisatelja koji svakom svojom novom knjigom postaju sve bolji. On to postiže odbacujući sve što je višak, otresajući sa sebe sav teret preobimnog opisivanja i objašnjavanja, postižući time da je njegova proza sada najbliže jednostavnom savršenstvu: svedena, precizna i ubojita. Njegov novi roman „Proslava“ već je izazvao veliki odjek u matičnoj Hrvatskoj, doživeo više izdanja i bestseler status usput dodatno iznerviravši dežurne tamošnje čuvare nacije.

Sada je u našem izdanju dostupan i čitaocima u Srbiji.

Svojim najnovijim romanom Proslava Damir Karakaš vraća se među sene i magle, tišinu i zvukove, boje i mirise zavičajnog krajolika i njegovih ljudi i vodi nas na napeto putovanje kroz vreme, prirodu i običaje, putovanje na kojem, ipak, kao da sve stoji.

U širokom vremenskom luku romana, kraj jednog rata nagovešta iskustva novih stradanja, a surovost svakodnevice u kojoj preživljavanje ne ostavlja mnogo prostora za promenu pokazuje svu kompleksnost ljudskog postojanja, zgusnutog u pesničkoj slici s kraja prostora i vremena.

Nakon velikog uspeha romana Sjećanje šume, Damir Karakaš i Proslavom dokazuje da je jedan od vodećih savremenih pisaca i budući klasik hrvatske književnosti.

foto: Promo

„Pisac virtuozno karakterizira svog bezimenog junaka, u nekoliko riječi i poteza, bez epskih zahvata, objašnjenja, dokumenata, datuma i velikih činjenica. Karakaš Proslavu piše na način i u duhu vrhunaca naše modernističke književnosti iz onih poslijeratnih desetljeća i iz vremena u kojem su južnoslavenski pisci otkrivali Sartrea i francuski egzistencijalizam.“

Miljenko Jergović

„Karakaš je pišući o siromašnom i trpkom kraju surove klime, bespoštednog siromaštva, beskompromisne neprosvećenosti i ispod grubih rituala, običaja i uverenja neretko zatomljene ljudskosti, i ovaj put išao do kraja i nešto dalje, toliko daleko da bi i famozni Tomas Berhard ustuknuo i curiknio. Ali Karakaš jok! Na toj tački gde se naš zamišljeni Berhard već osvrće u panici, Ličanin tek kao da se zahuktava. Karakaš je jedan od naših najboljih romanopisaca.“

Teofil Pančić, Vreme

foto: Promo

„Karakaš je Proslavom ispisao pravo književno remek-djelo, kratku odu humanosti, ljubavni roman, povijesno štivo, knjigu upozorenja na zlo koje ponovno sve glasnije huči iz prikrajka.“

Gea Vlahović, Express

„Roman dubokog značenja i elementarne literarne ljepote.“

Denis Derk, Večernji list

„Mračno opojno štivo literarnog čarobnjaka.“

Marinko Krmpotić, Novi list

Damir Karakaš rođen je 1967. u selu Plašćica, pored Brinja u Lici. Objavio je knjigu putopisa Bosanci su dobri ljudi, zbirke priča Eskimi, Pukovnik Beethoven i Kino Lika, po kojoj je snimljen istoimeni film, te romane Kombetari, Kako sam ušao u Europu, Sjajno mjesto za nesreću, Blue Moon i Sjećanje šume (nagrade Fric i Kočićevo pero). Piše pozorišne komade koji se izvode u Hrvatskoj i inostranstvu. Prevođen je na desetak jezika. Živi u Zagrebu.

BONUS VIDEO:

(Espreso.co.rs)


Uz Espreso aplikaciju nijedna druga vam neće trebati. Instalirajte i proverite zašto!
counterImg

Espreso.co.rs


Mondo inc.