Granata, Foto: Glenn Harper / Alamy / Profimedia

pa gde ga nađe?

MUŠKARAC STAVIO U ZADNJICU BOMBU IZ PRVOG SVETSKOG RATA: Došao u bolnicu sa granatom dugom 20 cm, i to nije sve!

Šiljata granata iz 1918. godine – duga gotovo 20 centimetara i prečnika nešto više od dva centimetra – proglašena je bezbednom

Objavljeno: 04.02.2026. 13:34h > 13:56h

Osoblje i pacijenti bolnice Rangueil morali su da budu evakuisani nakon šokantnog otkrića.

Oko urgentnih službi koje su intervenisale na licu mesta uspostavljen je i bezbednosni kordon.

Šiljata granata iz 1918. godine – duga gotovo 20 centimetara i prečnika nešto više od dva centimetra – proglašena je bezbednom.

Očekuje se da pacijent ove nedelje bude saslušan u policiji.

Prema policijskim izvorima, tužilaštvo razmatra pokretanje postupka protiv njega zbog neovlašćenog rukovanja municijom „kategorije A“.

Za sada nije poznato kako je granata dospela u telo muškarca.

Medicinsko osoblje u Tuluzu je, prema pisanju lista La Dépêche, „naviklo na zbrinjavanje pacijenata povređenih tokom seksualnih igara“.

Mesingana granata kalibra 37 milimetara, izrađena od mesinga i bakra, korišćena je u nemačkoj carskoj vojsci pred kraj Prvog svetskog rata. Takve granate bile su obeležene datumom proizvodnje, a stotine hiljada njih korišćene su protiv britanskih i francuskih snaga u velikim bitkama na Zapadnom frontu između 1914. i 1918. godine.

One se i danas redovno pronalaze tokom takozvane „Gvozdene žetve“ – godišnjeg prikupljanja neeksplodirane municije iz oba svetska rata, koja se otkriva na poljoprivrednim površinama, gradilištima i drugim uznemirenim terenima.

Bonus video:

(Espreso/thesun.co.uk)