Kirk Daglas i Josip Broz Tito, Foto: Profimedia, Ilustracija

ZANIMLJIVA PRIČA

KIRK DAGLAS JE ZBOG TITA VAŽNOM ČOVEKU REKAO NE: Poštovali su se, pili, a glumac JE U SARAJEVU PROKOCKAO BOGATSTVO

Čovek sa porocima, ali veliki gospodin. Voleo je kocku. Prokocka za noć 100.000 dolara, i izađe iz kockarnice nasmejan, normalan i raspoložen

Objavljeno: 07.02.2020. 21:53h

Legendarni holivudski glumac Kirk Daglas preminuo je juče u 103. godini.

Ceo svet opraštao se od velikog glumca, a ni Balkan ga ne zaboravlja.

Naime, na društvenim mrežama ponovo se piše o njegovom dolasku u Jugoslaviju, i svim zanimljivostima koje su je pratile.

Glumac je inače svojevremeno u svojim memoarima opisao susret sa Josipom Brozom Titom. Kao veliki obožavalac sedme umetnosti, Tito je poslao privatni avion po glumca i njegovu ženu. "Bio sam u Jugoslaviji i želeo sam da se sastanem sa predsednikom Titom. Britanski ambasador mi je rekao: "Dragi moj, ja čekam već šest nedelja da me predsednik Tito primi na deset minuta da mu predam akreditive. Nemaš šanse. Gledao je sve moje filmove, a omiljeni mu je bio "Obračun kod OK Korala". Rekao mi je da obožava da gleda filmove, jer mu nakratko odvlače pažnju sa problema sa kojima se suočava. Ručali smo u njegovoj vili, pili vino i pričali o filmovima", seća se Kirk.

Kirk Daglas bio je u Jugoslaviji i 1984. godine, za vreme Olimpijskih igara u Sarajevu. Miralem Turčalo, konobar koji je u hotelu Evropa počeo da radi baš tih dana, ispričao je zanimljive stvari iz Kirkovog života. "On je bio tu za Olimpijadu.

Čovek sa porocima, ali veliki gospodin. Voleo je kocku. Prokocka za noć 100.000 dolara, i izađe iz kockarnice nasmejan, normalan i raspoložen. Onda dođe na večeru, postroji konobare k'o vojnike i podeli im po sto dolara. Svi smo ga pamtili kao krajnje velikodušnog", kazao je Miralem.

Daglas je sigurno zapamtio Sarajevo i po tome što je tamo platio verovatno najskuplju porciju ćevapa ikada. Naime, tokom jedne večere - konobar ili vlasnik jednog restorana - dosetio se da poveća cenu jednog od najpoznatijih sarajevskih brendova više od 10 puta. Verovatno su iskoristili situaciju što su u Sarajevu tada bili apsolutno svi, od običnih turista do holivudskih zvezda. Svi su uživali u čarima domaće kuhinje - po različitim cenama. "Onda se neki sarajevski mangup sjeti da za*ebe Kirka Daglasa", prisetio se Goran Bregović jednom prilikom. Za 48 sati je zatvoren restoran “Una” vlasnika Fahrudina Šehića, koji je glumcu Kirku Daglasu i njegovom društvu večeru naplatio deset puta skuplje, i to u dolarima … Zatvorena još tri kafića zbog istog prestupa… "To ti je skandal bio. Kako je mogao da skrnavi gostoprimstvo Sarajlija", rekao je Raka Marić, menadžer benda Bijelo dugme, i dodao da su vlasnika restorana ili konobara hteli da 'linčuju' u Sarajevu. U narednih pet godina, u taj restoran niko nije htio da ide. Kirk Daglas je glumio u stotinak filmova, a neki od njih postali su klasici poput "Dvadeset hiljada milja pod morem" (1954), "Staze slave" (1957), "Obračun kod OK Korala" (1957) i posebno "Spartak" (1960), film snimljen u vreme lova na komuniste koji je Daglasa učinio svetskom zvezdom. U vreme lova na veštice on se zauzeo za to da se u "špici" filma ispiše i ime scenariste, Daltona Tramba, koji je bio na crnoj listi Holivuda. Njegov angažman protiv makartizma jedan je od njegovih najvećih hrabrih istupa, kako je objasnio u svojoj desetoj knjizi naslovljenoj "I am Spartacus".

Šta vi mislite o ovome?

Pišite nam u komentarima.

Bonus video:

(Espreso.co.rs)