SAZNAJTE
Cena nafte ponovo skočila! Zalihe polako nestaju, a napetost tinja u celom svetu!
Sirova nafta tipa Brent poskupela je u utorak
Sirova nafta tipa Brent poskupela je u utorak, dok su američke vojne operacije u južnom Iranu i pomešane poruke predsednika SAD Donalda Trampa o pregovorima između Teherana i Vašingtona držale trgovce u neizvesnosti.
Julski fjučersi za međunarodni referentni Brent ojačali su za 2 odsto na 98,26 dolara po barelu tokom trgovanja u Aziji, dok su američki fjučersi za naftu Vest Teksas Intermidijet (WTI) za isporuku u julu zabeležili pad od 5,1 odsto i trgovali se po ceni od 91,73 dolara po barelu u poređenju sa zatvaranjem u petak. U ponedeljak nije bilo zvaničnog zaključenja cene za WTI zbog američkog praznika Dana sećanja (Memorial Day), preneo je Rojters. Američka vojska saopštila je da je "danas izvela samoodbrambene udare u južnom Iranu", ciljajući plovila koja su navodno pokušavala da postave mine, kao i lokacije za lansiranje raketa, piše CNBC.
Centralna komanda SAD saopštila je da su ove akcije imale za cilj "zaštitu naših trupa od pretnji koje predstavljaju iranske snage".
Komplikujući mirovne pregovore, Tramp je u ponedeljak u objavi na društvenim mrežama naveo da je ohrabrio Saudijsku Arabiju, Katar, Pakistan, Tursku, Egipat i Jordan da se pridruže Avrahamovom sporazumu, koji ima za cilj normalizaciju odnosa arapskih nacija sa Izraelom.
Tramp je takođe rekao da pregovori sa Iranom "napreduju lepo", ali je upozorio da bi SAD mogle da nastave vojnu akciju ako propadnu razgovori.
Švajcarska multinacionalna investiciona banka UBS saopštila je u petak da globalno tržište nafte pokazuje sve veće znake napetosti jer zalihe nastavljaju da padaju usled tekućih poremećaja u isporuci preko Ormuskog moreuza.
Zabeležene globalne zalihe nafte pale su za ukupno 246 miliona barela u martu i aprilu, dok bi kumulativni gubici u proizvodnji mogli da premaše milijardu barela do kraja maja, navela je ova banka.
Oštro smanjenje zaliha sugeriše da na tržištu i dalje vlada „ozbiljan deficit u snabdevanju“, saopštio je UBS, ukazujući na pad zaliha sirove nafte i rafinisanih proizvoda na kopnu, čak i dok su količine nafte uskladištene na tankerima porasle zbog preusmerenog američkog izvoza ka Aziji.
Bonus video:
(Espreso/TelegrafBiznis/TM)