Novak Đoković, Foto: Jordan Chapman for Jordan Taylor C Photography / Alamy / Profimedia

engleska

Đoković pred početak Vimbldona: Ovo nisam osetio preko 20 godina!

Očekuje ga težak posao

Objavljeno: 27.06.2026. 15:36h
Dodajte Espreso u vaš Google izbor

Srpski teniser Novak Đoković oglasio se pred početak Vimbldona.

Vimbldon će 2026. godine početi u ponedeljak 29. juna i završiće se 12. jula, a igra se na dobro poznatom mestu – u Londonu.

Svi srpski igrači naći će se na terenu odmah prvog dana. I to na centralnom, dakle već od 29. juna i ranih popodnevnih časova.

Pred turnir je na konferenciji za medije govorio jedan od najboljih i najvećih tenisera svih vremena, Novak Đoković i odmah je upitan da li je sreo Serenu Vilijams i šta rade na Vimbldonu ljudi sa 48 Grend slem titula.

- Kao prvo, ono što ona radi inspiriše sve. I to sam joj rekao. Uvek sam joj se divio, njenom putu, karijeri, njenoj priči. Venus takođe. Rodila je dvoje dece, propustila par godina i vratila se na turnir što traži mnogo truda i odricanja i to nije samo njeno zadovoljstvo već i zadovoljstvo svih nas da je ponovo gledamo na terenu. Šta god da se dogodi, ona je inspirisala sve nas i to sam joj takođe rekao. Rekao bih da se tako osećaju i milioni ljudi koji vole tenis. Viđam je u teretani, tamo je više od mene. To nam govori da želi da ovo prođe na najbolji mogući način. Nadam se da će uživati mnogo poštovanja i da će uživati u igri je rsve to zaista zaslužuje. Legendarna, istorijska priča i karijera.

Koliki je uticaj vrućine?

- Koliko sam razumeo, temperatura će malo pasti naredne nedelje kada turnir počne. Ali, da, ovo je bila vrela nedelja i tako nešto nisam osetio preko 20 godina na Vimbldonu. Da, ima uticaja i na travu, takva je to površina. Svaka promena temperature i vremenskih uslova uticaće na travu. Naravno, kada je vrelo, ona omekša i podloga omekša pa loptica manje odskače. Podloga može da postane brža kada je ovako toplo. Ali loptice se ponašaju drugačije. Kada je veoma vruće i vlažno, one postaju veće i čupavije, što usporava igru. To stvara zanimljivu situaciju, jer su reakcije loptica i same podloge prilično različite. Što se tiče klizavosti, trava je uvek klizava. Za sada sam, srećom, odigrao jedan egzibicioni meč i nekoliko trening-setova ove nedelje, a nijednom se nisam okliznuo niti pao na teren. Ne znam da li je to dobar znak ili znači da me nešto čeka sledeće nedelje. Videćemo. Na travi uvek morate da budete malo oprezniji nego na drugim podlogama kada je u pitanju kretanje. Ja i dalje proklizavam na travi, ali moram više da prilagodim oslonac i korake kako bih se kretao što efikasnije. To jednostavno nije isto kao na ostalim podlogama. Videćemo šta će biti. Mislim da će temperatura pasti. Nadam se da ćemo imati prijatno vreme za igru, ali i za publiku, jer ni njima nije prijatno da sede na 35 stepeni.

Da li je zabrinut da će ljudi više gledati fudbal i da će biti na telefonima što može da ometa igru?

- Mislim da nam se to već događalo na Vimbldonu. Tada sam bio poslednji na rasporedu na Centralnom terenu, dok je Engleska igrala svoju utakmicu, i bilo je zanimljivo doživeti to dok sam bio na terenu. Bilo je veoma bučno. Osećate da vlada posebna atmosfera. Ljudi istovremeno prate vaš meč, ali i svoju reprezentaciju. To je sasvim normalno. Trenutno traje fudbalska groznica u ovom periodu od četiri do šest nedelja. I mi smo deo toga.Volim fudbal i pratim sve što se dešava. Naravno, lepše je kada utakmice možete da gledate ispred televizora nego kada vi igrate, a nisu svi potpuno fokusirani na vaš meč. Ali to je u redu. Takva je situacija.

Što se tiče priprema, kako ste proveli poslednje četiri nedelje? U Parizu ste rekli da ste bili razočarani količinom rada koju ste uspeli da odradite. Da li je situacija drugačija pred Vimbldon?

- Da, mislim da jeste drugačija, pre svega kada je reč o mom ukupnom fizičkom stanju. Mislim da sam ovde bolje pripremljen nego što sam bio za Rolan Garos. Naravno, igra na travi u poređenju sa šljakom ne zahteva toliko fizičkog napora, što mi svakako odgovara. Oduvek sam voleo da igram na travi. Ovde na Vimbldonu imam veoma dobar skor i bogatu istoriju, što mi, naravno, uliva dodatno samopouzdanje pred početak turnira. Rolan Garos je bio fizički veoma iscrpljujuć i zahtevan. Tri meča koja sam odigrao trajala su skoro po četiri sata. Ipak, ponosan sam na trud koji sam uložio. Izgubio sam u trećem kolu od protivnika koji je 20 godina mlađi od mene, ali sam se borio do samog kraja, kroz gotovo pet setova i više od četiri sata igre. Naravno, rezultat nije bio onakav kakav sam priželjkivao, ali trud je bio veliki. U svakom slučaju, planirao sam da vrhunac forme dostignem na Vimbldonu, posle povrede ramena koja me je nekoliko meseci udaljila sa Tura. Znao sam da će biti veoma teško, možda čak i prevelik izazov za mene u ovom trenutku, da bez zvaničnih mečeva odmah zaigram na Rolan Garosu. Upravo to se i dogodilo. Ali znao sam i da ću posle toga imati nešto više vremena da se pripremim za Vimbldon. Nadam se da ću ovde odigrati dobar turnir.

Bonus video:

(Espreso/B92/Preneo: A.K.)