Žanjice, Foto: Emma Wallskog / Bildbyran Photo Agency / Profimedia

predivna je

Titova privatna oaza je danas turistički hit: Voda je toliko čista da krije jednu "opasnost"

Prisustvo morskih ježeva je dokaz da je voda prve kategorije

Objavljeno: 08.06.2026. 11:08h
Dodajte Espreso u vaš Google izbor

Iako Herceg Novi i njegova okolina imaju plaže za svačiji ukus, jedna uvala se posebno izdvaja. Nalazi se "preko puta", na poluostrvu Luštica, i sa razlogom nosi nadimak "Predsednička plaža". Reč je o čuvenim Žanjicama, mestu koje je opčinilo i samog Josipa Broza Tita.

Nekadašnji doživotni predsednik SFRJ izabrao je upravo susednu uvalu Mirište za svoju privatnu plažu zatvorenog tipa, zbog čega ceo ovaj kraj i danas odiše nekim posebnim, aristokratskim mirom.

Kako stići do ovog raja?

Do Žanjica, koje su okružene starim maslinjacima i prepoznatljive po nestvarnim nijansama plave boje, možete stići na dva načina:

- Brodom iz Herceg Novog: Vožnja traje oko 40 minuta i predstavlja pravi mali izlet.

- Kopnenim putem: Ukoliko idete kolima unaokolo preko Luštice, biće vam potrebno oko dva sata vožnje.

Plaža je kombinacija peska i šljunka, potpuno je opremljena ležaljkama, suncobranima i ugostiteljskim objektima, a za one aktivnije, tu je i iznajmljivanje pedalina i ronjenje.

Kristalna voda koja krije "zamku"

Žanjice su nadaleko poznate po neverovatnoj čistoći mora. Međutim, upravo ta ekološka čistoća donosi i jednu stvar na koju morate obratiti pažnju.

Na morskom dnu se nalazi veliki broj morskih ježeva. Oni su najbolji dokaz da je voda prve kategorije, ali obavezno gledajte gde stajete kada ulazite u vodu ili nabavite gumene papuče za plažu.

Žanjicefoto: Emma Wallskog / Bildbyran Photo Agency / Profimedia

Bivši zatvor i Plava špilja na dohvat ruke

Ako vam dosadi sunčanje, lokacija je savršena za istraživanje istorije i prirode. U neposrednoj blizini nalazi se stenovita plaža Mirište, iznad koje se uzdižu fascinantne litice i tvrđava Arza, koja je nekada služila kao zatvor.

Takođe, tokom sezone sa Žanjica stalno polaze brodići za dve najveće atrakcije ovog dela Crne Gore:

Plavu špilju – prirodni fenomen gde se turisti kupaju u pećini pod plavim svetlom.

Ostrvo Mamula – istorijski lokalitet koji nikoga ne ostavlja ravnodušnim.

Bonus video

(Espreso)