Ilustracija, Foto: matej kastelic / Panthermedia / Profimedia

neverovatno

"OVDE SE VIŠE NEĆEMO VRAĆATI, CENE SU SULUDE!" Turisti besni zbog paprenih cena tokom letovanja u Hrvatskoj

Cene na Jadranu ponovo su podigle ogromnu prašinu u javnosti, nakon što je ispovest jednog stranog turiste zapalila društvene mreže.

Objavljeno: 17.06.2026. 14:27h
Dodajte Espreso u vaš Google izbor

Cene na Jadranu ponovo su podigle ogromnu prašinu u javnosti, nakon što je ispovest jednog stranog turiste zapalila društvene mreže. Pošto je obišao Grčku i Italiju, ovaj turista je posetio Hrvatsku i ostao u potpunom šoku zbog suludih iznosa u restoranima, zbog čega je naizgled doneo radikalnu odluku - da se više nikada ne vrati.

Hrvatska je i dalje jedna od omiljenih letnjih destinacija Čeha, ali rasprave o cenama na Jadranu ne jenjavaju. Dok jedni tvrde da se tamo još uvek može letovati po razumnim cenama, drugi govore o previsokim iznosima za hranu, piće i smeštaj.

Česi već godinama spadaju među najvernije goste Hrvatske. Privlače ih mogućnost dolaska automobilom, poznato okruženje i relativno kratko putovanje do mora. Poslednjih godina, međutim, sve češće postavljaju isto pitanje - jesu li cene na Jadranu postale previsoke. Tom temom se pozabavio i slovački list Nový Čas.

Čitavu raspravu pokrenuo je komentar turiste na internet forumu Reddit. Nakon boravka u Italiji, Grčkoj, Francuskoj i Španiji, posetio je Hrvatsku i ostao šokiran cenama.

- Nakon nekoliko nedelja provedenih u Italiji, Grčkoj, Francuskoj i Španiji, u Hrvatsku smo došli u poslednji trenutak, ali više se nećemo vraćati. Cene hrane, pića i smeštaja potpuno su sulude - napisao je.

Najviše su ga iznenadile cene u restoranima.

- Tanjir testenine koštao je dvostruko više nego u Italiji, a nije bio ni približno toliko dobar. Kokteli često koštaju više od 17 evra, a čaša domaćeg crnog vina bez problema devet ili deset evra. Jednostavno to ne razumem - dodao je turista.

Uprkos tome, Hrvatsku nije potpuno kritikovao. Posebno je pohvalio lokalno stanovništvo.

- To je predivna zemlja, ali najbolje u Hrvatskoj nisu ni plaže ni hrana, nego Hrvati. Neverovatno su ljubazni - rekao je.

Ipak, upozorio je da cene u turističkim centrima poput Splita, Korčule ili posebno Dubrovnika, prema njegovom mišljenju, sve više liče na one u najskupljim evropskim metropolama.

Inače, u komentarima su se pojavila i suprotna mišljenja. Neki putnici su istakli da je problem često u takozvanim turističkim zamkama.

- Završio si na mestima koja su potpuno prilagođena turistima - napisao je jedan od učesnika rasprave.

Drugi je dodao da se van istorijskih jezgara gradova još uvek mogu pronaći povoljniji smeštaj i restorani.

Upravo to savetuju i iskusni putnici. Ako žele da uštede tokom odmora na Jadranu, Česima se preporučuje izbegavanje ugostiteljskih objekata na samim rivama i šetalištima, smeštaj van centra većih gradova kao i priprema dela obroka u apartmanu.

Bonus video:

(Espreso/Telegraf Biznis/Poslovni/TM)