Krizni štab, Foto: Printscreen

novi presek

JOŠ 201 OSOBA OBOLELA OD KORONE, 1 MUŠKARAC PREMINUO! U Srbiji ukupno 2.867 zaraženih virusom COVID 19!

U Republici Srbiji je do 15 časova 9. aprila 2020. godine registrovano ukupno 2.867 potvrđenih slučajeva COVID 19

Objavljeno: 09.04.2020. 15:10h > 15:58h

Od poslednjeg izveštaja do 15 časova testirani su uzorci 1.586 osoba od kojih je 201 pozitivna. Hospitalizovan je 1.891 pacijent.

Na respiratoru je ukupno 127 pacijenata. Do 15 časova u Republici Srbiji testirano je ukupno 12.347 osoba koje su ispunjavale kriterijume definicije slučaja. Na žalost, u poslednja 24 časa imamo i 1 (jedan) smrtni slučaj, odnosno ukupno 66. Preminuo je jedan muškarac. Prosek godina preminulih je 64,3 i oni su imali komorbiditete, odnosno više drugih pridruženih bolesti koje su doprinele neželjenom ishodu.

Zamenica direktora Instituta za javno zdravlje "Milan Jovanović Batut" Darija Kisić Tepavčević kaže da je ukupno obolelo 2.867 ljudi.

foto: Tanjug printscreen

- Na teritiriji Srbije testirani su uzorci od 1.586 ososba, 1.701 pacijenata je hospitalizovano, a ukupno je u Srbiji testirano preko 12.000 osoba. Nažalost još jedna osoba muškog pola je preminula danas, prosečna starost je 65 godina. Distribucija hospitlaizovnaih osoba - navela je Kisić Tepavčević.

Kako je ona rekla svi pacijenti imaju sve neophodne uslove za lečenje.

Direktor Infektivne klinike doktor Goran Stevanović je rekao da je devet osoba na Infektivnoj klinici u Beogradu na respiratorima i d aje njihova klinička slika ozbiljna.

foto: TV PINK PRINTSCREEN

- Pacijenti dobijaju terapiju u skladu sa njihovom kliničkom slikom. Posedujemo sve medikamente i imamo adekvatne uslove da svim pacijentima pružimo maksimum - rekao je on.

Kisić Tepavčević je uputila apel svim građanima da poštuju mere prevencije i zaštite.

foto: Printscreen

- Sada je pravi trenutak da poštujemo mere koje se sprovode. One će vrlo brzo da pokažu rezultate. Vidimo da su brojevi stabilni i u laganom padu. To ne sme da nas zavara, moramo da se maksimalno skoncentrišemo. Ako ovako nastavimo izvesno je da se bliži pad ove epidmeije - kaže ona.

Dodala je da se prate saznanja istraživanja širom sveta iz oblasi eidemiologije i imunologije i iz oblasti lečenja i laboratorijske mogućnosti.

- Jedan ogroman tim radi svako iz svoje oblasti svakodnevno - kaže ona.

- Što se tiče mera u fabrici Jura o kojima se rasparavljano nemam odgovor na pitanje šta ako se ne poštuju te mere i mislim da svkao treba da radi svoj posao - rekao je Predrag Kon.

foto: Printscreen

Kako je on rekao svud au Srbiji se kapaciteti za bolničko lečenje pune.

- Što se tiče mera u fabrici Jura o kojima se rasparavljano nemam odgovor na pitanje šta ako se ne poštuju te mere i mislim da svkao treba da radi svoj posao - rekao je epidemiolog dr Predrag Kon.

Kako je on rekao svuda u Srbiji se kapaciteti za bolničko lečenje pune.

- Na ivici smo kapaciteta za srednje teške i teške slučajeve . U Nišu se cela bolnica pretvara u kovid bolnicu, a Vojna bonica u Nišu se pretvara za bolnicu za one pacijente koji nemaju kovid - kaže Kon.

Kako je on rekao, da u Srbiji nema proširenih kapaciteta bili bi u velikom problemu.

- U Beogradu su se kapaciteti sukcesivno uključivali i tako će biti i nastavljeno. Racionalizacija zahteva da se podele pacijenti tako da se nakon popunjenih kapaciteta popunjavaju novi kapaciteti. Razlika između Beograda i ostalih centara je u tome što Beograd nema centralizovan kapacitet već više mesta za prijem pacijenata sa koronavirusom - kaže Stevnaović.

On je naveo da poštovanje mera distanciranja daje rezultate i da je neophodno da se tako i nastavi.

On je na pitanje o tome zašto više muškaraca umire od koronavirusa rekao da je neophodno da prođe vreme da bi se za to dalo naučno objašnjenje.

Predrag Kon je rekao da je struka ta koja treba da daje odgovore o koronavirusu.

foto: TV PINK PRINTSCREEN

- Masovno testiranje se povećava postepeno jer nemammo takvog kadra da bi se odgovorili takvom naglom povećanju epidemije. Niko nije ovo očekivao. Ozbiljno je i pitanje zašto nemammo tog kadra koje podrazumev ai odnos prema tom delu medicine. Vrlo jasno se vidi da je ova situacija vanredna. Svaki deo je dobro planiran, iako se mislilo da može mnogo više da se uradi - naveo je on.

Kako je objasnio u okviru pripreme za masovno testiranje je urađeno sve moguće sa postojećim kapacitetima.

- Indikacije koje smo definisali za testiranje smo prilagodili merama masovnog testiranja. Zbog nedostatka kapaciteta imamo neka dzastoj u analizi i objavljivanju rezultata. Jako je bitno naglasiti da je završena izgradnja specijalne laboratorije za kovid uz pomoć kolega iz Kine. Njen kapacitet će biti 2.000 testova dnevno i ona će biti u funkciji krajem sledeće nedelje - kaće Kisić.

Ukazala je na to da su sve rizične grupe obuhvaćenje.

- U celoj ovoj situaciji mi jesmo dobro i nadalje moramo da budemo vrlo striktni u svim merama koje smo isplanirali - naveo je Kon.

- Sama krivulja epidemije je dobro, svakako bi bilo bolje da je i ona drugačija. Ono čega se plašimo to je da ne uđe u osetljivu sredinu i da ne dođe do naglog povećanja. MIslim na kolektivne centre za stare i tu je situacija najvulnerabilnija - naveo je on.

Još jednom je naglasio da je struka potpuno saglasna da se prekine svaki kontakt među ljudima.

- Naučili smo dosta. Znamo kako rano da prepoznamo bolest i kako d aprepoznamo ljude koji mogu da razviju komplikacije. Naučili mso da prilagodimo načine lečenja pre svega u intenzivnim negama. I dalje nismo zadovoljni, nemamo odgoovore na sva pitanja. Zaista ne znamo zašto muškarci više umiru - rekao je Stevanović i dodao da trenutno nema vremena da se oni trenutno statistički obrađuju.

Govoreći o testiranju u srpskim sredinama na KiM, Kisć je rekla da se tu radi sa osobama sa blagim komplikacijama i zadovoljni smo sa kontrolom širenja virusa.

Na pitanje da li će se policijski čas dodatno produžiti od četvrtka do ponedeljka u susret pravoslavnom Uskrsu, Kon je rekao da se o tome nije razmišljalo.

- Sačekaćemo da vidimo brojke u narednim danima, ako se bude videlo da dolazi do pada još jednom ćemo promisliti da li je to najneophodnije. Svi epidemiolozi, bez izuzetka, podržavaju takve mere - rekao je Kon.

Kisić je rekla da je hala Čair skoro popunjena i da se zato pacijenti prebacuju u one kapacitete gde ima mesta.

- Kada su u pitnaju deca, još uvek se nalazimo u sezoni respiratornih infekcija. Tokom prethodne nedelje prijavljeno je preko 1.000 respiratodnih infekcija sličnih gripu među kojima su najmlađi. Respiratornih infekcija ima koje nis koronavirus - rekla je Kisić i dodala da je više od pola uzrasta od 0 do 4 godine

Kon je rekao da se svakodnevno meri broj respiratodnih infekcija u Beogradu - To je ekstremno niskog intenziteta i to je zanemarljivo - naveo je on.

Stevanović je rekao da je u Beogradu za zdravstvene radnike obezbeđen smeštaj za najveći broj radnika.

- Napominjem da nigde u Evropi ne postoji preporuka, pa i kod nas, da zdravstveni radnici ne odlaze svojim kućama. Na tome se radi svakodnevno - naveo je on.

Većina testiranih dobije rezultate u toku 24 sata

- U pojedinačnim slučajevima se dešava da se rezultati čekaju duže. Srbija nema kapacitete da pacijeti budu dok čekaju rezultate budu potpuno izolovani. Ljudi se drže na distanci. Zato je rizik od širenja infekcije mnogo manji - rekao je Stevanović.

- Najveći broj testiranih dobije rezultate u okviru od 24 sata - rekla je Kisić.

Stevanović je objasnio da se nekada testovi ponavljaju više puta, i nekada je i neophodno ponoviti i uzimanje uzorka.

Kon je o brzim testovima rekao da oni nisu primenjeni u Srbiji jer su najsigurnji regularni testovi.

- Kao i za sve virusne infekcije kao i kod ove postoji mnogo različitih simptoma. To je i razlog na formiranju šire mreže lekara koji će se javljati u kovid ambulante. Lekari su veoma upućeni koji sve simptomi mogu da se jave. Ono što je bitno za naše građane to je da se jave lekarima i da urade test samoprocene ili da se jave kovid ambulantama - rekao je Stevanović.

Bonus video:

(Espreso.co.rs)